Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové neutrality do roku 2050, se nadále rozrůstá. Nově se o karbonovou neutralitu začínají zajímat země jako jsou Německo, Itálie, Řecko a Slovensko. S rostoucím počtem uvědomělých a podporujících zemí roste i pravděpodobnost úspěchu v této oblasti – hlavní představitelé unijní osmadvacítky, kteří se již tento týden sejdou na summitu v Bruselu, by mohli přijmout novou „uhlíkovou dohodu“.

Lídři Evropské unie, kteří se již tento čtvrtek sejdou na summitu v Bruselu, by mohli podpořit vznik dlouhou dobu navrhované strategie. K uhlíkové neutralitě do roku 2050 se aktuálně hlásí osmnáct z dvaceti osmi států unie, vyplývá to z dat dokumentů, které obdržela evropská mediální platforma Euractiv. Počet států se od březnového unijního summitu zvedl o deset, strategie Evropské komise by se tak konečně mohla dočkat svého schválení.

Minulý týden se přitom objevovaly náznaky toho, že by se lídři Evropské unie měli na summitu věnovat pouze tématice obsazování vrcholných pozic unijních institucí. Dlouhodobá karbonová strategie měla být na „pořadu dne“ EU až ke konci letošního roku. Nyní však situace vypadá poněkud jinak, a to především kvůli skutečnosti, že se ke strategii nově hlásí takoví hráči, jakými jsou na unijním poli Německo nebo Itálie.

Kancléřka Merkelová však již v květnu upozorňovala na to, že se země stále musí shodnout na principech a detailech strategie. I přes vlažný přístup německé kancléřky se země zařadila k původním podporovatelům strategie – ke Spojenému království, Španělsku, Francii nebo Nizozemí. Tyto země byly mezi úplně prvními, které se začaly aktivně zasazovat o snižování uhlíkových emisí v rámci EU. Někteří unijní diplomaté tuto iniciativu nesprávně označují jako tzv. „Macronův plán“, přitom se jedná o plán, se kterým přišla Evropská komise.

Podle člena a poradce nevládní environmentální organizace Greenpeace Sebastiana Manga se zdá, že „většina unijních lídrů konečně pochopila, že je potřeba, abychom naše ekonomiky dekarbonizovali tak rychle, jak to jen jde.“ Pokračoval se slovy, že je stále na čem pracovat a koho o důležitosti snižování emisí přesvědčovat.

Největší překážku dlouhodobému plánu Evropské unie by mohly představovat země Visegrádské skupiny – jedná se především o to, že země střední, a hlavně východní Evropy jsou tradičně nejvíce skeptické v oblasti dané problematiky. Nejblíže k připojení se k současným 18 zemím, jež uhlíkovou neutralitu podporují, je Maďarsko. Česká republika a Polsko by pak zůstaly těmi zeměmi, jež by mohly dohodu na půdě EU ohrozit.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) životní prostředí Angela Merkelová Summit EU evropská komise emise Greenpeace visegradská čtyřka Brusel Německo Itálie

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy