Macronova vize rozdělila EU. Tusk a Juncker tleskají, z Česka se valí kritika

Špičky Evropské unie a vlády Belgie či Finska dnes vyjádřily podporu vizi Evropy, jak ji předestřel francouzský prezident Emmanuel Macron v textu otištěném v denících ve všech 28 členských zemích Evropské unie. Mluvčí německé vlády zdůraznil, že je důležité, aby proevropské síly představily své myšlenky před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Maďarský premiér označil Macronovu vizi za dobrý start dialogu o budoucnosti Evropy. Podle českého premiéra Andreje Babiše je Macronův návrh mimo realitu.

Macron se ve sloupku Za evropskou obrodu, otištěném mimo jiné českými Hospodářskými novinami, vyslovil pro "evropskou obrodu". Text, který je i v češtině k dispozici také na webových stránkách Elysejského paláce, obsahuje mimo jiné návrh na vznik evropského azylového úřadu či klimatické banky a také varuje, že "ještě nikdy nebyla Evropa v takovém ohrožení". V té souvislosti připomněl brexit i uzavírání se do nacionalismu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes uvítal "Macronův důležitý příspěvek do evropské debaty". Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval před nebezpečím nepřátelského vměšování do květnových eurovoleb ze zahraničí a také on vyzval k urychlenému zahájení obrody Evropy. Řekl, že plně podporuje způsob myšlení o Evropě prezentovaný Macronem.

"Sdílím Macronovy ambice. Ale z mého pohledu se příliš málo věnuje ústřednímu významu Evropského parlamentu v evropském reformním procesu," reagoval kandidát lidovců na předsedu Evropské komise Manfred Weber. Podle něj by bylo chybou, kdyby o obrodě EU jednali jen premiéři v kuloárech.

"Německá vláda podporuje angažovanou diskusi o směřování Evropské unie," řekl bez podrobností mluvčí německé vlády. Sociálnědemokratický vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz uvítal Macronovu výzvu k reformě EU. Podle něj by Německo mělo v této snaze stát po francouzském boku.

Za Macronovy vize se postavili předsedové vlád Belgie a Finska. Belgický premiér Charles Michel uvedl, že návrhy podporuje, konkrétně pak evropskou minimální mzdu, investice do ochrany klimatu, zřízení evropské Rady bezpečnosti a obrany i myšlenku vícerychlostní Evropy. Finský premiér Juha Sipilä nabídl podporu výzvám k posílení bezpečnosti, udržitelnému růstu a ambiciózní klimatické politice.

Maďarský premiér Viktor Orbán Macronovu výzvu k reformě EU uvítal. "V detailech se samozřejmě naše názory liší, ale důležitější než rozdílné názory je, že tato iniciativa by mohla být dobrým startem na cestě k vážnému a konstruktivnímu dialogu o budoucnosti Evropy," řekl Orbán.

V samotné Francii nepopulární Macron naráží také na skepsi. "Je teď naprosto osamocen se svými plány federální Evropy, evropské obrody, zatímco všechny národy Evropy chtějí získat zpět svou moc, svou národní suverenitu," řekl lídr kandidátky francouzského krajně pravicového Národního sdružení Jordan Bardella.

Za líbivě prezentované, ale "úplně mimo realitu" označil Macronovy návrhy český premiér Babiš. "Už jsem vypozoroval, že když Francie říká více Evropy, myslí tím ve skutečnosti více Francie," řekl Babiš serveru Parlamentní listy. Dodal, že unie se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron EU (Evropská unie) Donald Tusk Jean-Claude Juncker Andrej Babiš Německo Alternativa pro Německo (AfD) Charles Michel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy