Skandální prohlášení o invazi 1968: Ruský novinář přidal jiný pohled na věc

Moskva - Předevčírem se objevil na stránkách ruské televize TV Zvezda kontroverzní článek, který popisoval, kterak udělal Sovětský svaz dobře, když napadl Československo v srpnu 1968. Článek okamžitě zkritizovaly osobnosti z různých kruhů, včetně prezidenta Miloše Zemana. Je to však jediný pohled Rusů na události v roce 1968?

Dmitrij Sergejev, ruský novinář a bloger, zveřejnil na stránkách té samé televize TV Zvezda poněkud odlišný pohled na srpnové události. Podle něj byl vpád vojsk Varšavské smlouvy do země zbytečně krutý. "Už tehdy byly některé činy vojáků považovány za nesmyslně kruté," píše v článku.

Sergejev se pozastavuje nad tím, že většina historiků zákrok vojsk odsoudila, označila jej jako nesmyslný, a to přispělo ke zhoršenému obrazu Sovětského svazu v zahraničí.

V článku zmínil začátek Pražského jara a osobnosti Ludvíka Svobody a především Alexandra Dubčeka, který začal provádět na začátku roku 1968 reformy. Ty měly vést k tzv. "socialismu s lidskou tváří".

Novinář poukazuje na to, že hlavním důvodem, proč následně došlo k napadení ČSSR, byla skutečnost, že se vysocí sovětští komunističtí představitelé báli oslabení armády Varšavské smlouvy.

Dalším důvodem podle něj byla ega komunistických funkcionářů. "Dnes to zní vtipně, ale tehdejší Dubčekův 'socialismus s lidskou tváří' rozmetával ideu marxismu-leninismu, což byla diktatura proletariátu a vedoucí úloha komunistické strany. To samozřejmě nekorespondovalo se zájmy stranických špiček, čili takový scénář nemohli dopustit," píše v příspěvku.

Podle Sergejeva bychom se dnes neměli dívat na téměř půl století starou událost tak, abychom rozdmýchávali nepřátelství mezi vlastními státy. Sergejev soudí, že tehdy byla jiná doba a u vlády byli jiní lidé, kteří nakonec byli potrestaní. "Když už ničím jiným, tak tím, že právě potlačení Pražského jara potvrdilo zklamání z teorie marxismu-leninismu. To vedlo později k rozpadu systému," uvádí.

Vidí v celé historické události Sergejev nějaké pozitivum? "Události z roku 1968 se staly zlomovým bodem, který odhalil skutečné odvážné patrioty země. Jedním z nich byl i Miloš Zeman, tehdy posluchač na pražské VŠE. Ten kritizoval vpád vojsk na území ČSSR, za což následoval přísný trest. Byl vyloučen z Komunistické strany. Po letech byl zvolen jako první český prezident celým českým lidem," uvažuje.

Na závěr článku Sergejev připomíná, že po Sametové revoluci v roce 1989 bylo zveřejněno "Prohlášení sovětské vlády a společné prohlášení vůdců Bulharska, Maďarska, NDR, Polska a Sovětského svazu" o tom, že vpád vojsk do Československa v roce 1968 byl "neoprávněným zásahem do vnitřních záležitostí suverénní země, čin, který přerušil proces demokratické obnovy Československa a měl dlouhodobé negativní následky".

Související

Více souvisejících

Rusko Sovětský svaz Varšavská smlouva Sovětská armáda Český rozhlas Československo Pražské jaro Alexander Dubček Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 44 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy