Začíná dvoudenní summit EU: Jaké agendě se budou evropští lídři věnovat?

V Bruselu se bude během dnešního a zítřejšího dne konat summit předních zástupců členských států Evropské unie. Jedná se o tradiční shromáždění čelní lídrů unie před létem. Letošní summit je nicméně díky mnoha aspektům zcela jedinečný. Představitelé unijních zemí se tentokrát do Bruselu sjíždějí za poměrně nejisté situace, která dvoudenní vyjednávání zcela jistě neučiní lehkými. Na stole leží zcela zásadní agenda, se kterou se hlavy států či jejich vlád musí vypořádat. O jakých tématech se tedy dnes a zítra bude v Bruselu jednat?

Začínající summit může přinést zásadní spory mezi lídry současné Evropské unie, jedná se totiž o zcela klíčové setkání nejdůležitějších unijních představitelů po celoevropských volbách. Témata, která se budou na Evropské radě v průběhu nadcházejících dnů řešit, budou mít zásadní dopad na budoucí nastavení a směřování celé unie.

Primárním tématem jednoznačně bude volba nových představitelů unijních institucí. Od voleb, které se konaly téměř před měsícem, stále mezi politickými skupinami v Evropském parlamentu ani mezi premiéry členských států neexistuje shoda na tom, kdo by měl stát v čele nejdůležitějšího unijního tělesa – Evropské komise. Koho na post, který nyní zastává Jean-Claude Juncker, dosadit, se nemůžou shodnout ani blízcí partneři a představitelé Francie a Německa.

Zatímco se kancléřka Merkelová netají podporou středo-pravicového lídra největší politické strany Manfreda Webera, její francouzský protějšek – prezident Macron si na post předsedy komise představuje spíše středo-levicového Franse Timmermanse nebo unijního vyjednavače brexitu – Michela Barniera. Pokud se ani tyto dva pomyslné „pilíře“ současné EU nemohou shodnout na jednom jménu pro budoucího předsedu Komise, představme si, jak těžké bude najít kompromis mezi všemi členskými státy.

A to předseda Evropské komise není jediná pozice, která musí být v blízké době obsazena. Další posty, pro něž se hledají vhodní kandidáti jsou: ředitel Evropské centrální banky, předseda Evropské rady a Evropského parlamentu a vysoký představitel unie pro zahraniční záležitosti. Zdá se tak, že summit se bude věnovat především tomu, koho na tyto čelní pozice dosadit.

Co je dále jasné je i skutečnost, že po několika letech dohadování se o brexitu, ať už o jeho průběhu či finálním datu, nebude toto téma předmětem letošního summitu. A představitelé unijních států to zajisté ocení.

Naopak co by se na pořad rozhovorů mohlo dostat, je možné otevření přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. Ani tato agenda však nebude bezproblémová, v cestě zahájení dialogu se dvěma balkánskými zeměmi stojí několik současných unijních států – konkrétně Kypr či Německo.

Téma životního prostředí, které hýbe současnou evropskou politikou, se v Bruselu bude jistě řešit také. Mnohé státy se postupně připojují k návrhu Evropské komise, která předkládá plán na snížení uhlíkových emisí a vytvoření uhlíkové neutrality v EU do roku 2050. Proti iniciativě se však staví několik států východní Evropy, které proces přijetí návrhu neulehčují.

Nakonec je třeba zdůraznit, že lídři EU budou také debatovat o dlouhodobém finančním rámci pro následující období 2021-2027, který by mohl být schválen během letošního podzimu.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU Jean-Claude Juncker Brusel Evropská rada Angela Merkelová Emmanuel Macron rozpočet Brexit životní prostředí Ekologie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy