Začíná dvoudenní summit EU: Jaké agendě se budou evropští lídři věnovat?

V Bruselu se bude během dnešního a zítřejšího dne konat summit předních zástupců členských států Evropské unie. Jedná se o tradiční shromáždění čelní lídrů unie před létem. Letošní summit je nicméně díky mnoha aspektům zcela jedinečný. Představitelé unijních zemí se tentokrát do Bruselu sjíždějí za poměrně nejisté situace, která dvoudenní vyjednávání zcela jistě neučiní lehkými. Na stole leží zcela zásadní agenda, se kterou se hlavy států či jejich vlád musí vypořádat. O jakých tématech se tedy dnes a zítra bude v Bruselu jednat?

Začínající summit může přinést zásadní spory mezi lídry současné Evropské unie, jedná se totiž o zcela klíčové setkání nejdůležitějších unijních představitelů po celoevropských volbách. Témata, která se budou na Evropské radě v průběhu nadcházejících dnů řešit, budou mít zásadní dopad na budoucí nastavení a směřování celé unie.

Primárním tématem jednoznačně bude volba nových představitelů unijních institucí. Od voleb, které se konaly téměř před měsícem, stále mezi politickými skupinami v Evropském parlamentu ani mezi premiéry členských států neexistuje shoda na tom, kdo by měl stát v čele nejdůležitějšího unijního tělesa – Evropské komise. Koho na post, který nyní zastává Jean-Claude Juncker, dosadit, se nemůžou shodnout ani blízcí partneři a představitelé Francie a Německa.

Zatímco se kancléřka Merkelová netají podporou středo-pravicového lídra největší politické strany Manfreda Webera, její francouzský protějšek – prezident Macron si na post předsedy komise představuje spíše středo-levicového Franse Timmermanse nebo unijního vyjednavače brexitu – Michela Barniera. Pokud se ani tyto dva pomyslné „pilíře“ současné EU nemohou shodnout na jednom jménu pro budoucího předsedu Komise, představme si, jak těžké bude najít kompromis mezi všemi členskými státy.

A to předseda Evropské komise není jediná pozice, která musí být v blízké době obsazena. Další posty, pro něž se hledají vhodní kandidáti jsou: ředitel Evropské centrální banky, předseda Evropské rady a Evropského parlamentu a vysoký představitel unie pro zahraniční záležitosti. Zdá se tak, že summit se bude věnovat především tomu, koho na tyto čelní pozice dosadit.

Co je dále jasné je i skutečnost, že po několika letech dohadování se o brexitu, ať už o jeho průběhu či finálním datu, nebude toto téma předmětem letošního summitu. A představitelé unijních států to zajisté ocení.

Naopak co by se na pořad rozhovorů mohlo dostat, je možné otevření přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. Ani tato agenda však nebude bezproblémová, v cestě zahájení dialogu se dvěma balkánskými zeměmi stojí několik současných unijních států – konkrétně Kypr či Německo.

Téma životního prostředí, které hýbe současnou evropskou politikou, se v Bruselu bude jistě řešit také. Mnohé státy se postupně připojují k návrhu Evropské komise, která předkládá plán na snížení uhlíkových emisí a vytvoření uhlíkové neutrality v EU do roku 2050. Proti iniciativě se však staví několik států východní Evropy, které proces přijetí návrhu neulehčují.

Nakonec je třeba zdůraznit, že lídři EU budou také debatovat o dlouhodobém finančním rámci pro následující období 2021-2027, který by mohl být schválen během letošního podzimu.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU Jean-Claude Juncker Brusel Evropská rada Angela Merkelová Emmanuel Macron rozpočet Brexit životní prostředí Ekologie

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 7 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy