Komentář: Pátek ve znamení celosvětové klimatické stávky

Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním důvodem je snaha o dosažení lepších životních podmínek a ochrana klimatu. Páteční protesty jsou adresovány především vládám jednotlivých států, které pro ochranu klimatu nedělají dostatek. Tzv. Fridays For Future iniciativu zahájila mladá švédská studentka a aktivistka Greta Thunbergová, která je nyní uznávanou „ambasadorkou“ boje proti klimatickým změnám. Greta byla za svou činnosti dokonce nominovaná na Nobelovu cenu míru a příští týden by měla vystoupit na klimatickém summitu OSN.

První stávky začaly dnes ráno na druhé straně zeměkoule – v Austrálii a na Novém Zélandu. Účastní se jich skupiny tisíců lidí zahrnující školáky i studenty, kteří kvůli dnešní klimatické stávce nešly do školy. Velice podobně tomu dnes bude i v dalších státech po celém světě. Očekává se však, že se do dnešních protestů zapojí i více dospělých než kdy dříve. Právě Austrálie se v uplynulém roce potýkala s nejvyššími zaznamenanými teplotami za poslední dekády a ty dále způsobovaly mnohé přírodní katastrofy jako požáry, období sucha, ale i záplavy nebo cyklóny. Austrálie těmto přírodním úkazům čelila již dříve, avšak dnes se vědci shodují, že jsou stále častější, a to právě kvůli klimatickým změnám a oteplováním planety.

V Indii se dnes očekává jedna z největší, ne-li největší, a nejpočetnějších klimatických stávek, která kdy v zemi proběhla. Nespokojení lidé v ulicích jsou očekáváni ve všech větších i menších městech. V hlavním městě, Novém Dillí, se očekávají dokonce dva pochody stávkujících obyvatel. Enviromentální aktivisté a studenti jsou v ulicích očekáváni nejen dnes, ale i v průběhu nadcházejících dní. Různé organizace totiž naplánovaly pochody a stávky až do konce příštího týdne. Je pochopitelné, že se do klimatických stávek Indie v posledních letech takto angažuje. I ona, coby jedna z nejlidnatějších zemí na světě, čelí konstantně rostoucím teplotám, které mimo jiné způsobují v některých oblastech nedostatek vody.

Klimatickou spravedlnost požadují i obyvatelé na evropském kontinentu. Hned z rána se do ulic Londýna vydaly stovky lidí, které brzy přerostou v tisíce. Občané hlavního města Spojeného království považují enviromentální otázky nejen za klimatickou krizi, ale hlavně i za politickou či, chceme-li, etnickou. Vidíme totiž, že státy, které jsou napříč naší planetou nejvíce zasaženy klimatickými změnami a pohromami, které je doprovázejí, jsou často rozvojové a velice chudé. Primárním krokem ke klimatické spravedlnosti, které se dnes stávkující v ulicích po celém světě dovolávají, by proto měly být změny politických, stejně jako i ekonomických systémů v jednotlivých zemích.

Obecně je možné říci, že stávkující, aktivisté, studenti i dospělí po celém světě v tento den požadují především větší zodpovědnost svých vlád za kroky ke zlepšení životních podmínek a klimatické situace. Finanční zodpovědnost jednotlivých vlád by podle nich měla být základem, dále požadují tzv. klimatickou neutralitu a přechod k využívání obnovitelných zdrojů energie.

Iniciativa Fridays For Future v posledních několika měsících a především týdnech a dnech dominuje sociálním sítím typu Twitter či Instagram. Tyto aktivity tak sbližují jednotlivé účastníky a studenty v boji, který je pro ně více než pouhé vynechání školy. Dospělí a především politici či vůdci jednotlivých zemí totiž nedělají pro ochranu Země dostatek. A tak děti a studenti opakovaně vyrážejí do ulic. Stávkují především proto, aby upozornili na globální problém, který bude mít negativní dopady především na další generace, pokud se nezačne celosvětově a okamžitě řešit.

Související

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

Klimatické změny Greta Thunbergová (aktivistka) Londýn FridaysForFuture OSN globální oteplování stávka Země sociální sítě studenti Indie Austrálie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy