Cichanouská je legitimní prezidentkou, doma by jí ale hrozila smrt, říká Běloruska žijící v Česku

Ačkoliv běloruský prezident Alexandr Lukašenko opět vyhrál volby, a to ještě s větším ziskem než například jeho ruský protějšek Vladimír Putin, tedy 80 % hlasů, přesto se v zemi rozhořely nepokoje. Mnoho Bělorusů žijících v zahraničí je navíc přesvědčeno, že hlasování nebylo regulérní.

K dění ve své domovině se vyjádřila také běloruská státní občanka Kryścina Šyjanoková žijící v Česku v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Jakmile se zjistilo, že v čele Běloruska bude opět stát staronový prezident, který je ve funkci už 26 let, začala vlna protestů, které tamní bezpečnostní složky brutálně rozhánějí. 

"V posledních dnech došlo k zadržení tří tisíc lidí, ale tyto údaje nemusí být přesné, protože v Bělorusku je blokován internet a k nám se dostávají jen útržky informací,“ postěžovala si Běloruska, která v Česku pracuje jako soudní tlumočnice, a která zastupuje největší facebookovou skupinu svých spoluobčanů. 

Tamní média dle jejího názoru nejsou schopná vykonávat svou práci. "Střílí se do nich. Včera například došlo k tomu, že se minimálně jednou cíleně střílelo na jednoho novináře a dnes byl jeden novinář zadržen, šéfredaktor novin Nasha Niva. Přesto je těžké podle útržků na sociálních sítích rozpoznat, co je pravda, a co fake news,“ pokračovala Šyjanoková.

K informacím se dostává zejména díky sociální síti Telegram, která se specializuje na aktuální situaci v její vlasti. "Kontaktovala mě i moje matka přes pevnou linku. Sestra se účastnila demonstrací v hlavním městě, naštěstí se jí odtamtud podařilo utéct. Prý ale viděla, jak auto přejelo člověka. Z jiných zdrojů zase víme, že minimálně 40 lidí včera utrpělo těžké zranění,“ nešetřila kritikou na dění v Bělorusku

Cichanounská by byla legitimní běloruskou prezidentkou

Bělorusko se s brutálními manifestacemi potýkalo už dříve, ale ty dnešní jsou diametrálně odlišné. "Nyní se nejedná o centralizovaný protest v hlavním městě. Podle mě, i analytiků a politologů, je tentokrát zasaženo celé Bělorusko – na ulicích jsou nejen zástupci opozice ale i staří lidé, učitelé, lékaři nebo bývalí voliči Lukašenka. Nyní jsou vážně celostátní," řekla Šyjanoková.

Litevský ministr zahraničí dnes informoval, že se opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska momentálně zdržuje na území Litvy. Podle běloruských občanů se však nejedná o útěk, nýbrž služební cestu. "Kdyby v Bělorusku zůstala, tak by jí podle mě hrozila smrt. Státní aparát se nebude bát použít takové prostředky. Už dříve se uchylovali k únosům a vraždám. Nyní nebude v informačním vakuu,“ podotkla soudní tlumočnice.

Dále ještě také řekla, že je momentálně nezbytné, aby byla Cichanouská ve styku i s reprezentanty jiných zemí. V Bělorusku nicméně zůstal její manžel Sjarhej Cichanouski, který je momentálně ve výkonu trestu odnětí svobody. Původním prezidentským kandidátem měl být totiž on, ale uvěznili ho. Z tohoto důvodu se jeho manželka rozhodla vzít věci do vlastních rukou a zúčastnit se prezidentského klání.

Čeští politici nereagovali včas a dostatečně

O momentální situaci v Bělorusku mluvila i česká politická reprezentace. Český premiér Andrej Babiš (ANO) například avizoval, že Bělorusové mají právo na svobodu a demokracii, a že očekává reakci Evropské unie poté, co polský premiér Mateusz Morawiecki žádal o svolání mimořádného summitu. Šyjanaková má ale pocit, že tato reakce přišla příliš pozdě, a že nebyla dostačující.

"Běloruská komunita žijící v České republice je částečně zklamaná. K prvnímu většímu zatýkaní došlo 11. června a my jsme hned sdíleli zprávy v Česku. Poté se 27. června konala na Staroměstském náměstí velká demonstrace, kde byl sepsán a podepsán dopis adresovaný prezidentovi Miloši Zemanovi. Jakési odsouzení brutálního zásahu proti občanům Běloruska přišlo ale až teď,“ řekla.

I tak ale Bělorusové oceňují veškerou podporu a slovy Šyjanakové je nyní nezbytné, aby si veřejnost "zvolila" Cichanouskou právoplatnou hlavou státu, jelikož volební okrsky v Bělorusku, jakož i jinde ve světě jasně ukázaly, že prezidentský mandát obhájila ona. 

Související

Více souvisejících

Bělorusko Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská Volby politika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy