Stačí jeden zkušený a mocný americký senátor, a nákup zbraní Maďarskem z USA je zablokován. Senátor Jim Risch z Idaha kritizoval Budapešť za to, že její parlament stále neratifikoval vstup Švédska do NATO. Nákup v hodnotě 735 milionů dolarů obsahující 24 raketometů HIMARS tak zatím neproběhne.
Senátor Risch je nejvyšším republikánem v senátním výboru pro zahraniční vztahy, který posuzuje prodeje zbraní před jejich schválením. Jeho seniorita mu dává právo jednostranně blokovat dohody. Uvedl, že jeho krok je přímou reakcí na odmítnutí Maďarska povolit vstup Švédska do Severoatlantické aliance.
„Již nějakou dobu jsem maďarské vládě přímo vyjadřoval své znepokojení nad jejím odmítnutím posunout vpřed hlasování o vstupu Švédska do NATO. Vzhledem k tomu, že je nyní červen a stále se tak nestalo, rozhodl jsem se, že prodej nového amerického vojenského vybavení Maďarsku bude pozastaven,“ vysvětlil Risch.
Server Euronews píše, že dotčená dohoda má hodnotu 735 milionů dolarů a Budapešť má v jejím rámci obdržet 24 baterií raketometů HIMARS a více než 100 raket a modulů s příslušnými součástkami.
Napříč NATO nyní panuje frustrace. Nakonec se sice podařilo prosadit vstup Finska i v tureckém a maďarském parlamentu, případ Švédska je ale komplikovanější. Ankara má problém s údajným ukrýváním lidí napojených na kurdské milice ze strany švédských úřadů.
Potvrdil to také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s tím, že při jednáních s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem začátkem června nedosáhl žádného průlomu. „Švédsko splnilo své závazky týkající se bezpečnostních zájmů Turecka a doufá, že země bude moci vstoupit do NATO v nadcházejících týdnech,“ řekl.
Skandinávská země od loňského roku, kdy podala přihlášku do NATO a rozpoutala tak diplomatický konflikt s Ankarou, změnila ústavu, posílila protiteroristickou legislativu a zrušila zbrojní embargo, takže Turci mohou dostat švédské zbraně stejně jednoduše jako kterákoliv jiná členská země NATO.
„Očekávání Švédska neznamená, že mu vyhovíme. Abychom těmto očekáváním vyhověli, musí především Švédsko splnit svůj díl práce,“ citovaly EuroZprávy.cz slova tureckého prezidenta ze začátku tohoto týdne.
K tomu se maďarský premiér Viktor Orbán snaží o udržení dobrých vztahů s Tureckem, což může být jeden z hlavních důvodů brždění ratifikace švédského vstupu maďarským parlamentem. Jiní členové maďarské vlády se ale prý zlobí kvůli kritice diplomatického úpadku země.
Orbán opakovaně tvrdí, že válku na Ukrajině lze vyřešit diplomatickou cestou. „Při pohledu na realitu, čísla a na to, že NATO není připraveno vyslat vojáky, je zřejmé, že na bojišti chudáci Ukrajinci nezvítězí. To je můj postoj,“ vylíčil na květnovém summitu v Kataru, informoval server Euronews.
Související

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
Maďarsko , maďarská armáda , HIMARS (raketový systém) , zbraně , USA (Spojené státy americké) , Senát USA , Švédsko , NATO , Turecko
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
včera

Trump se ptá, zda slyšel dobře. Ostře reagoval na slova Medveděva o jaderných zbraních
včera

Policie překazila možný útok cizince v Praze. Cílem mělo být hlavní nádraží
včera

Prázdninové počasí nenaváže na závěr června. Rozdíl bude několik stupňů
včera

Zelenskyj měl v Polsku zemřít. Ukrajinci tvrdí, že zmařili atentát
včera

Na Mladoboleslavsku narazil autobus do stromu. Několik lidí se zranilo
včera

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů
včera

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
včera

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
včera

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
včera

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
včera

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
včera

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
včera

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
včera

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
včera

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
včera

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
včera

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
včera

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
včera
Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.
Zdroj: Libor Novák