Začal summit EU: Spor o "spitzenkandidáty" graduje. I volba papeže je rychlejší, utrousil politik

Skepticky se k možnosti dohody o novém rozdělení vrcholných postů v Evropské unii vyjádřil šéf Evropské rady Donald Tusk těsně před začátkem dnešního unijního summitu. Právě u večeře přitom podle původního plánu chtěli šéfové států a vlád společenství domluvit, kdo od podzimu nově povede Evropskou komisi, a také kandidáty na další klíčové pozice.

"Včera (ve středu) jsem byl opatrně optimistický. Dnes jsem více opatrný než optimistický," napsal Tusk na twitteru poté, co těsně před začátkem vrcholné schůzky absolvoval trojstranné jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Tusk nebyl jediný skeptik. Irský premiér Leo Varadkar se před novináři nechal slyšet, že by nejspíš bylo "snažší zvolit papeže", než se dnes domluvit na pětici nových jmen do vedení unie.

Summit EU jako takový začal v Bruselu okolo 15:45 tradiční schůzkou se zástupcem europarlamentu. Tím je stále předseda jeho končícího složení Antonio Tajani. Jeho nástupce vyberou nově zvolení poslanci na ustavující schůzi, která začíná 2. července.

A právě do té doby chtějí mít premiéři a prezidenti jasno o celém "seznamu" rozdělení unijních funkcí. Kromě funkce předsedy Evropské komise po Jeanu-Claudu Junckerovi a křesla v čele europarlamentu se hraje také o pozici v čele unijní diplomacie a také o funkci předsedy Evropské rady, kterou před koncem roku opustí sám Tusk. Součástí širších dohod je také pozice šéfa Evropské centrální banky.

Merkelová a Macron, se kterými nyní Tusk hovořil na závěr několik týdnů trvající série předběžných konzultací, představují dva názorové póly, rámující prostor pro debatu o rozdělení funkcí. Ta se čeká u večeře poté, co šéfové států a vlád odsouhlasí závěry summitu ke všem ostatním tématům - od ochrany klimatu přes boj s dezinformacemi až po několik mezinárodně politických témat.

Německá kancléřka už při příchodu prohlásila, že dnes není nutné se definitivně domluvit. Merkelová je klíčovou reprezentantkou evropské lidové strany (EPP), která v květnu v eurovolbách vyhrála, a má tak na základě systému takzvaných vedoucích kandidátů nárok na post příštího předsedy komise. Měl by jím být lidovecký "spitzenkandidát", německý europoslanec Manfred Weber z bavorské strany CSU.

Macron takové řešení už dopředu odmítal a připomínal i Weberovu "nezkušenost", dosud totiž bývalo pravidlem, že do čela komise je vybírán člověk se zkušeností v premiérské funkci. Pro uznání systému se dnes podle očekávání vyslovil Tajani.

As President of the European Parliament, I stand by the Spitzenkandidat principle. It is the most democratic and best way to bring citizens closer to the European Union.

— Antonio Tajani (@EP_President) 20. června 2019

Klíčovým momentem dnešního summitu je ale fakt, že se lidovcům v europarlamentu nepodařilo k podpoře svého nominanta přesvědčit další politické frakce - socialisty (S&D), liberály z nové frakce Obnova Evropy (RE), kam patří i Macronovi lidé a české hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, ani evropské Zelené. Strany deklarující svou podporu dalšímu pokračování integrace, ale s různými akcenty, se dosud nedokázaly domluvit nejen na jménech, ale ani na tom, co vlastně chtějí společně v příštích pěti letech v europarlamentu prosadit.

Například španělský premiér Pedro Sánchez podotkl, že pro nástup "spitzenkandidáta" do čela komise nepochybně je, ihned ale zmínil jméno socialistického vedoucího kandidáta a nynějšího prvního místopředsedy EK Franse Timmermanse.

Chybějící dohoda mezi frakcemi tak na další úrovni komplikuje už tak složitou skládačku rozložení funkcí v EU. Kromě politické příslušnosti chtějí lídři zohlednit i zájmy různých regionů unie.

Politici ze zemí visegrádské skupiny, včetně českého premiéra Andreje Babiše či slovenského Petera Pellegriniho zdůrazňují, že jedna funkce by měla být obsazena člověkem ze střední či východní Evropy. Také se budou snažit o co nejspravedlivější rozdělení pozic mezi muže a ženy.

V kuloárech summitu už zní, že pokud se dnes v noci či v pátek premiéři a prezidenti nedohodnou, dá se čekat další mimořádné jednání. Kvůli summitu G20 v japonské Ósace, by se mělo odehrát zřejmě až 1. července, tedy těsně před ustavující schůzí nového europarlamentu.

Související

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.
Angela Merkelová

Rusko nesmí vyhrát. Měl by na tom mít zájem celý svět, varuje Merkelová

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v televizním rozhovoru na veřejnoprávním kanálu ZDF zdůraznila potřebu hledat diplomatická řešení války na Ukrajině, aniž by však oslabovala současnou podporu mezinárodního společenství vůči Ukrajině. V talk show Maybrit Illner prohlásila, že je zásadní, aby Rusko tuto válku nevyhrálo. Podle Merkelové je to v zájmu nejen Ukrajiny, ale i Evropy a světa jako celku. 

Více souvisejících

Angela Merkelová EU (Evropská unie) Emmanuel Macron Summit EU evropská komise Antonio Tajani Manfred Weber (šéf EPP) Leo Varadkar Donald Tusk Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy