Evropa se probouzí z šoku po nástupu Trumpa. Stav klíčových složek států budí rozpaky

Nedávné vstřícné kroky amerického vůdce Donalda Trumpa vůči Rusku otřásly Evropou a postavily její lídry před složitá rozhodnutí. Pokud by se Evropa rozhodla zapojit do konfliktu prostřednictvím mírových jednotek na Ukrajině, bude čelit hned několika problémům. 

Především britská armáda, která by měla stát v čele této iniciativy, není v současné době dostatečně připravená – její kapacity byly v posledních dekádách zredukovány a modernizace se dlouhodobě odkládala. Dalším zásadním problémem je otázka, jak by NATO reagovalo v případě, že by se jeho vojáci na Ukrajině dostali do přímého střetu s ruskými silami.

Evropa je z nejnovějších kroků amerického prezidenta doslova v šoku, píše americká stanice CNN. „Způsob, jakým to bylo provedeno – úder za úderem, během několika dní – to byl pro kontinent skutečný šok,“ připustila výzkumnice Armida van Rijová z think tanku Chatham House. 

Evropské vlády si nevědí rady, jak reagovat na Trumpovy nepředvídatelné výpady. „Nechceme přetrhat naše vztahy s Amerikou. Ale co uděláte, když se váš nejbližší spojenec dostane do postele s vaším největším nepřítelem?“ poznamenal britský obranný analytik Nicholas Drummond.

Evropští lídři se cítí odstrčeni poté, co američtí vyjednavači vedli rozhovory s ruskými představiteli v saúdskoarabském Rijádu, aniž by do procesu zapojili své tradiční spojence. Jako odpověď na tuto situaci zvažují Británie a Francie aktivnější roli při ukončení konfliktu na Ukrajině – jedním z návrhů je vyslání mírových jednotek, které by pomohly stabilizovat region a zajistit příměří.

Podle Drummonda by však i relativně malý kontingent o 30 tisících vojácích mohl představovat značnou výzvu. Britská armáda se v posledních desetiletích neustále zmenšuje, zejména v důsledku restrukturalizace po misích v Iráku a Afghánistánu, kde byly upřednostňovány menší, vysoce specializované jednotky před rozsáhlými konvenčními silami.

„Od konce studené války nedošlo k žádné významné iniciativě na modernizaci britských ozbrojených sil,“ upozorňuje Drummond. S podobnými problémy se potýkají i další evropské země, které snižovaly své obranné rozpočty a spoléhaly na NATO, přičemž nyní čelí realitě, že možná budou muset samy převzít větší odpovědnost za bezpečnost Evropy.

Podle Drummonda nejen britská armáda čelí „kumulativnímu úpadku“ už čtyřicet let. „V naší současné situaci to bude pro armádu velmi obtížné. Mám pocit, že to zvládneme, ale nutně potřebuje investice pro moderní bojiště,“ podotkl nejmenovaný poslanec Labouristické strany. 

Pokud se přeneseme přes otázku, nakolik je nasazení desítek tisíc evropských vojáků na Ukrajině reálné, vyvstává další zásadní dilema – jak reagovat, pokud by ruské síly zaútočily na jednotky NATO, které by operovaly mimo území Severoatlantické aliance?

Tento scénář by mohl okamžitě eskalovat konflikt do nebezpečné roviny, protože by otevřel diskusi o tom, zda by se článek 5 smlouvy NATO – tedy princip kolektivní obrany – vztahoval i na situaci, kdy jsou alianční vojáci přítomni v nečlenské zemi na mírové nebo stabilizační misi.

Zatímco někteří evropští politici, například francouzský prezident Emmanuel Macron, naznačili, že Západ by neměl vyloučit možnost přímého nasazení vojenských sil. Ostatní země, především Německo a Polsko, varují před nepromyšlenou eskalací a zdůrazňují, že podpora Ukrajiny musí zůstat omezená na vojenskou pomoc a výcvik, nikoliv přímou intervenci.

Zároveň existuje reálná možnost, že Rusko by evropskou vojenskou přítomnost na Ukrajině využilo jako záminku pro další eskalaci konfliktu, přičemž by ji mohlo propagandisticky prezentovat jako přímou konfrontaci NATO s Moskvou.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Armáda U.K. NATO USA (Spojené státy americké) Ukrajina Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 3 hodinami

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy