Putin a Si Ťin-pching si neúčastí na summitu G20 nepomůžou, Washington situace rád využije

Indie hostí summit G20. Nepřítomnost lídrů Číny a Ruské federace poskytuje Američanům prostor zdůraznit rozvojovým zemím pevnost závazku vůči nim. Spojené státy plánují Světové bance poskytnout vyšší finanční prostředky, aby mohla financovat své iniciativy v různých oblastech od vzdělávání až po rozvoj infrastruktury. Indie mezitím může posílit svou globální mocenskou pozici. 

Letošní summit G20 se koná v Indii ve stínu řady globálních krizí, mezi kterými především figuruje ekonomická, potravinová a bezpečnostní. Každá z členských zemí (seznam naleznete níže) na summit cestuje s vlastními národními zájmy, jež hodlá hájit. 

Asi nejzásadnějším faktorem je absence dvou lídrů předních členských zemí, na kterou upozornil server Politico. Na summit nepřicestuje čínský vůdce Si Ťin-pching ani ruský prezident Vladimir Putin. Jak upozornila americká stanice CNN, pro amerického lídra Joea Bidena to znamená příležitost, které hodlá využít zejména debatováním o změnách klimatu a ekonomice. 

Právě zástupci amerického prezidenta doufají v účinnost G20. „Doufáme, že tento summit G20 ukáže, že hlavní světové ekonomiky mohou spolupracovat i v náročných dobách. Při cestě do Dillí se tedy zaměříme na to, abychom poskytli pomoc rozvojovým zemím, dosáhli pokroku v klíčových prioritách Američanů, od klimatu po technologie, a ukázali náš závazek vůči G20 jako fóru, které může skutečně přinést výsledky,“ vyjmenoval poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan. 

Mezitím indický premiér Naréndra Módí bude moci využít své hostitelské role. Podle CNN se v rámci G20 zaměřuje na rozvojové země a snaží se posílit svou pozici globálního státníka. Projevuje rovněž zájem o užší vztahy s Washingtonem. Indická ekonomika se však spoléhá na ruské ekonomické produkty a v rámci jisté opatrnosti ani neodsoudila agresi Moskvy proti Ukrajině. Právě Indie se zasazuje o to, aby se ruská agrese nestala hlavním bodem programu summitu, píše německý server DW. 

Důležitým účastníkem summitu je Světová banka, která se spolu s dalšími mnohostrannými rozvojovými bankami snaží o navýšení finančních prostředků mířících do rozvojových zemí. Světové bankovní instituce financují různé programy od vzdělávání přes veřejné zdraví až po rozvoj infrastruktury. 

Peking se u Světové banky poslední dobou snaží uplatnit svůj vliv prostřednictvím vlastních úvěrových programů pro rozvojové země, které mnohdy vedou k jejich zadlužování. „Reformy Světové banky nejsou namířeny proti Číně, Peking je akcionářem banky. Jsou ale v kontrastu s rozsahem donucovacích a neudržitelných půjček Čínské lidové republiky prostřednictvím iniciativy Pásmo a cesta,“ dodal Sullivan. 

Spojené státy navíc chtějí navýšit finanční prostředky pro banku, což mohou zvážit i další země. Bance to tak umožní navýšit úvěrovou kapacitu až na 100 miliard dolarů. „Největší akcionáři Světové banky sedí všichni u stolu G20. Požádali jsme Kongres o přidělení finančních prostředků, které bychom potřebovali k poskytnutí těchto 25 miliard dolarů, ale získání dalších zemí na palubu a nadšení pro tento projekt je obrovskou součástí rozšíření této částky na 100 miliard dolarů,“ vylíčil. 

Si Ťin-pchingova nepřítomnost na summitu může pomoci Bidenovi zdůraznit závazek USA vůči rozvojovým zemím. „Vzhledem k nepřítomnosti čínského prezidenta bude účast prezidenta Bidena vynikat a vyšle regionu a světu zprávu, že závazek USA je pevný a Čína má pravděpodobně jiné starosti,“ upřesnil vedoucí pracovník čínského programu Stimsonova centra Yun Sun. 

Kdo jsou členové G20?

Jde o dvacítku největších ekonomik světa. Schází se nejméně jednou ročně v rámci summitů, kterých se účastní ministři financí či zahraničí nebo jiní vysocí političtí představitelé; za Evropskou unii zde figurují Evropská komise a Evropská centrální banka. Jsou zvány i další země, mezinárodní organizace a podobné. 

Jmenovitě jsou členy G20: Spojené království, Francie, Německo, Itálie, Evropská unie, Turecko, Rusko (Evropa); Jižní Korea, Japonsko, Indie, Saúdská Arábie, Čína, Indonésie (Asie); Brazílie, Argentina (Jižní Amerika), Jihoafrická republika (Afrika); Kanada, Mexiko, Spojené státy (Severní Amerika); a Austrálie. 

Související

Více souvisejících

Summit G20 G20 Indie USA (Spojené státy americké) Rusko Čína Si Ťin-pching Vladimír Putin Joe Biden

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy