Jaké budou postoje lídrů EU při vyjednávání o podobě budoucího vztahu s Británií?

Komentář - Tím, že se Spojené království 31. ledna 2020 oficiálně vyvázalo z institucionálních struktur Evropské unie, ještě neznamená, že brexitu nadobro odzvonilo. Právě naopak. Unijní sedmadvacítku na straně jedné a britské vyjednavače na straně druhé čeká krušných jedenáct měsíců nekompromisních negociací. Jaká stanoviska hájí vedoucí země EU, Německo a Francie?

Německo

Může se zdát, že Spolková republika Německo, která je spolu s Francií považována za hlavního unijního lídra, nemá pro nadcházející vyjednávání o budoucí podobě vztahů mezi EU a Spojeným královstvím stanoveny konkrétní priority. Politické spektrum v Německu je v této věci totiž stále poněkud rozdělené. Německá vláda se nicméně připravuje na tvrdá a nekompromisní vyjednávání s kabinetem Borise Johnsona. Ten totiž odmítá prodloužení tzv. přechodného období. Komplexních dohod tak má být podle něj dosaženo do konce tohoto roku. Podle německé spolkové vlády jsou však slova i dosavadní kroky britského premiéra pouze „taktickými manévry,“ kterými se snaží na své unijní protějšky před zahájením jednání vyvinout nátlak.

Německo, které se navíc v polovině roku od Chorvatska ujme unijního předsednictví, tak bude mít průběh vyjednávání pod svoji „kontrolou.“ Dá se proto očekávat, že se německá vláda zasadí o to, aby v rámci vyjednávání ani v rámci budoucího smlouvy mezi dvěma stranami nedošlo k podkopání unijních norem pro ochranu životního prostředí, osobních údajů nebo norem z oblasti sociální politiky. Zde však může nastat problém především v otázce toho, jak „tvrdě“ by případně Německo s Británií chtělo při vyjednáváních zacházet. Stále je to totiž Spojené království, které unii opouští, a tak by nemělo diktovat podmínky pro budoucí dvojstranný vztah.

Německo také nechce z vyjednávání o post-brexitovém vztahu udělat jakýsi vzor pro ostatní země. Ze smlouvy o budoucích vztazích tak musí být zřetelné, že právě členství v Evropské unii je pro její jednotlivé státy výhodné.

Francie

Francouzský politik a hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier považuje celý proces odchodu Spojeného království z unie za ztrátový pro obě strany a to navíc v době, kdy je potřeba, aby byla Evropa silnější a jednotnější než kdy dřív. Zároveň však často poukazuje na to, že EU nebude Británii tolerovat „dumping“ v tak citlivých oblastech, jakými jsou například již zmíněná ochrana životního prostředí nebo finanční záležitosti. „Přístup britských výrobků na jednotný unijní trh bude úměrný britským závazkům,“ dodal Barnier.

Francie si přeje se Spojeným královstvím i po brexitu udržovat co nejužší vztah, zároveň však považuje za důležité odcházejícím Britům ukázat, obdobně jako její němečtí partneři, že je to právě členství v EU, které je pro evropské země více profitující.

V případě úspěšného brexitu, tedy úspěšného pro britskou stranu, se však Paříž obává toho, že by dané situace mohli využít nacionalisté a euroskeptici pod vedením Marine Le Penové. Takovýto scénář by navíc ohrozil Macronovu reputaci před prezidentskými volbami 2022.

Doposud se však neví, co od britské strany očekávat. Od premiéra Johnsona doposud přicházela spíše vágní vyjádření, Paříž i Berlín tak stále čekají na konkrétnější nitky, kterých by se chytli a následně i oni začali své strategie pro nadcházející vyjednávání formulovat. Předtím než dojde k formulaci konkrétních kroků, předloží jednotlivé politické skupiny Evropského parlamentu v tomto týdny své představy o průběhu vyjednávání se Spojeným královstvím i o podobě EU-27.

Související

Více souvisejících

Německo EU (Evropská unie) evropský parlament Francie Brexit Boris Johnson Marine Le Pen Michel Barnier Emmanuel Macron Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy