Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním důvodem je snaha o dosažení lepších životních podmínek a ochrana klimatu. Páteční protesty jsou adresovány především vládám jednotlivých států, které pro ochranu klimatu nedělají dostatek. Tzv. Fridays For Future iniciativu zahájila mladá švédská studentka a aktivistka Greta Thunbergová, která je nyní uznávanou „ambasadorkou“ boje proti klimatickým změnám. Greta byla za svou činnosti dokonce nominovaná na Nobelovu cenu míru a příští týden by měla vystoupit na klimatickém summitu OSN.
První stávky začaly dnes ráno na druhé straně zeměkoule – v Austrálii a na Novém Zélandu. Účastní se jich skupiny tisíců lidí zahrnující školáky i studenty, kteří kvůli dnešní klimatické stávce nešly do školy. Velice podobně tomu dnes bude i v dalších státech po celém světě. Očekává se však, že se do dnešních protestů zapojí i více dospělých než kdy dříve. Právě Austrálie se v uplynulém roce potýkala s nejvyššími zaznamenanými teplotami za poslední dekády a ty dále způsobovaly mnohé přírodní katastrofy jako požáry, období sucha, ale i záplavy nebo cyklóny. Austrálie těmto přírodním úkazům čelila již dříve, avšak dnes se vědci shodují, že jsou stále častější, a to právě kvůli klimatickým změnám a oteplováním planety.
V Indii se dnes očekává jedna z největší, ne-li největší, a nejpočetnějších klimatických stávek, která kdy v zemi proběhla. Nespokojení lidé v ulicích jsou očekáváni ve všech větších i menších městech. V hlavním městě, Novém Dillí, se očekávají dokonce dva pochody stávkujících obyvatel. Enviromentální aktivisté a studenti jsou v ulicích očekáváni nejen dnes, ale i v průběhu nadcházejících dní. Různé organizace totiž naplánovaly pochody a stávky až do konce příštího týdne. Je pochopitelné, že se do klimatických stávek Indie v posledních letech takto angažuje. I ona, coby jedna z nejlidnatějších zemí na světě, čelí konstantně rostoucím teplotám, které mimo jiné způsobují v některých oblastech nedostatek vody.
Klimatickou spravedlnost požadují i obyvatelé na evropském kontinentu. Hned z rána se do ulic Londýna vydaly stovky lidí, které brzy přerostou v tisíce. Občané hlavního města Spojeného království považují enviromentální otázky nejen za klimatickou krizi, ale hlavně i za politickou či, chceme-li, etnickou. Vidíme totiž, že státy, které jsou napříč naší planetou nejvíce zasaženy klimatickými změnami a pohromami, které je doprovázejí, jsou často rozvojové a velice chudé. Primárním krokem ke klimatické spravedlnosti, které se dnes stávkující v ulicích po celém světě dovolávají, by proto měly být změny politických, stejně jako i ekonomických systémů v jednotlivých zemích.
Obecně je možné říci, že stávkující, aktivisté, studenti i dospělí po celém světě v tento den požadují především větší zodpovědnost svých vlád za kroky ke zlepšení životních podmínek a klimatické situace. Finanční zodpovědnost jednotlivých vlád by podle nich měla být základem, dále požadují tzv. klimatickou neutralitu a přechod k využívání obnovitelných zdrojů energie.
Iniciativa Fridays For Future v posledních několika měsících a především týdnech a dnech dominuje sociálním sítím typu Twitter či Instagram. Tyto aktivity tak sbližují jednotlivé účastníky a studenty v boji, který je pro ně více než pouhé vynechání školy. Dospělí a především politici či vůdci jednotlivých zemí totiž nedělají pro ochranu Země dostatek. A tak děti a studenti opakovaně vyrážejí do ulic. Stávkují především proto, aby upozornili na globální problém, který bude mít negativní dopady především na další generace, pokud se nezačne celosvětově a okamžitě řešit.
Související

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
Klimatické změny , Greta Thunbergová (aktivistka) , Londýn , FridaysForFuture , OSN , globální oteplování , stávka , Země , sociální sítě , studenti , Indie , Austrálie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 1 hodinou

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 2 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 3 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 4 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 5 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera
Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.
Zdroj: Libor Novák