
Do dnešního rána odešlo do Arménie z Náhorního Karabachu, kde arménské separatistické síly minulý týden kapitulovaly před Ázerbájdžánem, 2900 lidí. Obyvatelé regionu, který byl osídlený Armény, se obávají etnických čistek, uvedl server Guardian.
Do Arménie přišlo z Náhorního Karabachu více než 2900. Většina z nich zamířila na místa, kde se plánují usadit, menší skupina lidí pak obdrží ubytování od arménského státu.
Podle agentury Reuters lidé nakládají své věci do autobusů a nákladních aut a připravují se na odjezd. Vedení etnických Arménů v Náhorním Karabachu ujistilo, že každý, kdo bude chtít odejít do Arménie, dostane bezplatně palivo.
Na silnicích vedoucích do Arménie dochází k dopravním zácpám. Podle médií v neděli uvedlo vedení regionu, že do Arménie odjed zhruba 120.000 etnických Arménů.
"Naši lidé nechtějí žít na území, které je součástí Ázerbájdžánu. 99,9 procent z nich raději opustí naše historická území," řekl představitel karabašských Arménů David Babajan, který je poradcem Samvela Šahramanjana, prezidenta samozvané Republiky Arcach.
Arménský premiér Nikol Pašinjan v pátek na jednání vlády zopakoval, že není bezprostředně nutné, aby etničtí Arméni v Karabachu opustili své domovy. Dodal však, že Arménie je v případě potřeby připravena přijmout až 40.000 karabašských obyvatel.
Ázerbájdžánská bezpečnostní služba vyzvala arménské obyvatele regionu, aby rychle odevzdali své zbraně a střelivo a vyvarovali se protiprávním činům, jako je ničení majetku nebo dokumentů. Zároveň ujišťuje, že "ázerbájdžánské úřady plně zaručují ochranu práv a svobod lidí arménské národnosti, kteří odevzdají zbraně."
Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem už proběhly první rozhovory ohledně integrace odtrženého regionu Náhorní Karabach. Uskutečnily se v ázerbájdžánském městě Jevlach a skončily po dvou hodinách, uvedl server euronews.
Ázerbájdžán jednání charakterizoval jako konstruktivní a oznámil, že obě strany se dohodly na nadcházejících jednáních "v blízké budoucnosti". Baku souhlasilo s poskytnutím potravinové a humanitární pomoci pro daný region a s dodávkami energií na vytápění školek a škol, uvádí se v prohlášení Alijevovy kanceláře.
Podle arménských médií byla ázerbájdžánská strana na setkání zastupována i Raminem Mammadovem, který má na starosti kontakty s arménskými obyvateli žijícími v Karabachu. Na jednání v Jevlachu byl přítomen i zástupce ruského vojenského kontingentu, jehož členové dohlížejí na dodržování příměří, které bylo uzavřeno po vojenském konfliktu v roce 2020.
Jednotky separatistů se ve středu začaly stahovat z Karabachu, oznámil ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle něj byla většina jejich vojenské techniky zničena během pozemní ofenzívy, kterou Ázerbájdžán v Náhorním Karabachu podnikl během úterý.
Tzv. "protiteroristická operace" měla podle Baku za cíl "obnovení ústavního pořádku" v tomto převážně Armény obydleném regionu. Obě strany dosáhly ve středu dohody o příměří, v souladu se kterou se mají z Náhorního Karabachu stáhnout arménské síly a předat své zbraně.
Podle arménských zdrojů přišlo během útoku o život nejméně 200 lidí a 400 dalších utrpělo zranění.
Úřad arménského premiéra Nikola Pašinjana prostřednictvím své mluvčí informoval, že Pašinjan ve středu o situaci diskutoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Putin řekl, že příslušníci ruského mírového kontingentu v Náhorním Karabachu budou zprostředkovateli v nadcházejících jednáních mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem ve městě Jevlach.
"Ilegální arménské jednotky začaly s procesem stahování se ze svých pozic. Přijaly naše podmínky a začaly s předáváním zbraní," upřesnil Alijev. Baku podle něj po ofenzivě "obnovilo svou svrchovanost" v Náhorním Karabachu. "Ázerbájdžán obnovil svou suverenitu po úspěšných protiteroristických opatření v Karabachu," dodal Alijev.
Baku v úterý spustilo v tomto sporném regionu pozemní vojenskou "protiteroristickou" operaci, jejímž deklarovaným cílem je "obnovení ústavního pořádku". V hlavním karabašském městě Stěpanakertu byly podle televize BBC slyšet sirény a minometná palba. Z města byly hlášeny výbuchy a pod dělostřeleckou a raketovou palbou byly i další města a vesnice v okolí.
Náhorní Karabach byl historicky osídlen převážně Armény, a to i přes většinové ázerbájdžánské obyvatelstvo v okolních nížinách. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a následující válce se Náhorní Karabach stal místem konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií.
V roce 1994 bylo uzavřeno příměří, které ukončilo aktivní boje, ale konflikt zůstal nerozřešený. Náhorní Karabach je od té doby fakticky samostatnou entitou, která však není mezinárodně uznávaným státem.
Po konfliktu v 90. letech je kontrolován arménskými ozbrojenými silami a funguje zde vlastní správa. Republika Náhorní Karabach je uznávána jen několika státy, ale Ázerbájdžán považuje toto území za svou součást a považuje jej za okupované arménskými silami.
Konflikt kolem Náhorního Karabachu zůstal nevyřešeným a napjatým tématem v regionu po mnoho let. V roce 2020 vypukla další válka mezi Ázerbájdžánem a Arménií, která skončila podepsáním příměří v listopadu 2020.
Toto příměří přineslo změny v kontrole území a posílilo postavení Ázerbájdžánu. Konflikt o Náhorní Karabach zůstává jedním z nejkomplikovanějších a nevyřešených konfliktů v regionu.
Související

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu
Náhorní Karabach , arménie , ázerbájdžán
Aktuálně se děje
včera

Návrat Kalouska do politiky je zase o něco blíž. Podpořila ho pražská TOP 09
včera

Brno hlásí odstávku tepla a teplé vody během noci v části města
včera

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála
Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka
včera

Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili v Izraeli i místa, kde v říjnu zaútočil Hamás
včera

Fico tlumočil Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině
včera

Fiala a Válek zažehnali potíže ve zdravotnictví. Platy porostou až o 15 tisíc korun
včera

Piráti mohou pokračovat na stejné vlně. Bartoš chce být nadále předsedou
včera

COP28: Stojí za změnami počasí fosilní paliva? Kontroverzní předseda summitu zpochybnil vědecké důkazy
včera

Izraelská válka tvrdě dopadá na obyvatele Pásma Gazy. Statisíce lidí skončily bez práce
včera

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne
včera

Poláci předali Čermáka na hranici Čechům, dezinformátor míří do vězení
včera

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana
včera

Kauza XIXOIO: NCOZ zahájila stíhání pro podvod, škoda činí stovky milionů korun
včera

Harry a Meghan nedostali pozvánku na svatbu, kam půjde celá královská rodina
včera

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem
včera

Válka v Izraeli pokračuje. Armáda zasáhla přes 200 cílů v Pásmu Gazy
včera

Počasí: Mrazivé ráno v Česku. Na Šumavě klesly teploty pod minus 20 stupňů
včera

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců
včera
Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi.
Zdroj: Lucie Podzimková