Putin a Si Ťin-pching si neúčastí na summitu G20 nepomůžou, Washington situace rád využije

Indie hostí summit G20. Nepřítomnost lídrů Číny a Ruské federace poskytuje Američanům prostor zdůraznit rozvojovým zemím pevnost závazku vůči nim. Spojené státy plánují Světové bance poskytnout vyšší finanční prostředky, aby mohla financovat své iniciativy v různých oblastech od vzdělávání až po rozvoj infrastruktury. Indie mezitím může posílit svou globální mocenskou pozici. 

Letošní summit G20 se koná v Indii ve stínu řady globálních krizí, mezi kterými především figuruje ekonomická, potravinová a bezpečnostní. Každá z členských zemí (seznam naleznete níže) na summit cestuje s vlastními národními zájmy, jež hodlá hájit. 

Asi nejzásadnějším faktorem je absence dvou lídrů předních členských zemí, na kterou upozornil server Politico. Na summit nepřicestuje čínský vůdce Si Ťin-pching ani ruský prezident Vladimir Putin. Jak upozornila americká stanice CNN, pro amerického lídra Joea Bidena to znamená příležitost, které hodlá využít zejména debatováním o změnách klimatu a ekonomice. 

Právě zástupci amerického prezidenta doufají v účinnost G20. „Doufáme, že tento summit G20 ukáže, že hlavní světové ekonomiky mohou spolupracovat i v náročných dobách. Při cestě do Dillí se tedy zaměříme na to, abychom poskytli pomoc rozvojovým zemím, dosáhli pokroku v klíčových prioritách Američanů, od klimatu po technologie, a ukázali náš závazek vůči G20 jako fóru, které může skutečně přinést výsledky,“ vyjmenoval poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan. 

Mezitím indický premiér Naréndra Módí bude moci využít své hostitelské role. Podle CNN se v rámci G20 zaměřuje na rozvojové země a snaží se posílit svou pozici globálního státníka. Projevuje rovněž zájem o užší vztahy s Washingtonem. Indická ekonomika se však spoléhá na ruské ekonomické produkty a v rámci jisté opatrnosti ani neodsoudila agresi Moskvy proti Ukrajině. Právě Indie se zasazuje o to, aby se ruská agrese nestala hlavním bodem programu summitu, píše německý server DW. 

Důležitým účastníkem summitu je Světová banka, která se spolu s dalšími mnohostrannými rozvojovými bankami snaží o navýšení finančních prostředků mířících do rozvojových zemí. Světové bankovní instituce financují různé programy od vzdělávání přes veřejné zdraví až po rozvoj infrastruktury. 

Peking se u Světové banky poslední dobou snaží uplatnit svůj vliv prostřednictvím vlastních úvěrových programů pro rozvojové země, které mnohdy vedou k jejich zadlužování. „Reformy Světové banky nejsou namířeny proti Číně, Peking je akcionářem banky. Jsou ale v kontrastu s rozsahem donucovacích a neudržitelných půjček Čínské lidové republiky prostřednictvím iniciativy Pásmo a cesta,“ dodal Sullivan. 

Spojené státy navíc chtějí navýšit finanční prostředky pro banku, což mohou zvážit i další země. Bance to tak umožní navýšit úvěrovou kapacitu až na 100 miliard dolarů. „Největší akcionáři Světové banky sedí všichni u stolu G20. Požádali jsme Kongres o přidělení finančních prostředků, které bychom potřebovali k poskytnutí těchto 25 miliard dolarů, ale získání dalších zemí na palubu a nadšení pro tento projekt je obrovskou součástí rozšíření této částky na 100 miliard dolarů,“ vylíčil. 

Si Ťin-pchingova nepřítomnost na summitu může pomoci Bidenovi zdůraznit závazek USA vůči rozvojovým zemím. „Vzhledem k nepřítomnosti čínského prezidenta bude účast prezidenta Bidena vynikat a vyšle regionu a světu zprávu, že závazek USA je pevný a Čína má pravděpodobně jiné starosti,“ upřesnil vedoucí pracovník čínského programu Stimsonova centra Yun Sun. 

Kdo jsou členové G20?

Jde o dvacítku největších ekonomik světa. Schází se nejméně jednou ročně v rámci summitů, kterých se účastní ministři financí či zahraničí nebo jiní vysocí političtí představitelé; za Evropskou unii zde figurují Evropská komise a Evropská centrální banka. Jsou zvány i další země, mezinárodní organizace a podobné. 

Jmenovitě jsou členy G20: Spojené království, Francie, Německo, Itálie, Evropská unie, Turecko, Rusko (Evropa); Jižní Korea, Japonsko, Indie, Saúdská Arábie, Čína, Indonésie (Asie); Brazílie, Argentina (Jižní Amerika), Jihoafrická republika (Afrika); Kanada, Mexiko, Spojené státy (Severní Amerika); a Austrálie. 

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Summit G20 G20 Indie USA (Spojené státy americké) Rusko Čína Si Ťin-pching Vladimír Putin Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

včera

včera

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

včera

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

včera

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

včera

včera

včera

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

včera

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

včera

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

včera

22. dubna 2025 21:57

22. dubna 2025 21:30

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4

Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy