O tom, které ze dvou křídel získá v Alternativě pro Německo (AfD) navrch, i o tom, jestli se nejsilnější německá opoziční strana posune ještě blíže krajní pravici, bude rozhodovat její víkendový sjezd v dolnosaském Braunschweigu. Jeden ze dvou předsednických postů by totiž mohl obsadit politik národoveckého křídla AfD kolem kontroverzního šéfa strany v Durynsku Björna Höckeho.
Delegáti navíc mají hlasovat o tom, že by členství ve straně do budoucna bylo slučitelné se členstvím v krajně pravicových organizacích.
V roce 2013, kdy vznikla, byla AfD především stranou profesorů kritizujících euro, postupně ale těžiště svého zájmu přenesla na téma migrace, islámu nebo kritiky boje proti klimatickým změnám. Ruku v ruce s tím šel posun strany výrazně doprava, čehož si všímá i německá kontrarozvědka, která letos oznámila, že přezkoumá, jestli AfD začne sledovat.
Posun směrem ke krajní pravici, jak nyní AfD označuje většina západních tiskových agentur, je vidět i na změnách v čele strany. S AfD se rozkmotřilo hned několik jejích bývalých šéfů. Bernd Lucke, který uskupení pomáhal zakládat, letos hovořil o tom, že se AfD stala latentně xenofobní, nacionalistickou stranou s pravicově radikálními elementy. Frauke Petryová, která AfD opustila po parlamentních volbách v roce 2017, zase mluvila o přílišné radikalizaci strany.
Napětí vyvolané těmito změnami a posilováním národoveckého křídla je dobře patrné i před letošním stranickým sjezdem. Jeden z dvojice současných předsedů Jörg Meuthen, který bude usilovat o obhajobu svého postu, se ve středu nechal slyšet, že si nedovede představit spolupráci s Höckem, pokud by se ten stal druhým z předsedů. "Nemůžete být na velitelském můstku a jet dvěma směry. To nejde," řekl osmapadesátiletý politik v televizi ARD a potvrdil tak, jak velké rozdíly mezi oběma tábory panují.
"Naše strana je někdy anarchistickým houfem lidí," podotkl zase nedávno před zahraničními novináři v Berlíně druhý ze současných šéfů AfD Alexander Gauland. Tento osmasedmdesátiletý politik se sice už znova kandidovat nechystá, ale zároveň poznamenává, že "u naší strany člověk nikdy neví". Pokud by hrozilo, že se vedení AfD ujme někdo pro stranu "špatný", je připraven se o post předsedy ucházet znovu. S Höckem, který nechvalně proslul například výrokem kritizujícím památník holokaustu v centru Berlína, by ale na rozdíl od Meuthena problém neměl.
Že by sedmačtyřicetiletý Höcke, který má silnou podporu především ve východoněmecké AfD, kandidoval přímo, se ale neočekává. Pozice jeho křídla by tak v čele strany mohl nově zastupovat devětapadesátiletý poslanec z Berlína Gottfried Curio, který už kandidaturu ohlásil. Ve hře je také čtyřiačtyřicetiletý poslanec ze Saska Tino Chrupalla, který sice přímo do radikálního křídla nepatří, má s ním ale velmi dobré vztahy. O post jednoho z předsedů se bude ucházet i několik dalších kandidátů, velké šance se jim ale nedávají.
Na poměry ve straně ukáže také hlasování o tom, jestli bude mít i do budoucna takzvanou listinu neslučitelnosti. Na ní je seznam zhruba 250 často pravicově-radikálních organizací, jejichž členové nesmí vstoupit do AfD. Část straníků ale požaduje zrušení této listiny.
Na atmosféru v německé společnosti, kde má AfD mnoho příznivců, ale ještě výrazně více odpůrců, zase ukážou protesty, které se během sjezdu očekávají. Svým způsobem proti straně protestuje i automobilka Volkswagen, která je sponzorem haly, v níž se sjezd uskuteční. Nápis "Volkswagen Halle" na ní nechala dopředu zakrýt.
Související
Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté
Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?
Alternativa pro Německo (AfD) , Německo , Björn Höcke (AfD) , Alexander Gauland
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák