Rusové pochopili, že nemusí zbraň použít v zájmu státu. Analytici vidí závažné nedostatky v armádě

Vzpoura šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina ukázala, že ruská armáda není připravená vést válku proti velké evropské zemi. Potvrdilo to několik analytiků. Vojenské reformy ruského ministerstva obrany nejsou dotažené a letectvo si při vzpouře evidentně nerozumělo s pozemními silami. Prigožin své kroky ale uspěchal.

Porážka povstání šéfa wagnerovců rozhodně neukončí problémy v ruské armádě. Myslí si to vojenský analytik nezávislého ruského zpravodajského webu Meduza Dmitrij Kuzněc. „Pokud Prigožin odejde, problémy s ním neodejdou. Zůstanou tady, je to větší problém než samotný Prigožin,“ nastínil.

Mezi vojáky, dobrovolníky a komunitou na Telegramu se podle Kuzněcova vytvořil opoziční blok. Prigožinovy metody podle telegramové komunity byly špatné, celková idea nikoliv. „Věděli jsme to už dříve, ale nechápali jsme, jaký to má rozsah. Povstání zvýraznilo propast mezi veliteli a vojáky bojujícími ve válce, kteří obecně podporují názor, že armáda je špatně vedena a směřuje k porážce. Vidíme, že obecně s Prigožinem souhlasí, ale nesouhlasí s jeho metodami,“ pokračoval analytik. 

List New York Times citoval i vojenského blogera vystupujícího pod přezdívkou Z-War-Geeks. „Myslíte si, že chlapi, kteří se ptají například na lupy, se vyjadřují o velkých generálech velmi lichotivě? Jistěže ne. Většina vojáků ale rozlišuje mezi svou zemí a státem. Vlast je bezpodmínečná. Nemůžete ji zradit, ani ji ztratit,“ vylíčil. 

Ruský vojenský analytik Alexandr Golts míní, že ruská armáda nebyla připravená na dobývání Ukrajiny. Reformy před více než deseti lety totiž měly za úkol vytvořit menší, štíhlejší a pružnější armádu. „Nebyla vytvořena k dobytí velké evropské země, takže z tohoto pohledu prezident Vladimir Putin zadal armádě úkol, který byl nad její síly,“ uvedl.

Armáda tedy měla spíše síly, které mohou vyhrát krátký a lokální konflikt, ne rozsáhlou válku proti (po evropské části Ruska) územně největší zemi na evropském kontinentu se čtyřiceti miliony obyvateli. „Rusko mělo síly, které mohou vyhrát krátký, lokální konflikt. To je vše,“ zhodnotil Golts.

Reformátoři ale nedosáhli ani kýžené vyšší flexibility armády. Napříč ruskými ozbrojenými silami podle NYT existují hluboce zakořeněné kulturní normy spojené s „hierarchickou strukturou velení a bezcitností vůči ztrátám na životech vojáků“. 

Ministerstvo obrany Ruské federace se rozhodlo zajistit kontrolu nad rozrůstajícím se počtem skupin soukromých neboli žoldnéřských vojenských skupin. NY Times zdůrazňují, že právě to podnítilo Prigožina ke vzpouře a také upozornilo na problém dosud diskutovaný mezi válečnými blogery. „Zásah byl krok správným směrem,“ chválí Golts přístup ruského resortu obrany k omezení činnosti wagnerovců. 

Dnes v Rusku existuje několik soukromých armád. Putinův přítel Gennadij Timčenko založil skupinu Reduta, původně určenou k ochraně jeho energetického zařízení Stroytransgaz v Sýrii. „Ale po začátku války začala podle ruských zpráv verbovat lidi pro Ukrajinu,“ píší NYT. 

Prigožin dále upozorňoval na založení několika skupin ze strany energetického giganta Gazprom. Jsou jimi Potok, Fakel a Plamen – tedy v češtině Proud, Pochodeň a Plamen. Jejich nezávislost na resortu obrany je podle NY Times nejasná. „Lidé, kteří mají peníze, si myslí, že je to teď úžasné téma – sbírat soukromé vojenské skupiny,“ podotkl Prigožin. 

Kreml si tak může hřát na prsou hada. Soukromé milice v Rusku jsou sice oficiálně nezákonné. NYT připomněly, že wagnerovci dostali za první rok války od Moskvy zhruba jednu miliardy dolarů, což přímo vyzývá k vytváření podobných skupin. „A jak právě Wagner ukázal, mají obrovský potenciál způsobit spoušť.“

„Po povstání všichni lidé se zbraní v ruce pochopili, že ji mohou použít ve vlastním zájmu, nikoli v zájmu státu. Byl to velmi dramatický obrat. Prigožin překročil Rubikon,“ varuje analytik Golts. 

Západní představitele v čele s americkým ministerstvem obrany ohromilo, že obrněná kolona wagnerovců pokročila do vzdálenosti zhruba 200 kilometrů od Moskvy. Dle dostupných informací dokázali sestřelit až šest vojenských vrtulníků ruské armády a několik dalších letadel. „Projevil se v tom nedostatek koordinace mezi ruskými vzdušnými a pozemními silami,“ míní představitelé Pentagonu.

Prigožin ale svá očekávání přecenil. Nepomohly mu ani měsíce telefonátů s důstojníky, kteří si na ministerstvo obrany stěžovali, protože se k jeho vzpouře nepřidali. „Myslím, že Prigožin přecenil svou podporu – pohrdání Gerasimovem se nerovná podpoře Prigožina,“ doplnila politická výzkumnice Dara Massicotová z RAND Corporation. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Analýza

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání

Ukrajinské síly v Kurské oblasti na území Ruské federace postupně ustupují a ztrácejí strategické pozice. Rusové znovu ovládli město Sudža a podle dostupných informací vytlačují Ukrajince zpět až do Sumské oblasti. Tím Kyjev přichází o klíčovou vyjednávací výhodu, která se pod rostoucím tlakem současné administrativy Bílého domu může zcela rozplynout. Pokud by se situace vyvíjela v neprospěch Ukrajiny i na diplomatické frontě, hrozí dokonce extrémní scénář, v němž by mohla proběhnout i kremelská „denacifikace“ – se všemi důsledky, které by to znamenalo pro ukrajinskou suverenitu.

Více souvisejících

Ruská armáda Rusko Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Jevgenij Prigožin Valerij Gerasimov

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Předpověď počasí prochází revolucí. Umělá inteligence strčí meteorology do kapsy

Nový přístup k předpovědi počasí, založený na umělé inteligenci, slibuje dramatické zlepšení rychlosti, přesnosti i nákladové efektivity oproti tradičním modelům. Podle výzkumu zveřejněného ve čtvrtek v prestižním vědeckém časopise Nature umožňuje technologie Aardvark Weather generovat předpovědi s tisíckrát nižšími výpočetními nároky, přičemž celý proces je desítkykrát rychlejší než současné systémy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Kaja Kallasová a Alexander Stubb

Plán EU na vojenskou pomoc Ukrajině se rozpadá

Evropská unie měla v plánu poskytnout Ukrajině miliardovou vojenskou podporu a dodat miliony kusů dělostřelecké munice. Rozdílné postoje členských států však podle serveru Politico vedou k neúspěchu ambiciózního plánu.

před 12 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko zaútočilo na Kyjev, zatímco USA a Ukrajina zahajují jednání v Saúdské Arábii

Nejméně tři lidé, včetně pětiletého dítěte, zemřeli a dalších deset bylo zraněno při nočním dronovém útoku ruských sil na ukrajinské hlavní město Kyjev. Útok zasáhl obytné budovy a způsobil rozsáhlé požáry, oznámili v neděli ukrajinští představitelé. Podle ukrajinského letectva byl Kyjev, jeho okolí i východní část země pod celonočním leteckým poplachem.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Papež František

Papež František bude propuštěn z nemocnice

Papež František, který se v posledních týdnech léčil s oboustranným zápalem plic, bude v neděli propuštěn z římské nemocnice Gemelli. Podle vyjádření lékařů se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil, nicméně ho čeká dvouměsíční rekonvalescence v jeho rezidenci Casa Santa Marta ve Vatikánu.

včera

Na Slovensku pokračují demonstrace proti Robertu Ficovi

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal

Téměř dvě třetiny obyvatel Slovenské republiky (63,5 %) preferují, aby se země orientovala na Západ, tedy na EU. Naopak počet těch, kteří dávají přednost Východu, konkrétně Ruské federaci, je třikrát nižší (19,2 %). Vyplývá to z průzkumu think-tanku Future Slovakia Forum ve spolupráci s agenturou Focus realizovaného ve dnech 3. až 6. března na reprezentativním vzorku 1006 respondentů.

včera

včera

sport

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech

Málokdy se stává, že se v Poslanecké sněmovně vedle tradičních životně důležitějších věcí mluví i o fotbale. Ve čtvrtek tomu tak bylo. Jelikož se ale tak dělo ve Výboru pro bezpečnost, mluvilo se hlavně o zásazích policie z poslední doby. Přetřásal se tak především zásah po nedávném derby pražských „S“, na který si stěžovali fanoušci Slavie a právě na základě následné reakce od předsedy slávistického představenstva Jaroslava Tvrdíka k jednání mezi poslanci, ministerstvem vnitra, policií, Ligovou fotbalovou asociací (LFA) i Fotbalovou asociací ČR (FAČR) došlo.

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem

Po nedávném „velmi dobrém a produktivním“ telefonátu mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem se pozornost upřela na Trumpovu následnou konverzaci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Mnozí spekulovali, zda se jejich rozhovor, stejně jako při setkání ve Washingtonu 28. února, změní v ostrou výměnu názorů, nebo zda se Zelenskému podaří získat přízeň amerického prezidenta. Ukázalo se, že druhá možnost byla správná.

včera

včera

Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb, prohlásil Witkoff. Důkazy nemá

Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa, Steve Witkoff, prohlásil, že Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb. Svá tvrzení však nepodložil konkrétními důkazy ani podrobnostmi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy