Řekové jdou proti proudu? Požadují rozšíření EU o Turecko

Řecký ministr zahraničních věcí Georgios Katrougalos požaduje, aby Evropská unie byla otevřenější vůči možnosti členství Turecka v jejích strukturách. Zdůrazňuje, že Řecko je jednou z mála zemí, která dodnes stále věří tomu, že se budoucnost Turecka nachází uvnitř evropského bloku.

V rozhovoru pro Politico lídr řeckého zahraničního resortu uvedl, že by měl Brusel nechat „své brány“ Turecku otevřené, a to i přes skutečnost, že je Turecko v rámci posledních několika let považováno za autoritářskou zemi. Ohledně tureckého členství v EU se mezi unijními lídry od zahájení přístupového procesu v roce 2005 vedou rozsáhlé debaty, které jsou doprovázeny mnohými kontroverzemi, jež turecké straně přístupový proces neulehčují. Situace se značně zkomplikovala především po tom, co se tureckému prezidentu Recep Tayyip Erdoganovi podařilo zkonsolidovat veškerou moc, a rozebrat tak již v té době křehkou tureckou demokracii.

Ministr Katrougalos v rozhovoru pro server Politico nicméně dodal, že by Turecko muselo nejdříve splnit veškeré povinnosti a závazky, jež jsou pro přistoupení do EU zásadní. Plnění těchto požadavků je samo o sobě pro Turecko velice problematické. To dokazuje i skutečnost, že se Turecku doposud povedlo uzavřít pouze jednu z 35 tzv. přístupových kapitol, a to kapitolu „Věda a výzkum“. Mnohé z nich nebyly ani otevřeny – což svědčí o nepřipravenosti Turecka stát se unijním členem.

Hlavní podmínkou pro vstup země do unie je mimo jiné respekt a dodržování mezinárodního práva, ale také právního řádu jako takového, stejně jako i práv lidských. V této oblasti má dnešní Turecko největší nedostatky. Další problematickou oblastí zamezující tureckému členství je aktuální stav tamější ekonomiky, která se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti a inflace.

Právě z důvodu podkopávání zásad demokracie, vlády práva i základních práv byly přístupové rozhovory s Tureckem na základě rozhodnutí Rady pro obecné záležitosti z června roku 2018 účinně zmrazeny.

Některé členské státy se staví za okamžité ukončení přístupových rozhovorů s Tureckem. Na jejich straně je i lídr největší frakce v Evropském parlamentu – Manfred Weber, který je zároveň jedním z favoritů na budoucího předsedu Evropské komise. Weber se již několikrát nechal slyšet, že by se coby budoucí předseda komise zasadil o okamžité ukončení negociací s tureckou stranou. Ani úplné ukončení vyjednávání by však nebylo v tomto okamžiku nebylo jednoduché, vyžaduje totiž jednomyslný souhlas všech členských zemí EU. Toho by pravděpodobně nebylo dosaženo kvůli dalším státům podporující turecké členství v unii, stejný postoj k Turecku a jeho členství zastává spolu s Řeckem i Bulharsko nebo Kypr.

Řecký ministr zahraničí dále zdůrazňuje, že by se EU měla otevřít nejen Turecku ale i balkánským zemím. Na konci června se ze strany EU očekává vyjádření o tom, zda zahájí přístupové rozhovory se Severní Makedonií. Aktuálně není jasné, jak se lídři během následující měsíce rozhodnou, je však známo, že někteří z nich, jako například Francie, jsou zásadně proti jakémukoliv rozšiřování současné unie.  

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan lidská práva EU (Evropská unie) demokracie Manfred Weber (šéf EPP)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy