Řecký ministr zahraničních věcí Georgios Katrougalos požaduje, aby Evropská unie byla otevřenější vůči možnosti členství Turecka v jejích strukturách. Zdůrazňuje, že Řecko je jednou z mála zemí, která dodnes stále věří tomu, že se budoucnost Turecka nachází uvnitř evropského bloku.
V rozhovoru pro Politico lídr řeckého zahraničního resortu uvedl, že by měl Brusel nechat „své brány“ Turecku otevřené, a to i přes skutečnost, že je Turecko v rámci posledních několika let považováno za autoritářskou zemi. Ohledně tureckého členství v EU se mezi unijními lídry od zahájení přístupového procesu v roce 2005 vedou rozsáhlé debaty, které jsou doprovázeny mnohými kontroverzemi, jež turecké straně přístupový proces neulehčují. Situace se značně zkomplikovala především po tom, co se tureckému prezidentu Recep Tayyip Erdoganovi podařilo zkonsolidovat veškerou moc, a rozebrat tak již v té době křehkou tureckou demokracii.
Ministr Katrougalos v rozhovoru pro server Politico nicméně dodal, že by Turecko muselo nejdříve splnit veškeré povinnosti a závazky, jež jsou pro přistoupení do EU zásadní. Plnění těchto požadavků je samo o sobě pro Turecko velice problematické. To dokazuje i skutečnost, že se Turecku doposud povedlo uzavřít pouze jednu z 35 tzv. přístupových kapitol, a to kapitolu „Věda a výzkum“. Mnohé z nich nebyly ani otevřeny – což svědčí o nepřipravenosti Turecka stát se unijním členem.
Hlavní podmínkou pro vstup země do unie je mimo jiné respekt a dodržování mezinárodního práva, ale také právního řádu jako takového, stejně jako i práv lidských. V této oblasti má dnešní Turecko největší nedostatky. Další problematickou oblastí zamezující tureckému členství je aktuální stav tamější ekonomiky, která se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti a inflace.
Právě z důvodu podkopávání zásad demokracie, vlády práva i základních práv byly přístupové rozhovory s Tureckem na základě rozhodnutí Rady pro obecné záležitosti z června roku 2018 účinně zmrazeny.
Některé členské státy se staví za okamžité ukončení přístupových rozhovorů s Tureckem. Na jejich straně je i lídr největší frakce v Evropském parlamentu – Manfred Weber, který je zároveň jedním z favoritů na budoucího předsedu Evropské komise. Weber se již několikrát nechal slyšet, že by se coby budoucí předseda komise zasadil o okamžité ukončení negociací s tureckou stranou. Ani úplné ukončení vyjednávání by však nebylo v tomto okamžiku nebylo jednoduché, vyžaduje totiž jednomyslný souhlas všech členských zemí EU. Toho by pravděpodobně nebylo dosaženo kvůli dalším státům podporující turecké členství v unii, stejný postoj k Turecku a jeho členství zastává spolu s Řeckem i Bulharsko nebo Kypr.
Řecký ministr zahraničí dále zdůrazňuje, že by se EU měla otevřít nejen Turecku ale i balkánským zemím. Na konci června se ze strany EU očekává vyjádření o tom, zda zahájí přístupové rozhovory se Severní Makedonií. Aktuálně není jasné, jak se lídři během následující měsíce rozhodnou, je však známo, že někteří z nich, jako například Francie, jsou zásadně proti jakémukoliv rozšiřování současné unie.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , lidská práva , EU (Evropská unie) , demokracie , Manfred Weber (šéf EPP)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák