Mělo by se Německo bát návratu nacistů? Populární hnutí má znepokojivě blízko k ideám národního socialismu

Pravicové Hnutí Identita (Identity Movement – tééž známé jako Generace Identita), které vzniklo ve Francii, začíná zapouštět kořeny i v Německu. Jeho napojení s krajně pravicovou scénu poněkud znepokojuje příslušné orgány. Jedná se o převtělený nacismus s přívětivou tváří?

Základním textem hnutí, považovaným za jejich manifesto „Generace Identity“ napsaný Markusem Willingerem, rakouským politickým aktivistou. Willinger tvrdí, že Evropa je v ohrožení ze strany tzv. kulturních neomarxistů prosazujících „falešný“ a „selhavší“ projekt multikulturalismu.

Willinger a jeho prostřednictvím celé hnutí vyčítá liberálním politikům, že z Němců tvoří minoritu v jejich vlastní zemi. Nicméně, příznivci se pokouší neznít příliš jako neonacistická hnutí a nehlásají „Německo Němcům“. Jak podotýká New York Times, někteří z nich mají partery či partnerky z jiných zemí. V případě migrantů nemluví o jejich „vyhnání“, ale o „reemigraci“, tj. o navrácení lidí neschopných se přizpůsobit do jejich domoviny.

Německá mutace webu The Local však upozorňuje na to, že ačkoliv se tato „nová pravice" snaží distancovat od té „staré“, některé znepokojivé společné rysy přeci jen sdílí. Jejich idea ethnopluralismu, tj. že určití lidé jsou bezvýhradně svázáni s určitou zemí připomíná ústřední ideu nacionálního socialismu „krve a půdy (Blut a Boden)“.

Představa „nadřazené“ evropské civilizace nacházející se pod konstantním útokem od cizinců i vnitřních „zrádců“ též působí jako kdyby vypadla z nacistických příruček. Zapojení „pouličních hlídek“ majících za úkol zabránit násilí od „muslimů“ a „levice“ zase vyvolává v německém kontextu vzpomínky na úderné oddíly Sturmabteilung (známé jako "hnědé košile"), používané nacisty k zastrašování politických oponentů.

Ačkoliv oficiálně hnutí není spojeno s protiuprchlickou německou opoziční stranou Alternativa pro Německo (AfD), podle odborníků mezi nimi existují zcela zřetelné vazby. Hnutí je svým způsobem jakousi mládežnickou organizací strany. AfD je pro svoji blízkost ke krajní pravici sledována tajnými službami a totéž platí i pro hnutí.

Local upozorňuje, že ačkoliv je jistý důvod k znepokojení, není důvod k panice. Hnutí je poměrně malé, okolo 30 až 40 lidí na město. Jiné krajně pravicové skupiny je početně dalece překračují. Nicméně, hnutí má poměrně velký dosah. Jako tzv. alternativní pravice známá z USA, i členové hnutí jsou aktivní a úspěšní na internetu.

Robin D'Angelo, francouzský politický analytik, popisuje jejich strategii jako „mediální partyzánskou válku“. Dle něj cílem hnutí je, aby jejich poselství se co nejvíce rozšířilo do celé společnosti a aby o něm veřejnost i politici mluvila.

Hnutí není aktivní jen v Německu, ale i Francii (kde lze jeho kořeny nalézt už v sedmdesátých letech), Velké Británii, Rakousku či Itálii. Pobočku má i v ČR. Podle zprávy o extremismu ministerstva vnitra však bylo v minulém roce prakticky neviditelné, bez výraznějších aktivit.  

Související

Více souvisejících

Německo nacisté nacionalismus neonacisté demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy