Čína poprvé nasadila svá vojenská vozidla v Evropě. Zpráva USA?

Čínská armáda poprvé nasadila svůj vojenský personál a obrněná vozidla v Evropě. Stalo se tak v Německu při společném cvičení pro zdravotnické účely, uvádí server Business Insider.

Společné cvičení – nazvané Kombinovaná pomoc 2019 - je zaměřeno na přípravu vojsk s jednotkami zdravotnických služeb čínských a německých ozbrojených sil, aby byly schopné reagovat na humanitární krize, jako je útok na vozidlo OSN či závažné epidemie nemocí typu cholera v uprchlickém táboře, uvedla čínská tisková agentura Sin-chua.

Dvoutýdenního cvičení se zúčastní 100 mediků čínské armády a 120 mediků a 100 členů podpůrného personálu německé armády. Čína na cvičení poslala též svá obrněná sanitární vozidla. Jedná o první případ, kdy čínská armádní vozidla budou nasazena v Evropě, podotýká hongkongský deník South China Morning Post.

Čínská lidově-osvobozenecká armáda, (ČLOA) a německý Bundeswehr už podobný typ cvičení uskutečnily v roce 2016 v čínském městě Čchung-čching, kde se připravovaly na možné zemětřesení.

Čína ve stále větší míře aktivně participuje v těchto druzích činnosti. Zdravotní síly Čínské lidové armády byly už nasazeny v humanitárních krizových zónách, např. v těch částech Afriky, které se potýkají s epidemií eboly.

„Poskytuje to nízko rizikový způsob, jak prokázat svůj závazek ke globální správě věcí veřejných, který může pomoci snížit obavy z rostoucího vojenského potenciálu (Číny)," řekl serveru Business Insider Matthew Funaiole, expert na Čínu z Centra pro strategické a mezinárodní studie. Podle něj též tyto tréninková cvičení pomáhají zlepšit koordinaci a logistiku a tím přispět k modernizaci armády.

Yue Gang, vysloužilý plukovník ČLOA, řekl listu South China Morning Post, že cvičení nemá příliš velký vojenský význam, je však důležité pro mezinárodní aktivity Číny. „ČLOA bude muset jít do zahraničí, aby ochránila čínské zámořské zájmy v zemích podél iniciativy Jeden Pás,“ řekl Gang s odkazem na čínský masivní investiční projekt tzv. Nové hedvábné stezky.

Gang to označil za „průlom“, který podtrhuje důvěru mezi Německem a Čínou, přičemž by německého příkladu mohly následovat i další evropské země. Pro Čínu je to velice podstatné, protože NATO je vůči ní velmi podezřívané a toto by mohlo stupeň nedůvěry snížit. „Pokud by mohla existovat nějaká základní vzájemná důvěra a porozumění se silami NATO, nebezpečí potenciálního konfliktu by mohlo být značně zmírněno,“ uvedl Gang.

Hlavní varovný hlas v NATO vůči Číně se ozývá ze strany USA. Ačkoliv je Německo stejně jako USA členem NATO, mezi tradičními spojenci v důsledku agresivní nacionalistické politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází k stále zřetelnějším rozkolům.

Podle analytiků je Čína si toho vědoma a pokouší se získat frustrované Německo na svou stranu. Samotné Německo vysílá tímto cvičením USA zprávu, že je připraveno vzít evropskou bezpečnost do vlastních rukou. „Jako vůdce EU Německo řeklo, že Evropa by měla převzít vlastní bezpečnost,“ poukazuje Wang Yiwei, expert na evropská studia z Čínské lidové univerzity. „Je to také zbrusu nová světová bezpečnostní situace, protože Čína i Evropa by chtěly ochránit svá rizika při jednání s USA,“ dodal.

Server Newsweek poukazuje, že Čína provádí vojenské cvičení s Německem ve stejné době, kdy v Jihočínském moři uskutečňuje testy protilodních raket. Pentagon to velmi ostře zkritizoval.

Jorge Benitez, expert na NATO z think-tanku Atlantická rada, řekl serveru Stars and Stripes, že přítomnost čínské armády je „levným propagandistickým vítězstvím“ Číny, zatímco vytváří špatný dojem pro Německo, NATO a USA.

Minulý rok Čína provedla své první kombinované vojenské cvičení s námořními silami Evropské unie (EU NAVFOR) v blízkosti nové čínské vojenské základny v Džibuti. Podle expertů se jednalo o bezprecedentní úroveň spolupráce.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Čínská armáda Bundeswehr Německo

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 52 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy