Stačí jeden zkušený a mocný americký senátor, a nákup zbraní Maďarskem z USA je zablokován. Senátor Jim Risch z Idaha kritizoval Budapešť za to, že její parlament stále neratifikoval vstup Švédska do NATO. Nákup v hodnotě 735 milionů dolarů obsahující 24 raketometů HIMARS tak zatím neproběhne.
Senátor Risch je nejvyšším republikánem v senátním výboru pro zahraniční vztahy, který posuzuje prodeje zbraní před jejich schválením. Jeho seniorita mu dává právo jednostranně blokovat dohody. Uvedl, že jeho krok je přímou reakcí na odmítnutí Maďarska povolit vstup Švédska do Severoatlantické aliance.
„Již nějakou dobu jsem maďarské vládě přímo vyjadřoval své znepokojení nad jejím odmítnutím posunout vpřed hlasování o vstupu Švédska do NATO. Vzhledem k tomu, že je nyní červen a stále se tak nestalo, rozhodl jsem se, že prodej nového amerického vojenského vybavení Maďarsku bude pozastaven,“ vysvětlil Risch.
Server Euronews píše, že dotčená dohoda má hodnotu 735 milionů dolarů a Budapešť má v jejím rámci obdržet 24 baterií raketometů HIMARS a více než 100 raket a modulů s příslušnými součástkami.
Napříč NATO nyní panuje frustrace. Nakonec se sice podařilo prosadit vstup Finska i v tureckém a maďarském parlamentu, případ Švédska je ale komplikovanější. Ankara má problém s údajným ukrýváním lidí napojených na kurdské milice ze strany švédských úřadů.
Potvrdil to také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s tím, že při jednáních s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem začátkem června nedosáhl žádného průlomu. „Švédsko splnilo své závazky týkající se bezpečnostních zájmů Turecka a doufá, že země bude moci vstoupit do NATO v nadcházejících týdnech,“ řekl.
Skandinávská země od loňského roku, kdy podala přihlášku do NATO a rozpoutala tak diplomatický konflikt s Ankarou, změnila ústavu, posílila protiteroristickou legislativu a zrušila zbrojní embargo, takže Turci mohou dostat švédské zbraně stejně jednoduše jako kterákoliv jiná členská země NATO.
„Očekávání Švédska neznamená, že mu vyhovíme. Abychom těmto očekáváním vyhověli, musí především Švédsko splnit svůj díl práce,“ citovaly EuroZprávy.cz slova tureckého prezidenta ze začátku tohoto týdne.
K tomu se maďarský premiér Viktor Orbán snaží o udržení dobrých vztahů s Tureckem, což může být jeden z hlavních důvodů brždění ratifikace švédského vstupu maďarským parlamentem. Jiní členové maďarské vlády se ale prý zlobí kvůli kritice diplomatického úpadku země.
Orbán opakovaně tvrdí, že válku na Ukrajině lze vyřešit diplomatickou cestou. „Při pohledu na realitu, čísla a na to, že NATO není připraveno vyslat vojáky, je zřejmé, že na bojišti chudáci Ukrajinci nezvítězí. To je můj postoj,“ vylíčil na květnovém summitu v Kataru, informoval server Euronews.
Související
Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád
Maďarská rozvědka špehovala představitele EU
Maďarsko , maďarská armáda , HIMARS (raketový systém) , zbraně , USA (Spojené státy americké) , Senát USA , Švédsko , NATO , Turecko
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 59 minutami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 1 hodinou
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 2 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 4 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
Jihokorejští zákonodárci odhlasovali impeachment prezidenta Hana Tok-su, který byl pověřen plněním povinností po impeachmentu zvoleného prezidenta Jun Sok-jola před dvěma týdny. Informovala o tom BBC. Pro hlasovalo 192 zákonodárců, potřeba bylo více než 151 hlasů.
Zdroj: Lucie Podzimková