Indie hostí summit G20. Nepřítomnost lídrů Číny a Ruské federace poskytuje Američanům prostor zdůraznit rozvojovým zemím pevnost závazku vůči nim. Spojené státy plánují Světové bance poskytnout vyšší finanční prostředky, aby mohla financovat své iniciativy v různých oblastech od vzdělávání až po rozvoj infrastruktury. Indie mezitím může posílit svou globální mocenskou pozici.
Letošní summit G20 se koná v Indii ve stínu řady globálních krizí, mezi kterými především figuruje ekonomická, potravinová a bezpečnostní. Každá z členských zemí (seznam naleznete níže) na summit cestuje s vlastními národními zájmy, jež hodlá hájit.
Asi nejzásadnějším faktorem je absence dvou lídrů předních členských zemí, na kterou upozornil server Politico. Na summit nepřicestuje čínský vůdce Si Ťin-pching ani ruský prezident Vladimir Putin. Jak upozornila americká stanice CNN, pro amerického lídra Joea Bidena to znamená příležitost, které hodlá využít zejména debatováním o změnách klimatu a ekonomice.
Právě zástupci amerického prezidenta doufají v účinnost G20. „Doufáme, že tento summit G20 ukáže, že hlavní světové ekonomiky mohou spolupracovat i v náročných dobách. Při cestě do Dillí se tedy zaměříme na to, abychom poskytli pomoc rozvojovým zemím, dosáhli pokroku v klíčových prioritách Američanů, od klimatu po technologie, a ukázali náš závazek vůči G20 jako fóru, které může skutečně přinést výsledky,“ vyjmenoval poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan.
Mezitím indický premiér Naréndra Módí bude moci využít své hostitelské role. Podle CNN se v rámci G20 zaměřuje na rozvojové země a snaží se posílit svou pozici globálního státníka. Projevuje rovněž zájem o užší vztahy s Washingtonem. Indická ekonomika se však spoléhá na ruské ekonomické produkty a v rámci jisté opatrnosti ani neodsoudila agresi Moskvy proti Ukrajině. Právě Indie se zasazuje o to, aby se ruská agrese nestala hlavním bodem programu summitu, píše německý server DW.
Důležitým účastníkem summitu je Světová banka, která se spolu s dalšími mnohostrannými rozvojovými bankami snaží o navýšení finančních prostředků mířících do rozvojových zemí. Světové bankovní instituce financují různé programy od vzdělávání přes veřejné zdraví až po rozvoj infrastruktury.
Peking se u Světové banky poslední dobou snaží uplatnit svůj vliv prostřednictvím vlastních úvěrových programů pro rozvojové země, které mnohdy vedou k jejich zadlužování. „Reformy Světové banky nejsou namířeny proti Číně, Peking je akcionářem banky. Jsou ale v kontrastu s rozsahem donucovacích a neudržitelných půjček Čínské lidové republiky prostřednictvím iniciativy Pásmo a cesta,“ dodal Sullivan.
Spojené státy navíc chtějí navýšit finanční prostředky pro banku, což mohou zvážit i další země. Bance to tak umožní navýšit úvěrovou kapacitu až na 100 miliard dolarů. „Největší akcionáři Světové banky sedí všichni u stolu G20. Požádali jsme Kongres o přidělení finančních prostředků, které bychom potřebovali k poskytnutí těchto 25 miliard dolarů, ale získání dalších zemí na palubu a nadšení pro tento projekt je obrovskou součástí rozšíření této částky na 100 miliard dolarů,“ vylíčil.
Si Ťin-pchingova nepřítomnost na summitu může pomoci Bidenovi zdůraznit závazek USA vůči rozvojovým zemím. „Vzhledem k nepřítomnosti čínského prezidenta bude účast prezidenta Bidena vynikat a vyšle regionu a světu zprávu, že závazek USA je pevný a Čína má pravděpodobně jiné starosti,“ upřesnil vedoucí pracovník čínského programu Stimsonova centra Yun Sun.
Kdo jsou členové G20?
Jde o dvacítku největších ekonomik světa. Schází se nejméně jednou ročně v rámci summitů, kterých se účastní ministři financí či zahraničí nebo jiní vysocí političtí představitelé; za Evropskou unii zde figurují Evropská komise a Evropská centrální banka. Jsou zvány i další země, mezinárodní organizace a podobné.
Jmenovitě jsou členy G20: Spojené království, Francie, Německo, Itálie, Evropská unie, Turecko, Rusko (Evropa); Jižní Korea, Japonsko, Indie, Saúdská Arábie, Čína, Indonésie (Asie); Brazílie, Argentina (Jižní Amerika), Jihoafrická republika (Afrika); Kanada, Mexiko, Spojené státy (Severní Amerika); a Austrálie.
Související
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
Macron vyzval členy G20, aby jednomyslně rozhodli, zda na summit (ne)pozvat Putina
Summit G20 , G20 , Indie , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Čína , Si Ťin-pching , Vladimír Putin , Joe Biden
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák