Nejbrutálnější konflikt v dějinách lidstva: Proč si válka na východní frontě vyžádala tolik životů?

Proč je 2. světová válka vlastně považovaná za jeden z největších globálních konfliktů v dějinách lidstva? Toť otázka, která denně zaměstnává stovky historiků po celém světě. Ačkoliv jsou statistiky vojenských a civilních ztrát nepřesné, nelze vyvrátit, že válka na východní frontě byla nejbrutálnější části celé této nešťastné éry. Nicméně dosud se veškerá pozornost směřovala výhradně na padlé vojáky Rudé armády, zatímco se ti němečtí upozaďovali. Jak to tedy vlastně celé bylo s válkou mezi J. V. Stalinem a A. Hitlerem? Odpověď na tuto otázku se pokusil nastínit server Nationalinterest.org.

Válka mezi Nacistickým Německem a SSSR oficiálně začala v červnu 1941, ačkoliv faktické riziko konfliktu eskalovalo už od 30. let. Němci a Sověti tehdy sváděli společnou válku proti Polsku v září 1939, které si rozdělili do svých sfér vlivu. SSSR tehdy ještě podnikl invaze do Finska, Rumunska a Pobaltí. Jak paradoxní, že Rusové raději slaví konec Velké vlastenecké války s Německem, než konec 2. světové války. Proč? Protože by museli přiznat, že do začátku Velké vlastenecké války, tedy konfliktem mezi Německem a SSSR, která začala v červnu 1941, s Hitlerem spolupracovali.

Ale zpět k válce mezi Německem a SSSR, která skončila vítězstvím Rudé armády, a tím pádem přispěla ke konci 2. světové války.

Pozemní válka

22. června 1941 napadla vojska německého Wehrmachtu sovětskou hranici za úzké spolupráce s rumunskou armádou, která zaútočila na Sověty okupované území Besarábie. Finsko, které bylo tou dobou v Pokračovací válce, vstoupilo do tohoto konfliktu až o týden později. Maďarsko se přidalo až v červenci. Do boje se měli eventuálně zapojit také španělské dobrovolnické divize spolu s vojenskými formacemi tvořenými sovětskými zajatci a civilních obyvatel z okupovaných sovětských území.

Válka ve vzduchu

Charakter Velké vlastenecké války nedala zrovna moc příležitosti ke strategickému bombardování. Rudá armáda pouze podnikla několik leteckých útoků na klíčová německá města v prvních dnech války. Podobný postup razila i vojska Wehrmachtu, která taktéž vybombardovala několik ruských měst. Bombardování však skutečně hrálo v tomto konfliktu velmi malou roli na rozdíl od letecké bitvy o Anglii. 

Válka na moři

Námořní bitva hrála, podobně jako letecká, velmi malou roli ve válce na Východní frontě. Osa a Rudá armáda sice svedly boj v Arktidě, Baltském a Černém moři a námořní flotily z Murmansku skutečně výrazně stěžovaly pozici německých vojsk v okupovaném Norsku, ale to je asi tak vše. 

Válka proti civilistům

Holocaust je obecně považován za nejvíc nechvalně proslulé dědictví nejen 2. světové války, ale především války na Východní frontě. Německá a sovětská invaze do Polska dostaly většinu východoevropské židovské populace pod kontrolu Nacistického Německa, což mělo za následek její postupné vyhlazování v koncentračních táborech, zřizovaných především na území okupovaného Polska. Vyvražďování však neunikla i podstatná část nežidovského obyvatelstva. 

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

II. světová válka Sovětský svaz Adolf Hitler Josif Stalin

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy