Nedávné vstřícné kroky amerického vůdce Donalda Trumpa vůči Rusku otřásly Evropou a postavily její lídry před složitá rozhodnutí. Pokud by se Evropa rozhodla zapojit do konfliktu prostřednictvím mírových jednotek na Ukrajině, bude čelit hned několika problémům.
Především britská armáda, která by měla stát v čele této iniciativy, není v současné době dostatečně připravená – její kapacity byly v posledních dekádách zredukovány a modernizace se dlouhodobě odkládala. Dalším zásadním problémem je otázka, jak by NATO reagovalo v případě, že by se jeho vojáci na Ukrajině dostali do přímého střetu s ruskými silami.
Evropa je z nejnovějších kroků amerického prezidenta doslova v šoku, píše americká stanice CNN. „Způsob, jakým to bylo provedeno – úder za úderem, během několika dní – to byl pro kontinent skutečný šok,“ připustila výzkumnice Armida van Rijová z think tanku Chatham House.
Evropské vlády si nevědí rady, jak reagovat na Trumpovy nepředvídatelné výpady. „Nechceme přetrhat naše vztahy s Amerikou. Ale co uděláte, když se váš nejbližší spojenec dostane do postele s vaším největším nepřítelem?“ poznamenal britský obranný analytik Nicholas Drummond.
Evropští lídři se cítí odstrčeni poté, co američtí vyjednavači vedli rozhovory s ruskými představiteli v saúdskoarabském Rijádu, aniž by do procesu zapojili své tradiční spojence. Jako odpověď na tuto situaci zvažují Británie a Francie aktivnější roli při ukončení konfliktu na Ukrajině – jedním z návrhů je vyslání mírových jednotek, které by pomohly stabilizovat region a zajistit příměří.
Podle Drummonda by však i relativně malý kontingent o 30 tisících vojácích mohl představovat značnou výzvu. Britská armáda se v posledních desetiletích neustále zmenšuje, zejména v důsledku restrukturalizace po misích v Iráku a Afghánistánu, kde byly upřednostňovány menší, vysoce specializované jednotky před rozsáhlými konvenčními silami.
„Od konce studené války nedošlo k žádné významné iniciativě na modernizaci britských ozbrojených sil,“ upozorňuje Drummond. S podobnými problémy se potýkají i další evropské země, které snižovaly své obranné rozpočty a spoléhaly na NATO, přičemž nyní čelí realitě, že možná budou muset samy převzít větší odpovědnost za bezpečnost Evropy.
Podle Drummonda nejen britská armáda čelí „kumulativnímu úpadku“ už čtyřicet let. „V naší současné situaci to bude pro armádu velmi obtížné. Mám pocit, že to zvládneme, ale nutně potřebuje investice pro moderní bojiště,“ podotkl nejmenovaný poslanec Labouristické strany.
Pokud se přeneseme přes otázku, nakolik je nasazení desítek tisíc evropských vojáků na Ukrajině reálné, vyvstává další zásadní dilema – jak reagovat, pokud by ruské síly zaútočily na jednotky NATO, které by operovaly mimo území Severoatlantické aliance?
Tento scénář by mohl okamžitě eskalovat konflikt do nebezpečné roviny, protože by otevřel diskusi o tom, zda by se článek 5 smlouvy NATO – tedy princip kolektivní obrany – vztahoval i na situaci, kdy jsou alianční vojáci přítomni v nečlenské zemi na mírové nebo stabilizační misi.
Zatímco někteří evropští politici, například francouzský prezident Emmanuel Macron, naznačili, že Západ by neměl vyloučit možnost přímého nasazení vojenských sil. Ostatní země, především Německo a Polsko, varují před nepromyšlenou eskalací a zdůrazňují, že podpora Ukrajiny musí zůstat omezená na vojenskou pomoc a výcvik, nikoliv přímou intervenci.
Zároveň existuje reálná možnost, že Rusko by evropskou vojenskou přítomnost na Ukrajině využilo jako záminku pro další eskalaci konfliktu, přičemž by ji mohlo propagandisticky prezentovat jako přímou konfrontaci NATO s Moskvou.
Související

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
EU (Evropská unie) , Velká Británie , Armáda U.K. , NATO , USA (Spojené státy americké) , Ukrajina , Rusko , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Američané jsou připraveni na ústupky ve prospěch Ruska. Jde o Krym
před 1 hodinou

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí
před 1 hodinou

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
před 2 hodinami

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
před 3 hodinami

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
před 5 hodinami

Povelikonoční předpověď počasí. Meteorologové už tuší, jak bude po dnech volna
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera
Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Zdroj: Lucie Podzimková