EU se na summitu zabývala Ukrajinou, příští rok by ji mohla podpořit 18 miliardami eur

Tématem summitu Evropské unie byl dnes mimo jiné plán finanční podpory Ukrajiny v příštím roce, který by vyčlenil na okamžité potřeby ukrajinského státu 18 miliard eur (přes 440 miliard Kč). Po ukončení vrcholné schůzky to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž už přípravu schématu dostali na starost unijní ministři financí. Lídři v závěrech summitu vyzvali komisi i ministry, aby na tomto "více strukturálním řešení" pracovali.

"Pro Ukrajinu je velmi důležité mít předvídatelné, stabilní příjmy," řekla šéfka unijní exekutivy na tiskové konferenci. "Diskuse byla o přibližně půldruhé miliardě eur měsíčně financovaných Evropskou unií. Takže to by znamenalo celkovou částku 18 miliard pro příští rok," dodala v souvislosti s dnešní debatou prezidentů a premiérů členských zemí.

Podle von der Leyenové dává Kyjev najevo, že každý měsíc potřebuje na podporu financování základních funkcí státu tři až čtyři miliardy eur. Tuto mezeru v ukrajinském hospodaření by měly společně pokrýt EU, Spojené státy a finanční instituce, míní předsedkyně EK.

"Pověřili jsme ministry financí, aby vypracovali příslušný mechanismus, ale bylo důležité také dát Ukrajině tento signál, že velmi dobře víme, jak důležitý pro ni tento spolehlivý tok příjmů je," uvedla.

Na podpoře ukrajinských veřejných financí se podílí mimo jiné Mezinárodní měnový fond (MMF), jehož zástupci tento týden jednali ve Vídni s ukrajinskými činiteli. Šéf mise MMF Gavin Gray uvedl, že rozhovory se týkaly také rozpočtu na rok 2023 a "souvisejících externích finančních potřeb".

EU zatím takzvanou makrofinanční pomoc Ukrajině neposkytuje pravidelným způsobem. Po invazi ruských vojsk nejdříve poskytla půjčku ve výši 1,2 miliardy eur, následně se dohodla na devítimiliardovém balíku, z něhož zatím uvolnila šest miliard, rovněž v podobě úvěrů.

Summit nyní Evropskou komisi vyzval, aby prezentovala "více strukturální řešení pro poskytování podpory Ukrajině", a Radě EU zadal, aby se tématem také zabývala. Unijní činitel, který s novináři hovořil pod podmínkou zachování anonymity, tento týden na dotaz ČTK uvedl, že na potřebě systematičtější podpory Kyjeva panuje v EU shoda. Kromě celkové výše podpory se musí unie dohodnout také na tom, jak velkou část z ní bude chtít od Kyjeva splatit.

"Mluvili jsme o tom… abychom nastavili dlouhodobou a předvídatelnou podporu Ukrajiny i v oblasti financování, abychom garantovali fungování ukrajinského státu během války," shrnul dnešní debatu lídrů členských zemí český premiér Petr Fiala. Kromě toho šéfové vlád a hlavy států sedmadvacítky vyzvali k "včasnému" poskytnutí zbývajících tří miliard eur z výše zmíněného balíku.

Unijní summit se dotkl také dalších aspektů války Ruska proti Ukrajině, například íránské podpory agresora, kterou Západ v posledních dnech pozoruje. Evropská rada tuto podporu v závěrech odsoudila a přivítala nové sankce proti několika íránským jednotlivcům a entitám. Ty se podle Fialy i díky českému předsednictví v Radě EU podařilo schválit "skutečně v rekordním čase".

Co se týče sankcí proti Rusku, zdůraznili lídři sedmadvacítky důležitost "efektivního uplatňování" těch existujících, ovšem vyjádřili i připravenost sankční režim dál posilovat, a to také v případě Běloruska. O návrzích nových protiruských sankcí se ale nemluvilo, řekl novinářům Fiala.

Část lídrů EU chce ráznější přístup k Číně, státy ale nejsou jednotné

Evropská unie nesmí být ve vztahu k Číně naivní, ale měla by se zároveň vyvarovat permanentní konfrontace. Po jednání prezidentů a premiérů členských zemí to prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. Řada unijních lídrů dnes volala po ráznějším přístupu vůči Pekingu, na konkrétních závěrech se ale summit neshodl. Francouzský prezident Emmanuel Macron hovořil o přehodnocení obchodních vztahů, český premiér Petr Fiala o ukončení nezdravé závislosti. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude pro evropský blok klíčová nezávislost na čínských technologiích a surovinách, zejména polovodičích.

Šéfové unijních států se bavili o tom, jak přistupovat k Pekingu v době rostoucích hrozeb vůči Tchaj-wanu a očekávaného upevnění neomezené role prezidenta Si Ťin-pchinga v čele země na probíhajícím kongresu čínských komunistů.

"Diskuse ukázala, že jsme svědky významné akcelerace trendů a napětí," prohlásila von der Leyenová o jednání lídrů.

Premiéři Belgie či Finska dnes mluvili o tom, že Čínu je nutné začít brát více jako soupeře než partnera, což podporují i další země. Lídři zdůrazňovali význam lidských práv a demokracie a nebezpečí rozšiřování čínského vlivu. Zásadním tématem pro ně bylo snížení průmyslové závislosti na Pekingu.

"Zbavit se závislosti na Číně tam, kde nás to činí vydíratelnými, a tam, kde takováto závislost není zdravá a je nebezpečná," prohlásil po jednání Fiala. EU by podle něj na druhé straně neměla rozbít ekonomické vztahy a nepřestat se s Čínou bavit.

Unijní lídři budou mít příležitost reflektovat další posilování regionálního vlivu Pekingu na prosincovém summitu se zeměmi jihovýchodní Asie v Bruselu.

Von der Leyenová zdůraznila, že pro EU je nyní zásadní příprava pravidel, která jí pomohou zbavit se závislosti na Číně. Příští rok podle ní začnou platit normy umožňující vyrábět v EU více nedostatkových polovodičů a omezit také dovoz čínských surovin.

Macron prohlásil, že unie by si měla na Pekingu vymoci dodržování stejných obchodních pravidel pro obě strany. Unie například chystá v reakci na čínské praktiky pravidla, která mají omezit přístup na jednotný trh firmám masivně podporovaným státem. EU podle něj v minulosti udělala chybu, když Číně prodávala součásti pro strategickou infrastrukturu.

Některé státy včetně Německa s ohledem na ekonomické zájmy na druhé straně nechtějí k Pekingu přistupovat příliš konfrontačně. Podle diplomatů se v EU ozývají kritické hlasy na adresu chystané návštěvy Olafa Scholze v Pekingu. Německý lídr dnes potvrdil, že do Číny skutečně v listopadu v rámci obchodní delegace vyrazí, podrobnosti však nesdělil. Kritice Bruselu čelí plán zvažovaný německou vládou, která by mohla povolit čínské státní rejdařské společnosti Cosco koupit podíl v hamburském přístavu. Evropská komise se obává, aby se Čína nedostala ke strategickým informacím o přístavu.

Související

Ilustrační fotografie.

Nečekané téma na summitu EU. Pokračuje spor o spalovací motory

Jakkoli tato otázka nebyla na oficiální agendě Evropské rady, průtahy ve schvalování plánu, který by vyřadil z prodeje nová auta na benzin a naftu, zastiňují dvoudenní jednání premiérů a prezidentů Evropské unie. Napsal to dnes web Politico, podle kterého Německo ve čtvrtek odmítlo nejnovější nabídku Evropské komise týkající se výjimky pro spalovací motory na syntetická paliva.

Více souvisejících

Summit EU EU Ukrajina válka na Ukrajině Ursula von der Leyenová Čína

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 15 hodinami

před 17 hodinami

před 17 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy