Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové neutrality do roku 2050, se nadále rozrůstá. Nově se o karbonovou neutralitu začínají zajímat země jako jsou Německo, Itálie, Řecko a Slovensko. S rostoucím počtem uvědomělých a podporujících zemí roste i pravděpodobnost úspěchu v této oblasti – hlavní představitelé unijní osmadvacítky, kteří se již tento týden sejdou na summitu v Bruselu, by mohli přijmout novou „uhlíkovou dohodu“.
Lídři Evropské unie, kteří se již tento čtvrtek sejdou na summitu v Bruselu, by mohli podpořit vznik dlouhou dobu navrhované strategie. K uhlíkové neutralitě do roku 2050 se aktuálně hlásí osmnáct z dvaceti osmi států unie, vyplývá to z dat dokumentů, které obdržela evropská mediální platforma Euractiv. Počet států se od březnového unijního summitu zvedl o deset, strategie Evropské komise by se tak konečně mohla dočkat svého schválení.
Minulý týden se přitom objevovaly náznaky toho, že by se lídři Evropské unie měli na summitu věnovat pouze tématice obsazování vrcholných pozic unijních institucí. Dlouhodobá karbonová strategie měla být na „pořadu dne“ EU až ke konci letošního roku. Nyní však situace vypadá poněkud jinak, a to především kvůli skutečnosti, že se ke strategii nově hlásí takoví hráči, jakými jsou na unijním poli Německo nebo Itálie.
Kancléřka Merkelová však již v květnu upozorňovala na to, že se země stále musí shodnout na principech a detailech strategie. I přes vlažný přístup německé kancléřky se země zařadila k původním podporovatelům strategie – ke Spojenému království, Španělsku, Francii nebo Nizozemí. Tyto země byly mezi úplně prvními, které se začaly aktivně zasazovat o snižování uhlíkových emisí v rámci EU. Někteří unijní diplomaté tuto iniciativu nesprávně označují jako tzv. „Macronův plán“, přitom se jedná o plán, se kterým přišla Evropská komise.
Podle člena a poradce nevládní environmentální organizace Greenpeace Sebastiana Manga se zdá, že „většina unijních lídrů konečně pochopila, že je potřeba, abychom naše ekonomiky dekarbonizovali tak rychle, jak to jen jde.“ Pokračoval se slovy, že je stále na čem pracovat a koho o důležitosti snižování emisí přesvědčovat.
Největší překážku dlouhodobému plánu Evropské unie by mohly představovat země Visegrádské skupiny – jedná se především o to, že země střední, a hlavně východní Evropy jsou tradičně nejvíce skeptické v oblasti dané problematiky. Nejblíže k připojení se k současným 18 zemím, jež uhlíkovou neutralitu podporují, je Maďarsko. Česká republika a Polsko by pak zůstaly těmi zeměmi, jež by mohly dohodu na půdě EU ohrozit.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , životní prostředí , Angela Merkelová , Summit EU , evropská komise , emise , Greenpeace , visegradská čtyřka , Brusel , Německo , Itálie
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek