Mělo by se Německo bát návratu nacistů? Populární hnutí má znepokojivě blízko k ideám národního socialismu

Pravicové Hnutí Identita (Identity Movement – tééž známé jako Generace Identita), které vzniklo ve Francii, začíná zapouštět kořeny i v Německu. Jeho napojení s krajně pravicovou scénu poněkud znepokojuje příslušné orgány. Jedná se o převtělený nacismus s přívětivou tváří?

Základním textem hnutí, považovaným za jejich manifesto „Generace Identity“ napsaný Markusem Willingerem, rakouským politickým aktivistou. Willinger tvrdí, že Evropa je v ohrožení ze strany tzv. kulturních neomarxistů prosazujících „falešný“ a „selhavší“ projekt multikulturalismu.

Willinger a jeho prostřednictvím celé hnutí vyčítá liberálním politikům, že z Němců tvoří minoritu v jejich vlastní zemi. Nicméně, příznivci se pokouší neznít příliš jako neonacistická hnutí a nehlásají „Německo Němcům“. Jak podotýká New York Times, někteří z nich mají partery či partnerky z jiných zemí. V případě migrantů nemluví o jejich „vyhnání“, ale o „reemigraci“, tj. o navrácení lidí neschopných se přizpůsobit do jejich domoviny.

Německá mutace webu The Local však upozorňuje na to, že ačkoliv se tato „nová pravice" snaží distancovat od té „staré“, některé znepokojivé společné rysy přeci jen sdílí. Jejich idea ethnopluralismu, tj. že určití lidé jsou bezvýhradně svázáni s určitou zemí připomíná ústřední ideu nacionálního socialismu „krve a půdy (Blut a Boden)“.

Představa „nadřazené“ evropské civilizace nacházející se pod konstantním útokem od cizinců i vnitřních „zrádců“ též působí jako kdyby vypadla z nacistických příruček. Zapojení „pouličních hlídek“ majících za úkol zabránit násilí od „muslimů“ a „levice“ zase vyvolává v německém kontextu vzpomínky na úderné oddíly Sturmabteilung (známé jako "hnědé košile"), používané nacisty k zastrašování politických oponentů.

Ačkoliv oficiálně hnutí není spojeno s protiuprchlickou německou opoziční stranou Alternativa pro Německo (AfD), podle odborníků mezi nimi existují zcela zřetelné vazby. Hnutí je svým způsobem jakousi mládežnickou organizací strany. AfD je pro svoji blízkost ke krajní pravici sledována tajnými službami a totéž platí i pro hnutí.

Local upozorňuje, že ačkoliv je jistý důvod k znepokojení, není důvod k panice. Hnutí je poměrně malé, okolo 30 až 40 lidí na město. Jiné krajně pravicové skupiny je početně dalece překračují. Nicméně, hnutí má poměrně velký dosah. Jako tzv. alternativní pravice známá z USA, i členové hnutí jsou aktivní a úspěšní na internetu.

Robin D'Angelo, francouzský politický analytik, popisuje jejich strategii jako „mediální partyzánskou válku“. Dle něj cílem hnutí je, aby jejich poselství se co nejvíce rozšířilo do celé společnosti a aby o něm veřejnost i politici mluvila.

Hnutí není aktivní jen v Německu, ale i Francii (kde lze jeho kořeny nalézt už v sedmdesátých letech), Velké Británii, Rakousku či Itálii. Pobočku má i v ČR. Podle zprávy o extremismu ministerstva vnitra však bylo v minulém roce prakticky neviditelné, bez výraznějších aktivit.  

Související

Více souvisejících

Německo nacisté nacionalismus neonacisté demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy