Maďarsko chce americké zbraně, včetně HIMARS. Nákup blokuje jediná osoba v USA

Stačí jeden zkušený a mocný americký senátor, a nákup zbraní Maďarskem z USA je zablokován. Senátor Jim Risch z Idaha kritizoval Budapešť za to, že její parlament stále neratifikoval vstup Švédska do NATO. Nákup v hodnotě 735 milionů dolarů obsahující 24 raketometů HIMARS tak zatím neproběhne. 

Senátor Risch je nejvyšším republikánem v senátním výboru pro zahraniční vztahy, který posuzuje prodeje zbraní před jejich schválením. Jeho seniorita mu dává právo jednostranně blokovat dohody. Uvedl, že jeho krok je přímou reakcí na odmítnutí Maďarska povolit vstup Švédska do Severoatlantické aliance. 

„Již nějakou dobu jsem maďarské vládě přímo vyjadřoval své znepokojení nad jejím odmítnutím posunout vpřed hlasování o vstupu Švédska do NATO. Vzhledem k tomu, že je nyní červen a stále se tak nestalo, rozhodl jsem se, že prodej nového amerického vojenského vybavení Maďarsku bude pozastaven,“ vysvětlil Risch. 

Server Euronews píše, že dotčená dohoda má hodnotu 735 milionů dolarů a Budapešť má v jejím rámci obdržet 24 baterií raketometů HIMARS a více než 100 raket a modulů s příslušnými součástkami. 

Napříč NATO nyní panuje frustrace. Nakonec se sice podařilo prosadit vstup Finska i v tureckém a maďarském parlamentu, případ Švédska je ale komplikovanější. Ankara má problém s údajným ukrýváním lidí napojených na kurdské milice ze strany švédských úřadů. 

Potvrdil to také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s tím, že při jednáních s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem začátkem června nedosáhl žádného průlomu. „Švédsko splnilo své závazky týkající se bezpečnostních zájmů Turecka a doufá, že země bude moci vstoupit do NATO v nadcházejících týdnech,“ řekl. 

Skandinávská země od loňského roku, kdy podala přihlášku do NATO a rozpoutala tak diplomatický konflikt s Ankarou, změnila ústavu, posílila protiteroristickou legislativu a zrušila zbrojní embargo, takže Turci mohou dostat švédské zbraně stejně jednoduše jako kterákoliv jiná členská země NATO. 

„Očekávání Švédska neznamená, že mu vyhovíme. Abychom těmto očekáváním vyhověli, musí především Švédsko splnit svůj díl práce,“ citovaly EuroZprávy.cz slova tureckého prezidenta ze začátku tohoto týdne. 

K tomu se maďarský premiér Viktor Orbán snaží o udržení dobrých vztahů s Tureckem, což může být jeden z hlavních důvodů brždění ratifikace švédského vstupu maďarským parlamentem. Jiní členové maďarské vlády se ale prý zlobí kvůli kritice diplomatického úpadku země. 

Orbán opakovaně tvrdí, že válku na Ukrajině lze vyřešit diplomatickou cestou. „Při pohledu na realitu, čísla a na to, že NATO není připraveno vyslat vojáky, je zřejmé, že na bojišti chudáci Ukrajinci nezvítězí. To je můj postoj,“ vylíčil na květnovém summitu v Kataru, informoval server Euronews.

Související

Viktor Orbán

Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád

V Maďarsku se politická situace nevyvíjí pro premiéra Viktora Orbána, který čelí rostoucímu tlaku opozice vedené Péterem Magyarem, příznivě. Francouzský konzervativní týdeník Le Point upozornil na výsledky aktuálních průzkumů veřejného mínění, které naznačují výrazný pokles podpory vládní strany Fidesz.  
Sídlo EU

Maďarská rozvědka špehovala představitele EU

Maďarská zpravodajská služba je podle nové investigativní zprávy podezřelá ze špehování představitelů Evropské unie, kteří navštívili zemi. Vyšetřování, vedené maďarským centrem Direkt36 a belgickým deníkem De Tijd, odhalilo, že maďarská Informační kancelář (IH), obdoba americké CIA, měla mezi lety 2015 a 2017 sledovat a odposlouchávat vyšetřovatele z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Více souvisejících

Maďarsko maďarská armáda HIMARS (raketový systém) zbraně USA (Spojené státy americké) Senát USA Švédsko NATO Turecko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 59 minutami

před 1 hodinou

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 2 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta

Jihokorejští zákonodárci odhlasovali impeachment prezidenta Hana Tok-su, který byl pověřen plněním povinností po impeachmentu zvoleného prezidenta Jun Sok-jola před dvěma týdny. Informovala o tom BBC. Pro hlasovalo 192 zákonodárců, potřeba bylo více než 151 hlasů.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy