Zbaví se Alternativa pro Německo pověsti antisemitistického hnutí? Strana se pokouší získat na svoji stranu Židy

Berlín - Německá protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) je často osočována z antisemitismu a rasismu. Podle jejích kritiků jsou její členové v podstatě zakuklenými nacisty. AfD tyto obvinění sveřepě odmítá. Svou negativní pověst se strana pokouší změnit prostřednictvím skupiny svých židovských podporovatelů.

Ačkoliv lze považovat osočování z nacismu za klasickou taktiku politické boje, představitelé AfD skutečně svými výroky napomohli utvářet dojem, že AfD má minimálně méně odmítavý pohled na nacisty než je tomu v Německu obvyklé. Např. předseda strany Alexander Gauland pronesl, že éra Adolfa Hitlera a nacismu byla jen „ptačím trusem na jinak velkolepé tisícileté historii Německa“ a že by Německo mělo být hrdé na německé vojáky během obou světových válek. Šéf durynské AfD Björn Höcke zase prohlásil, že památník holocaustu v centru Berlína je „památníkem hanby“.

Gauland svůj kontroverzní výrok o vojácích se později snažil mírnit tím, že měl na mysli např. plukovníka Clause von Stauffenberga, který uspořádal neúspěšný atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Za výrok o „ptačím trusu“ se později omluvil s tím, že se použitý termín je v Německu nadávkou a projevem „nejhlubšího pohrdání.“ Druhý spolupředseda AfD Jörg Meuthen označil výrok za „nešťastný“, zatímco Höcke, který hrozbě vyloučení za svá slova o památníku holocaustu čelil hrozbě vyloučení, se jej zastal.

K omluvě vyzvala Gaulanda skupina Alternative Mitte (Alternativní střed), která sama sebe označuje za umírněné křídlo AfD. Ve svém prohlášení se omluvila obětem nacismu a jejich rodinám za „neuvěřitelnou bagatelizaci doby nacismu".

Židovští podporovatelé a odpůrci strany

Kvůli těmto výrokům a celkové své agresivní politické rétorice čelí AfD podezření, že se jedná o rasistickou, antisemitickou stranu. AfD se pokouší tento dojem vyvrátit. Napomáhají ji její židovští podporovatelé, které hodlají vytvořit židovskou asociaci spojenou se stranou,Židé v AfD (Juden in der AfD - JAfD). Její uvedení v život je naplánováno na 7. října. JAfD má zatím 20 členů, kolik přesně německých Židů stranu podporuje není jasné neboť AfD nevede žádné statistiky o náboženském přesvědčení svých členů.

Podle židovského poslance za AfD, Wolfganga Fuhla, jsou nejvěrnějšími podporovali strany Němci s ruským původem. Mnohé židovské komunity v poválečném Německu jsou právě ruského původu. Ačkoliv Fuhl tvrdí, že značný počet příznivců strany jsou Židé, neexistují pro toto tvrzení žádné statistiky.

AfD se pokouší získat své židovské příznivce poukazem na údajný rozšířený antisemitismus přicházejících imigrantů muslimského vyznání. The Washington Post upozorňuje, že to je obvyklá politická taktika mnoha jiných tzv. populistických stran, které jsou politology řazeny ke krajní pravici. Francouzská předsedkyně Národní fronty a kandidátka na prezidentku Marine Le Penová např. varovala, že islámský fundamentalismus představuje hrozbu pro Židy ve Francii. Její nizozemský spojenec Geert Wilders zase kritizoval Západ, že nedělá dostatečně mnoho v ochraně Izraele proti pákistánskému islamistickému hnutí Hamás.

Nicméně, nejenom německé židovské organizace zůstávají k prožidovským pokusům AfD spíše skeptické, vzhledem k s ní spojeným kontroverzím. „AfD je a zůstává stranou, ve které se antisemité cítí víc než jen pohodlně," řekla Charlotte Knoblochová, bývalá předsedkyně Centrální rady Židů v Německu, podle které je „naprosto nepochopitelné“, že židovští příznivci strany dokáží sami před sebou obhájit její podporu. Světový židovský kongres v roce 2017 o AfD prohlásil, že je „hanbou pro Německo".

Nechuť řady židovských organizací a představitelů vychází z policejních statistik, které naznačují, že 90% antisemitických útoků na Židy má krajně pravicový motiv. Německé židovské organizace se domnívají, že AfD svou nenávistivou rétorikou vůči cizincům krajní pravici v jejích akcích proti Židům  minimálně nepřímo podporuje. Nicméně, varují i před nebezpečím islámského antisemitismu. Stát by podle nich měl chránit Židy před oběma nebezpečími.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Německo židé Alexander Gauland nacisté

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy