Hamás má nové požadavky. Neklidný je i Katar, který jedná s Palestinci od samého začátku

Jednání o příměří v Pásmu Gazy ani zdaleka nemusí být u konce. Blízký východ má pověstné eso v rukávu – Katar. Ten společně se Spojenými státy a Egyptem vede jednání s Hamásem už od začátku války a podařilo se mu obě znepřátelené strany dotlačit k některým kompromisům. Teď jsou ale nejen katarští diplomaté zneklidněni z nových požadavků teroristické organizace. 

Představitelé teroristické organizace Hamás po smrti politického vůdce Ismaila Haníji sdělili katarským diplomatickým zprostředkovatelům, že mají nové požadavky na již tak zasekané rozhovory o příměří. Informoval o tom americký list New York Times s odvoláním na arabské a americké diplomatické představitele.

Katar naléhá na Hamás dlouhodobě, a proto nové požadavky politické vedení země značně zneklidnily. „S podporou svého štábu na schůzkách a telefonátech s palestinskou militantní skupinou tlačil zpátky,“ popsali úředníci. 

Tato země Perského zálivu tlačila na teroristickou organizaci, aby od některých požadavků ustoupila a vyřešila nesčetné patové situace, jak uvádí NY Times. Katarským diplomatům se například podařilo dostat zástupce Hamásu zpět k jednacímu stolu poté, co Izrael v květnu vtrhl do Rafáhu na jihu Pásma Gazy. 

Skupina ale podle těchto představitelů nadále tvrdí, že se do rozhovorů zapojovat nechce. „Katar tlačí na obě strany, aby se zavázaly k dohodě a aby v rámci jednání učinily obtížná rozhodnutí, která povedou k dosažení této dohody,“ prohlásil mluvčí katarské diplomacie Majed al-Ansari. 

Katar se snaží dlouhodobě prezentovat jako mezinárodní partner „schopný zmenšit rozdíly mezi válčícími stranami“, sám přitom zachovává poměrně nejasný přístup. Zatímco hostí některé přední představitele islamistických extremistických organizací, zároveň na jeho území stojí největší americká vojenská základna na Blízkém východě. 

„Katařané vždy chtějí ukázat, že mohou být dobrým partnerem. Rozhovory o příměří jim to umožňuj,“ vylíčila bývalá americká velvyslankyně v Kataru Dana Shell Smithová. „Katar s malou armádou spoléhá na to, že mu Spojené státy poskytnou bezpečnostní deku,“ podotkla. 

Katarské jednání o příměří oceňuje i Washington, protože v klíčových okamžicích pomohl vyvinout tlak na Hamás. „Ale přátelské vztahy mezi Hamásem a Katarem také přiměly některé americké představitele k zamyšlení,“ doplnil anonymně jeden z amerických diplomatů.

Podle NY Times chování Dauhá pramení mimo jiné z dlouholeté podpory Gazy, která navíc probíhala s izraelským souhlasem. Z katarské kasy zde měly plynout stovky milionů dolarů „pro chudé rodiny, infrastrukturní projekty a platy zaměstnanců veřejného sektoru“. Izraelští představitelé ale v poslední době přiznávají, že tohoto rozhodnutí „litují“. 

Přesto Katar dosáhl důležitých posunů v jednání o příměří, jako například souhlasu Hamásu s budoucí výměnou rukojmích. „Udělali jsme to, protože nám záleží na otázce příměří. Pokud se objeví nějaké formulace, které jednání usnadní a povedou ke stejnému výsledku – ukončení války – nemáme s tím problém,“ vysvětlil Husam Badran, vysoký představitel Hamásu se sídlem v Kataru. 

„Katar vyvíjel nátlak tím, že předkládal nápady, stanovoval termíny pro odpovědi a připomínal oběma stranám vážnost situace,“ dodal mluvčí al-Ansari. 

Profesor veřejné politiky Tamer Qarmout z Institutu pro postgraduální studia v Dauhá vidí za poměrným úspěchem jednání mezi Katarem a Hamásem i další faktory. „Katar vyvíjel nátlak tím, že předkládal nápady, stanovoval termíny pro odpovědi a připomínal oběma stranám vážnost situace. Hamás si uvědomuje, že pokud na něj Katařané vyvíjejí nátlak, musí s nimi jednat a reagovat pozitivně,“ popsal s tím, že „poslední slovo mají ti, kteří jsou na bojišti“. 

Dosud neúspěšná jednání o příměří mají své důsledky také v Izraeli. V sobotu večer se v Tel Avivu konala demonstrace, které se podle organizátorů zúčastnilo přibližně 500 000 lidí. Protestující žádali uzavření dohody o propuštění rukojmích držených v Pásmu Gazy, kde palestinské hnutí Hamás zadržuje oběti již 11 měsíců.

Podle zpravodajského webu se v Tel Avivu konala největší demonstrace v historii Izraele. Protest byl pořádán na výročí 11 měsíců trvající války v Pásmu Gazy, která byla vedena Izraelem proti Hamásu po teroristickém útoku v říjnu. Kromě Tel Avivu se desítky tisíc lidí shromáždily také v Jeruzalémě, Haifě, Kfar Saba a dalších městech po celém Izraeli. Protestující požadovali dohodu o příměří a nově také vyhlášení parlamentních voleb.

Sobotním protestům v Izraeli předcházela generální stávka v pondělí a rozsáhlé demonstrace z minulého víkendu. Ty byly reakcí na objevení šesti mrtvých rukojmích, kteří byli zastřeleni v tunelu v jižním Pásmu Gazy krátce před příjezdem izraelských vojáků. 

Bývalá rukojmí Adina Moshe, která byla propuštěna na konci listopadu, uvedla, že bezpečnostní služba Šin Bet varovala před nebezpečím, které hrozilo rukojmím, když se armáda blížila k tunelům. Podle Moshe, jakmile armáda vstoupí do tunelů, Hamás rukojmí okamžitě zabije.

Související

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.
Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Izrael Pásmo Gazy palestina Katar

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy