Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla vykoupena nemalými oběťmi, uvedla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k výročí zahájení vojenské okupace Československa v roce 1968.
Čaputová si výročí událostí ze 21. srpna 1968 připomenula ráno v centru slovenské metropole ještě před odletem na oficiální návštěvu Německa. V Berlíně se k okupaci vyjádřila na společné tiskové konferenci s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.
Čaputová si výročí událostí ze 21. srpna 1968 připomenula ráno v centru slovenské metropole ještě před odletem na oficiální návštěvu Německa. V Berlíně se k okupaci vyjádřila na společné tiskové konferenci s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Volání po svobodě a demokracii bylo podle Čaputové v roce 1968 hrubě potlačeno tanky a více než 20 lety vojenské okupace. "I proto jsme dnes nesmírně citliví na to, když je svobodná vůle lidí rozhodnout se o své budoucnosti a o tom, kam budou patřit, potlačená vojenskou agresí," zdůraznila slovenská prezidentka.
Slovakia and Germany know the price of divided Europe. We agreed with President Steinmeier that 30 years after the fall of Berlin wall and Velvet revolution, it is our duty to work together on overcoming divisions in the EU & to keep it strong and united. pic.twitter.com/ylnsFx8CpT
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) August 21, 2019
"Násilný akt vojsk Varšavské smlouvy, kterým zlikvidovala obrodný proces v Česko-Slovensku, je potřeba odsoudit i dnes. Rok 1968 je pro nás Slováky silný stejně jako i odchod sovětských vojsk v roce 1990," uvedl v prohlášení předseda parlamentu Andrej Danko.
Předseda vládní Slovenské národní strany dodal, že "nesmíme nikdy dovolit, aby na území Slovenska byli jacíkoli cizí vojáci".
Výraz Česko-Slovensko, použitý Dankem, se začal ve slovenské politice i v médiích používat po pádu komunismu v roce 1989. Používal se ale také v období pomnichovské druhé republiky, trvající od října 1938 do března 1939, jejíž oficiální název zněl Česko-Slovenská republika nebo Česko-Slovensko.
SNS se dříve postavila proti připravované smlouvě se Spojenými státy, které slíbily poskytnout Slovensku peníze na rekonstrukci vojenských letišť. Strana to zdůvodnila možnou přítomností amerických vojáků na Slovensku.
"Výročí 21. srpna je připomínkou našeho hrdinství i selhání. Hrdinství malého národa, který do velké míry uvěřil v sílu a schopnost postavit se dopředu stanovenému geopolitickému rozdělení světa a vybudovat budoucnost podle svých vlastních představ," uvedl premiér Peter Pellegrini, který se ve slovenské metropoli zúčastnil tradiční vzpomínky na oběti invaze.
Ministr zahraničí Miroslav Lajčák vybídl k připomínce obětí okupace Československa a toho, že demokracie nikdy není zaručena a je ji třeba chránit.
Související

Fico využil výročí srpna 1968, aby varoval před politikou jednoho názoru

Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Srpen 1968 , Zuzana Čaputová , Andrej Danko , Slovensko , Peter Pellegrini , Frank-Walter Steinmeier , Německo , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
včera

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
včera

Evropa se zlobí, USA ustupují. Španělsko se stalo problémovým členem NATO
včera

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen
včera

Trump zveřejnil údajnou SMS od šéfa NATO. USA si myslí, že Ukrajina nad Ruskem vyhraje
včera

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi
včera

Počasí v Česku bude znovu tropické. Již zítra, upozornil ČHMÚ
včera

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou
včera

Takhle jsme Trumpa ještě neviděli, popisují novináři. Proč ho porušení příměří rozpálilo doběla?
včera

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael
včera

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova
včera

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
včera

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat
včera

Írán se na útoky připravil předem, k přerušení jaderného programu nedošlo
včera

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti
včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem
včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil
včera

Mimořádná zpráva Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu
včera

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně
včera

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde
včera
Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.
Zdroj: Libor Novák