Přehledně: Jaké sankce EU uvalila na Rusko? Navzdory výjimkám mají dopad, problém je s letadly

Rusové mohou do EU dovážet své zemědělské zboží a hnojiva, vzdušný prostor se otevírá také pro letadla s humanitární pomocí. Lodě pod ruskou vlajkou mohou vplout do vod členských států, pokud vezou zemědělské produkty. Existuje však už jen velmi málo nesankciovaných oblastí. 

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé otevřeně přiznal, že západní sankce mohou mít negativní vliv na ekonomiku jeho země. „Nelegitimní omezení uvalená na ruskou ekonomiku mohou mít ve střednědobém horizontu negativní dopad na ruskou ekonomiku. V tomto ohledu musíme zajistit trvalý růst domácí poptávky,“ citoval server Novinky.cz jeho prohlášení pro ruské Radio Sputnik.  

Mezitím Evropská unie plánuje další zpřísnění sankcí, pokud Rusko opravdu přesune své jaderné zbraně do Běloruska. „Bělorusko držící ruské jaderné zbraně by znamenalo nezodpovědnou eskalaci a hrozbu pro evropskou bezpečnost. Bělorusko to stále může zastavit, je to jejich volba. EU je připravená odpovědět dalšími sankcemi,“ prozradil vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU Josep Borrell podle webu Euronews.  

Moskva má v plánu převézt do Běloruska taktické jaderné zbraně. Jejich účelem je použití na bojišti a nemají tak tvrdé dopady jako jejich strategické kolegyně. Za riziko je označila také mluvčí Severoatlantické aliance Oana Lungescu. „Pozorně monitorujeme situaci a nevidíme žádné změny v rozmístění ruských jaderných zbraní, které by nás nutilo přizpůsobit to naše,“ přiblížila na svém twitterovém účtu. Připomněla, že Rusové opakovaně porušují své závazky plynoucí z dohody New START. „Rusko se musí vrátit k jejímu dodržování a chovat se v dobré víře.“ 

Server Baltic Times však upozorňuje na poměrně malé možnosti EU v uvalování dalších sankcí. „EU by se rozhodně měla posunout směrem k dalšímu kolu sankcí. Nicméně je těžké si představit, jaký bolestný krok pro Rusko to má být, aby se na něm shodly všechny členské státy EU. Pokud by se jednalo například o úplný zákaz obchodu nebo přepravy zboží, pak by to v případě Lotyšska znamenalo téměř úplné uzavření tranzitního sektoru,“ vysvětlil lotyšský bezpečnostní expert Māris Andžāns.  

Přehledně: Co Rusko od EU nedostane? 

Kromě sankcí v oblasti obchodu nikdo z EU nesmí od 4. června loňského roku poskytovat ruským firmám přímo či nepřímo účetnické a auditorské služby. Od října nemohou být poskytovány ani poradenské služby v oblasti informačních technologií, právní poradenství a architektonické a inženýrské služby. V prosinci EU dále zákaz rozšířila o reklamní služby, průzkum trhu a průzkum veřejného mínění. Sankce jsou podle Evropské komise závazné pro subjekty usazené v EU, včetně dceřiných společnostní podniků usazených v Rusku.  

Rada EU v červnu přijala zákaz nákupu, dovozu nebo převodu surové ropy přepravované po moři. Omezení se uplatňují od 5. prosince pro surovou ropu a od 5. února tohoto roku pro ostatní rafinované ropné produkty. Existuje dočasná výjimka, která stanovuje dodávky surové ropy ropovodem do členských států EU. Jde o státy, které jsou vzhledem ke své zeměpisné poloze obzvláště závislé na dovozu z Ruska. Konkrétně je to Bulharsko – má výjimku na dočasnou výjimku na dovoz ruské surové ropy po moři, a Chorvatsko – může dovážet vakuový plynový olej. Vzhledem k množství ruské ropy dovážené po moři sankce zahrnují až 90 % veškerého obchodu.  

Sankce zahrnují ve velkém i silniční dopravu. EU zakázala ruským a běloruským silničním dopravcům vstup na své teritorium i v případě přepravy zboží v tranzitu. Cílem je omezení schopnosti ruského průmyslu získávat klíčové druhy zboží a rovněž narušení obchodu provozovaného po silničních komunikacích. Jako ostatní sankce má i tato své výjimky: ruské společnosti mohou převážet například energetické zboží, farmaceutické, lékařské, zemědělské a potravinářské výrobky, humanitární pomoc, zásobování diplomatických a konzulárních zastoupení v EU a v poslední řadě převoz vypůjčeného kulturního vlastnictví. Zákaz se netýká poštovních služeb a zboží v tranzitu mezi Kaliningradskou oblastí a Ruskem.  

Pro Rusko jsou velkým problémem omezení v letecké dopravě. Od loňského února nejenže ruská letadla nemohou přeletět nad vzdušným prostorem EU a použít letiště jejích dopravců, ale tři čtvrtiny v současnosti Ruskem provozovaných letadel jsou podle Evropské komise vyrobené v EU, USA nebo Kanadě. Vzhledem k tomu, že EU zakázala také vývoz zboží a technologií leteckého a kosmického průmyslu, Rusko zřejmě brzy nebude mít, jak svá letadla udržovat.  

Další problémy zažívají ruské banky. Několik bank je odstřiženo od mezinárodního systému SWIFT. Evropská komise ho vysvětlila jako službu zasílání zpráv, která významně usnadňuje výměnu informací mezi bankami a dalšími finančními institucemi. Po celém světě spojuje více než 11 tisíc subjektů. Dotčené banky tak nemohou získat cizí měnu a ani převádět svá aktiva do zahraničí. Mezinárodní transakce bez systému SWIFT zahrnují nákladný a složitý postup založený na vzájemné důvěře mezi finančními institucemi. V tu chvíli banky musí používat staré známé telefony a faxy.  

EU zakázala rovněž veškeré transakce s ruskou centrální bankou. Na začátku invaze mělo Rusko v mezinárodních rezervách až 643 miliard dolarů a podle dostupných odhadů je zmrazena více než polovina ruských rezerv. Unie dále zakázala prodej, dodávky, převod a vývoz bankovek denominovaných v eurech. Cílem této sankce je omezení ruské vlády, centrální banky a fyzických či právnických osob v přístupu k hotovosti v eurech. 

Evropská komise informovala mimo jiné o pozastavení vysílání v EU a licencí několika Kremlem podporovaných sdělovacích prostředků, které šíří dezinformace: Sputnik, Russia Today, Rossiya RTR/RTR Planeta, Rossiya 24/ Russia 24, Rossiya 1, TV Centre International, NTV/NTV Mir, REN TV, Pěrvyj Kanal. 

Evropská komise upozornila, že všechny sankce jsou v souladu se závazky vyplývajícími z mezinárodního práva. Evropská unie díky nové pracovní skupině zaměřené na ruské elity může mezinárodní úsilí koordinovat a spolupracovat v zájmu uplatňování sankcí se zeměmi G7, což je sdružení sedmi nejsilnějších ekonomik světa. Patří mezi ně Francie, Itálie, Japonsko, Německo, Velká Británie, Japonsko a USA. EU spolupracuje s mnoha mezinárodními partnery, ale každá země mimo EU rozhoduje o zavádění konkrétních sankcí sama za sebe.  

Existují i výjimky, které jsou od sankcí úplně osvobozeny. Evropská unie je neuvalila na potraviny a zemědělské produkty, protože potravinové zabezpečení a cenová dostupnost potravin jsou pro EU a její členské státy klíčovou prioritou, jak vysvětlila Evropská komise. Kdokoliv může nakupovat, přepravovat nebo obstarávat potraviny a také hnojiva pocházející z Ruska a provádět s tímto související transakce.  

Výjimky platí také pro vzdušný prostor. EU svůj prostor otevře za účelem přeletu letadel, které mají humanitární účely. Členské státy mohou do svých vod povolit vstup plavidlům pod ruskou vlajkou, pokud vezou zemědělské produkty, hnojiva a zejména pšenici.  

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) protiruské sankce Rusko doprava letadla, letectví firmy SWIFT banky Media

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy