EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je zavedení takových opatření, které napomohou k dosažení cíle, který si představitelé a zástupci nejvyšších unijních institucí vytyčili na konci loňského roku – a to dosažení klimaticky neutrální Evropy do roku 2050. Je zřejmé, že pro dosažení stanoveného cíle budou zapotřebí dodatečné investice, a to jak z veřejného sektoru na unijní úrovni i úrovni členských států, tak ze sektoru soukromého. Jakým způsobem hodlá před pár dny předložený investiční plán Zelené dohody pro Evropu mobilizovat tyto dodatečné finanční prostředky?

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že současná EU stojí před jednou ze svých největší výzev v historii. Aby se s touto výzvou vypořádala, bude muset projít hlubokou sociální i hospodářskou transformací. Tato proměna podle ní proběhne na všech úrovních – tedy na úrovni unijní stejně tak jako na úrovni jednotlivých členských států, jejich regionů a odvětví. Některé z evropských regionů však budou potřebovat dodatečnou asistenci a podporu, kterou jim má v budoucnu zajistit tzv. mechanismus pro spravedlivou transformaci. Mechanismus přispěje k vytvoření potřebných investic v daných oblastech poskytnutím cílené praktické i finanční podpory.

Mechanismus pro spravedlivou transformaci bude tvořen třemi zdroji financování – jedná se o Fond pro spravedlivou transformaci, Zvláštní režim pro spravedlivou transformaci v rámci programu InvestEU a Úvěrový nástroj pro veřejný sektor. Prvně zmíněný Fond pro spravedlivou transformaci bude poskytovat granty především regionům a bude podporovat malé a střední podniky za účelem vytváření nových ekonomických příležitostí v daných regionech. Fond se také zaměří na podporu investic do čisté energie.

Druhý zdroj působící v rámci programu InvestEU bude mít za úkol přilákat soukromé investice ve prospěch daných regionů. Třetí zdroj mechanismu pro spravedlivou transformaci bude zřízen ve spolupráci s Evropskou investiční bankou a bude zajištěn rozpočtem Evropské unie. Tento úvěrový nástroj se bude využívat především pro poskytování úvěrů veřejnému sektoru.

Mechanismus pro spravedlivou transformaci navíc nejenže zvýší atraktivnost investic, ale především v rámci závazku k větší solidaritě a spravedlnosti nabídne regionům stále závislých na fosilních palivech finanční balíček v hodnotě přibližně sto miliard eur. Tento obnos je stanoven v rámci budoucího víceletého finančního rámce EU pro období 2021-2027. Klíčovým bodem investičního plánu pro Zelenou Evropu je tedy navýšení investic pro boj proti změnám klimatu a zisk prostředků od aktérů soukromé sféry. Smyslem mechanismu však není jen financování, ale i poskytnutí technické podpory ze strany Evropské komise, a to jak členských státům, tak i investorům.

Mechanismus si dále klade za cíl zapojit do vytvoření zelené Evropy komunity i místní orgány členských států, sociální partnery, nebo i nevládní organizace za účelem zmírnění socioekonomických dopadů plánované transformace. Investiční plán pro udržitelnou Evropu tedy zmobilizuje veřejné i soukromé finanční prostředky za využití různých nástrojů Evropské unie a očekává se, že ve finále dosáhne investic ve výši několika bilionů eur.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ursula von der Leyenová klimatická neutralita evropská komise životní prostředí finance rozpočet Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy