Mělo by se Německo bát návratu nacistů? Populární hnutí má znepokojivě blízko k ideám národního socialismu

Pravicové Hnutí Identita (Identity Movement – tééž známé jako Generace Identita), které vzniklo ve Francii, začíná zapouštět kořeny i v Německu. Jeho napojení s krajně pravicovou scénu poněkud znepokojuje příslušné orgány. Jedná se o převtělený nacismus s přívětivou tváří?

Základním textem hnutí, považovaným za jejich manifesto „Generace Identity“ napsaný Markusem Willingerem, rakouským politickým aktivistou. Willinger tvrdí, že Evropa je v ohrožení ze strany tzv. kulturních neomarxistů prosazujících „falešný“ a „selhavší“ projekt multikulturalismu.

Willinger a jeho prostřednictvím celé hnutí vyčítá liberálním politikům, že z Němců tvoří minoritu v jejich vlastní zemi. Nicméně, příznivci se pokouší neznít příliš jako neonacistická hnutí a nehlásají „Německo Němcům“. Jak podotýká New York Times, někteří z nich mají partery či partnerky z jiných zemí. V případě migrantů nemluví o jejich „vyhnání“, ale o „reemigraci“, tj. o navrácení lidí neschopných se přizpůsobit do jejich domoviny.

Německá mutace webu The Local však upozorňuje na to, že ačkoliv se tato „nová pravice" snaží distancovat od té „staré“, některé znepokojivé společné rysy přeci jen sdílí. Jejich idea ethnopluralismu, tj. že určití lidé jsou bezvýhradně svázáni s určitou zemí připomíná ústřední ideu nacionálního socialismu „krve a půdy (Blut a Boden)“.

Představa „nadřazené“ evropské civilizace nacházející se pod konstantním útokem od cizinců i vnitřních „zrádců“ též působí jako kdyby vypadla z nacistických příruček. Zapojení „pouličních hlídek“ majících za úkol zabránit násilí od „muslimů“ a „levice“ zase vyvolává v německém kontextu vzpomínky na úderné oddíly Sturmabteilung (známé jako "hnědé košile"), používané nacisty k zastrašování politických oponentů.

Ačkoliv oficiálně hnutí není spojeno s protiuprchlickou německou opoziční stranou Alternativa pro Německo (AfD), podle odborníků mezi nimi existují zcela zřetelné vazby. Hnutí je svým způsobem jakousi mládežnickou organizací strany. AfD je pro svoji blízkost ke krajní pravici sledována tajnými službami a totéž platí i pro hnutí.

Local upozorňuje, že ačkoliv je jistý důvod k znepokojení, není důvod k panice. Hnutí je poměrně malé, okolo 30 až 40 lidí na město. Jiné krajně pravicové skupiny je početně dalece překračují. Nicméně, hnutí má poměrně velký dosah. Jako tzv. alternativní pravice známá z USA, i členové hnutí jsou aktivní a úspěšní na internetu.

Robin D'Angelo, francouzský politický analytik, popisuje jejich strategii jako „mediální partyzánskou válku“. Dle něj cílem hnutí je, aby jejich poselství se co nejvíce rozšířilo do celé společnosti a aby o něm veřejnost i politici mluvila.

Hnutí není aktivní jen v Německu, ale i Francii (kde lze jeho kořeny nalézt už v sedmdesátých letech), Velké Británii, Rakousku či Itálii. Pobočku má i v ČR. Podle zprávy o extremismu ministerstva vnitra však bylo v minulém roce prakticky neviditelné, bez výraznějších aktivit.  

Související

Více souvisejících

Německo nacisté nacionalismus neonacisté demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy