Nejbrutálnější konflikt v dějinách lidstva: Proč si válka na východní frontě vyžádala tolik životů?

Proč je 2. světová válka vlastně považovaná za jeden z největších globálních konfliktů v dějinách lidstva? Toť otázka, která denně zaměstnává stovky historiků po celém světě. Ačkoliv jsou statistiky vojenských a civilních ztrát nepřesné, nelze vyvrátit, že válka na východní frontě byla nejbrutálnější části celé této nešťastné éry. Nicméně dosud se veškerá pozornost směřovala výhradně na padlé vojáky Rudé armády, zatímco se ti němečtí upozaďovali. Jak to tedy vlastně celé bylo s válkou mezi J. V. Stalinem a A. Hitlerem? Odpověď na tuto otázku se pokusil nastínit server Nationalinterest.org.

Válka mezi Nacistickým Německem a SSSR oficiálně začala v červnu 1941, ačkoliv faktické riziko konfliktu eskalovalo už od 30. let. Němci a Sověti tehdy sváděli společnou válku proti Polsku v září 1939, které si rozdělili do svých sfér vlivu. SSSR tehdy ještě podnikl invaze do Finska, Rumunska a Pobaltí. Jak paradoxní, že Rusové raději slaví konec Velké vlastenecké války s Německem, než konec 2. světové války. Proč? Protože by museli přiznat, že do začátku Velké vlastenecké války, tedy konfliktem mezi Německem a SSSR, která začala v červnu 1941, s Hitlerem spolupracovali.

Ale zpět k válce mezi Německem a SSSR, která skončila vítězstvím Rudé armády, a tím pádem přispěla ke konci 2. světové války.

Pozemní válka

22. června 1941 napadla vojska německého Wehrmachtu sovětskou hranici za úzké spolupráce s rumunskou armádou, která zaútočila na Sověty okupované území Besarábie. Finsko, které bylo tou dobou v Pokračovací válce, vstoupilo do tohoto konfliktu až o týden později. Maďarsko se přidalo až v červenci. Do boje se měli eventuálně zapojit také španělské dobrovolnické divize spolu s vojenskými formacemi tvořenými sovětskými zajatci a civilních obyvatel z okupovaných sovětských území.

Válka ve vzduchu

Charakter Velké vlastenecké války nedala zrovna moc příležitosti ke strategickému bombardování. Rudá armáda pouze podnikla několik leteckých útoků na klíčová německá města v prvních dnech války. Podobný postup razila i vojska Wehrmachtu, která taktéž vybombardovala několik ruských měst. Bombardování však skutečně hrálo v tomto konfliktu velmi malou roli na rozdíl od letecké bitvy o Anglii. 

Válka na moři

Námořní bitva hrála, podobně jako letecká, velmi malou roli ve válce na Východní frontě. Osa a Rudá armáda sice svedly boj v Arktidě, Baltském a Černém moři a námořní flotily z Murmansku skutečně výrazně stěžovaly pozici německých vojsk v okupovaném Norsku, ale to je asi tak vše. 

Válka proti civilistům

Holocaust je obecně považován za nejvíc nechvalně proslulé dědictví nejen 2. světové války, ale především války na Východní frontě. Německá a sovětská invaze do Polska dostaly většinu východoevropské židovské populace pod kontrolu Nacistického Německa, což mělo za následek její postupné vyhlazování v koncentračních táborech, zřizovaných především na území okupovaného Polska. Vyvražďování však neunikla i podstatná část nežidovského obyvatelstva. 

Související

Více souvisejících

II. světová válka Sovětský svaz Adolf Hitler Josif Stalin

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 23 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy