Komentář - Tím, že se Spojené království 31. ledna 2020 oficiálně vyvázalo z institucionálních struktur Evropské unie, ještě neznamená, že brexitu nadobro odzvonilo. Právě naopak. Unijní sedmadvacítku na straně jedné a britské vyjednavače na straně druhé čeká krušných jedenáct měsíců nekompromisních negociací. Jaká stanoviska hájí vedoucí země EU, Německo a Francie?
Může se zdát, že Spolková republika Německo, která je spolu s Francií považována za hlavního unijního lídra, nemá pro nadcházející vyjednávání o budoucí podobě vztahů mezi EU a Spojeným královstvím stanoveny konkrétní priority. Politické spektrum v Německu je v této věci totiž stále poněkud rozdělené. Německá vláda se nicméně připravuje na tvrdá a nekompromisní vyjednávání s kabinetem Borise Johnsona. Ten totiž odmítá prodloužení tzv. přechodného období. Komplexních dohod tak má být podle něj dosaženo do konce tohoto roku. Podle německé spolkové vlády jsou však slova i dosavadní kroky britského premiéra pouze „taktickými manévry,“ kterými se snaží na své unijní protějšky před zahájením jednání vyvinout nátlak.
Německo, které se navíc v polovině roku od Chorvatska ujme unijního předsednictví, tak bude mít průběh vyjednávání pod svoji „kontrolou.“ Dá se proto očekávat, že se německá vláda zasadí o to, aby v rámci vyjednávání ani v rámci budoucího smlouvy mezi dvěma stranami nedošlo k podkopání unijních norem pro ochranu životního prostředí, osobních údajů nebo norem z oblasti sociální politiky. Zde však může nastat problém především v otázce toho, jak „tvrdě“ by případně Německo s Británií chtělo při vyjednáváních zacházet. Stále je to totiž Spojené království, které unii opouští, a tak by nemělo diktovat podmínky pro budoucí dvojstranný vztah.
Německo také nechce z vyjednávání o post-brexitovém vztahu udělat jakýsi vzor pro ostatní země. Ze smlouvy o budoucích vztazích tak musí být zřetelné, že právě členství v Evropské unii je pro její jednotlivé státy výhodné.
FrancieFrancouzský politik a hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier považuje celý proces odchodu Spojeného království z unie za ztrátový pro obě strany a to navíc v době, kdy je potřeba, aby byla Evropa silnější a jednotnější než kdy dřív. Zároveň však často poukazuje na to, že EU nebude Británii tolerovat „dumping“ v tak citlivých oblastech, jakými jsou například již zmíněná ochrana životního prostředí nebo finanční záležitosti. „Přístup britských výrobků na jednotný unijní trh bude úměrný britským závazkům,“ dodal Barnier.
Francie si přeje se Spojeným královstvím i po brexitu udržovat co nejužší vztah, zároveň však považuje za důležité odcházejícím Britům ukázat, obdobně jako její němečtí partneři, že je to právě členství v EU, které je pro evropské země více profitující.
V případě úspěšného brexitu, tedy úspěšného pro britskou stranu, se však Paříž obává toho, že by dané situace mohli využít nacionalisté a euroskeptici pod vedením Marine Le Penové. Takovýto scénář by navíc ohrozil Macronovu reputaci před prezidentskými volbami 2022.
Doposud se však neví, co od britské strany očekávat. Od premiéra Johnsona doposud přicházela spíše vágní vyjádření, Paříž i Berlín tak stále čekají na konkrétnější nitky, kterých by se chytli a následně i oni začali své strategie pro nadcházející vyjednávání formulovat. Předtím než dojde k formulaci konkrétních kroků, předloží jednotlivé politické skupiny Evropského parlamentu v tomto týdny své představy o průběhu vyjednávání se Spojeným královstvím i o podobě EU-27.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , EU (Evropská unie) , evropský parlament , Francie , Brexit , Boris Johnson , Marine Le Pen , Michel Barnier , Emmanuel Macron , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák