Rusové pochopili, že nemusí zbraň použít v zájmu státu. Analytici vidí závažné nedostatky v armádě

Vzpoura šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina ukázala, že ruská armáda není připravená vést válku proti velké evropské zemi. Potvrdilo to několik analytiků. Vojenské reformy ruského ministerstva obrany nejsou dotažené a letectvo si při vzpouře evidentně nerozumělo s pozemními silami. Prigožin své kroky ale uspěchal.

Porážka povstání šéfa wagnerovců rozhodně neukončí problémy v ruské armádě. Myslí si to vojenský analytik nezávislého ruského zpravodajského webu Meduza Dmitrij Kuzněc. „Pokud Prigožin odejde, problémy s ním neodejdou. Zůstanou tady, je to větší problém než samotný Prigožin,“ nastínil.

Mezi vojáky, dobrovolníky a komunitou na Telegramu se podle Kuzněcova vytvořil opoziční blok. Prigožinovy metody podle telegramové komunity byly špatné, celková idea nikoliv. „Věděli jsme to už dříve, ale nechápali jsme, jaký to má rozsah. Povstání zvýraznilo propast mezi veliteli a vojáky bojujícími ve válce, kteří obecně podporují názor, že armáda je špatně vedena a směřuje k porážce. Vidíme, že obecně s Prigožinem souhlasí, ale nesouhlasí s jeho metodami,“ pokračoval analytik. 

List New York Times citoval i vojenského blogera vystupujícího pod přezdívkou Z-War-Geeks. „Myslíte si, že chlapi, kteří se ptají například na lupy, se vyjadřují o velkých generálech velmi lichotivě? Jistěže ne. Většina vojáků ale rozlišuje mezi svou zemí a státem. Vlast je bezpodmínečná. Nemůžete ji zradit, ani ji ztratit,“ vylíčil. 

Ruský vojenský analytik Alexandr Golts míní, že ruská armáda nebyla připravená na dobývání Ukrajiny. Reformy před více než deseti lety totiž měly za úkol vytvořit menší, štíhlejší a pružnější armádu. „Nebyla vytvořena k dobytí velké evropské země, takže z tohoto pohledu prezident Vladimir Putin zadal armádě úkol, který byl nad její síly,“ uvedl.

Armáda tedy měla spíše síly, které mohou vyhrát krátký a lokální konflikt, ne rozsáhlou válku proti (po evropské části Ruska) územně největší zemi na evropském kontinentu se čtyřiceti miliony obyvateli. „Rusko mělo síly, které mohou vyhrát krátký, lokální konflikt. To je vše,“ zhodnotil Golts.

Reformátoři ale nedosáhli ani kýžené vyšší flexibility armády. Napříč ruskými ozbrojenými silami podle NYT existují hluboce zakořeněné kulturní normy spojené s „hierarchickou strukturou velení a bezcitností vůči ztrátám na životech vojáků“. 

Ministerstvo obrany Ruské federace se rozhodlo zajistit kontrolu nad rozrůstajícím se počtem skupin soukromých neboli žoldnéřských vojenských skupin. NY Times zdůrazňují, že právě to podnítilo Prigožina ke vzpouře a také upozornilo na problém dosud diskutovaný mezi válečnými blogery. „Zásah byl krok správným směrem,“ chválí Golts přístup ruského resortu obrany k omezení činnosti wagnerovců. 

Dnes v Rusku existuje několik soukromých armád. Putinův přítel Gennadij Timčenko založil skupinu Reduta, původně určenou k ochraně jeho energetického zařízení Stroytransgaz v Sýrii. „Ale po začátku války začala podle ruských zpráv verbovat lidi pro Ukrajinu,“ píší NYT. 

Prigožin dále upozorňoval na založení několika skupin ze strany energetického giganta Gazprom. Jsou jimi Potok, Fakel a Plamen – tedy v češtině Proud, Pochodeň a Plamen. Jejich nezávislost na resortu obrany je podle NY Times nejasná. „Lidé, kteří mají peníze, si myslí, že je to teď úžasné téma – sbírat soukromé vojenské skupiny,“ podotkl Prigožin. 

Kreml si tak může hřát na prsou hada. Soukromé milice v Rusku jsou sice oficiálně nezákonné. NYT připomněly, že wagnerovci dostali za první rok války od Moskvy zhruba jednu miliardy dolarů, což přímo vyzývá k vytváření podobných skupin. „A jak právě Wagner ukázal, mají obrovský potenciál způsobit spoušť.“

„Po povstání všichni lidé se zbraní v ruce pochopili, že ji mohou použít ve vlastním zájmu, nikoli v zájmu státu. Byl to velmi dramatický obrat. Prigožin překročil Rubikon,“ varuje analytik Golts. 

Západní představitele v čele s americkým ministerstvem obrany ohromilo, že obrněná kolona wagnerovců pokročila do vzdálenosti zhruba 200 kilometrů od Moskvy. Dle dostupných informací dokázali sestřelit až šest vojenských vrtulníků ruské armády a několik dalších letadel. „Projevil se v tom nedostatek koordinace mezi ruskými vzdušnými a pozemními silami,“ míní představitelé Pentagonu.

Prigožin ale svá očekávání přecenil. Nepomohly mu ani měsíce telefonátů s důstojníky, kteří si na ministerstvo obrany stěžovali, protože se k jeho vzpouře nepřidali. „Myslím, že Prigožin přecenil svou podporu – pohrdání Gerasimovem se nerovná podpoře Prigožina,“ doplnila politická výzkumnice Dara Massicotová z RAND Corporation. 

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Rusko Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Jevgenij Prigožin Valerij Gerasimov

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou

Lidé dnes mají možnost se v pražském Rudolfinu rozloučit s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Pokud nemáte čas, můžete se do dějiště posledního rozloučení, které probíhá až do odpoledních 17 hodin, podívat prostřednictvím fotek našeho fotografa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy