Čína poprvé nasadila svá vojenská vozidla v Evropě. Zpráva USA?

Čínská armáda poprvé nasadila svůj vojenský personál a obrněná vozidla v Evropě. Stalo se tak v Německu při společném cvičení pro zdravotnické účely, uvádí server Business Insider.

Společné cvičení – nazvané Kombinovaná pomoc 2019 - je zaměřeno na přípravu vojsk s jednotkami zdravotnických služeb čínských a německých ozbrojených sil, aby byly schopné reagovat na humanitární krize, jako je útok na vozidlo OSN či závažné epidemie nemocí typu cholera v uprchlickém táboře, uvedla čínská tisková agentura Sin-chua.

Dvoutýdenního cvičení se zúčastní 100 mediků čínské armády a 120 mediků a 100 členů podpůrného personálu německé armády. Čína na cvičení poslala též svá obrněná sanitární vozidla. Jedná o první případ, kdy čínská armádní vozidla budou nasazena v Evropě, podotýká hongkongský deník South China Morning Post.

Čínská lidově-osvobozenecká armáda, (ČLOA) a německý Bundeswehr už podobný typ cvičení uskutečnily v roce 2016 v čínském městě Čchung-čching, kde se připravovaly na možné zemětřesení.

Čína ve stále větší míře aktivně participuje v těchto druzích činnosti. Zdravotní síly Čínské lidové armády byly už nasazeny v humanitárních krizových zónách, např. v těch částech Afriky, které se potýkají s epidemií eboly.

„Poskytuje to nízko rizikový způsob, jak prokázat svůj závazek ke globální správě věcí veřejných, který může pomoci snížit obavy z rostoucího vojenského potenciálu (Číny)," řekl serveru Business Insider Matthew Funaiole, expert na Čínu z Centra pro strategické a mezinárodní studie. Podle něj též tyto tréninková cvičení pomáhají zlepšit koordinaci a logistiku a tím přispět k modernizaci armády.

Yue Gang, vysloužilý plukovník ČLOA, řekl listu South China Morning Post, že cvičení nemá příliš velký vojenský význam, je však důležité pro mezinárodní aktivity Číny. „ČLOA bude muset jít do zahraničí, aby ochránila čínské zámořské zájmy v zemích podél iniciativy Jeden Pás,“ řekl Gang s odkazem na čínský masivní investiční projekt tzv. Nové hedvábné stezky.

Gang to označil za „průlom“, který podtrhuje důvěru mezi Německem a Čínou, přičemž by německého příkladu mohly následovat i další evropské země. Pro Čínu je to velice podstatné, protože NATO je vůči ní velmi podezřívané a toto by mohlo stupeň nedůvěry snížit. „Pokud by mohla existovat nějaká základní vzájemná důvěra a porozumění se silami NATO, nebezpečí potenciálního konfliktu by mohlo být značně zmírněno,“ uvedl Gang.

Hlavní varovný hlas v NATO vůči Číně se ozývá ze strany USA. Ačkoliv je Německo stejně jako USA členem NATO, mezi tradičními spojenci v důsledku agresivní nacionalistické politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází k stále zřetelnějším rozkolům.

Podle analytiků je Čína si toho vědoma a pokouší se získat frustrované Německo na svou stranu. Samotné Německo vysílá tímto cvičením USA zprávu, že je připraveno vzít evropskou bezpečnost do vlastních rukou. „Jako vůdce EU Německo řeklo, že Evropa by měla převzít vlastní bezpečnost,“ poukazuje Wang Yiwei, expert na evropská studia z Čínské lidové univerzity. „Je to také zbrusu nová světová bezpečnostní situace, protože Čína i Evropa by chtěly ochránit svá rizika při jednání s USA,“ dodal.

Server Newsweek poukazuje, že Čína provádí vojenské cvičení s Německem ve stejné době, kdy v Jihočínském moři uskutečňuje testy protilodních raket. Pentagon to velmi ostře zkritizoval.

Jorge Benitez, expert na NATO z think-tanku Atlantická rada, řekl serveru Stars and Stripes, že přítomnost čínské armády je „levným propagandistickým vítězstvím“ Číny, zatímco vytváří špatný dojem pro Německo, NATO a USA.

Minulý rok Čína provedla své první kombinované vojenské cvičení s námořními silami Evropské unie (EU NAVFOR) v blízkosti nové čínské vojenské základny v Džibuti. Podle expertů se jednalo o bezprecedentní úroveň spolupráce.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Čínská armáda Bundeswehr Německo

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy