Vzpoura šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina ukázala, že ruská armáda není připravená vést válku proti velké evropské zemi. Potvrdilo to několik analytiků. Vojenské reformy ruského ministerstva obrany nejsou dotažené a letectvo si při vzpouře evidentně nerozumělo s pozemními silami. Prigožin své kroky ale uspěchal.
Porážka povstání šéfa wagnerovců rozhodně neukončí problémy v ruské armádě. Myslí si to vojenský analytik nezávislého ruského zpravodajského webu Meduza Dmitrij Kuzněc. „Pokud Prigožin odejde, problémy s ním neodejdou. Zůstanou tady, je to větší problém než samotný Prigožin,“ nastínil.
Mezi vojáky, dobrovolníky a komunitou na Telegramu se podle Kuzněcova vytvořil opoziční blok. Prigožinovy metody podle telegramové komunity byly špatné, celková idea nikoliv. „Věděli jsme to už dříve, ale nechápali jsme, jaký to má rozsah. Povstání zvýraznilo propast mezi veliteli a vojáky bojujícími ve válce, kteří obecně podporují názor, že armáda je špatně vedena a směřuje k porážce. Vidíme, že obecně s Prigožinem souhlasí, ale nesouhlasí s jeho metodami,“ pokračoval analytik.
List New York Times citoval i vojenského blogera vystupujícího pod přezdívkou Z-War-Geeks. „Myslíte si, že chlapi, kteří se ptají například na lupy, se vyjadřují o velkých generálech velmi lichotivě? Jistěže ne. Většina vojáků ale rozlišuje mezi svou zemí a státem. Vlast je bezpodmínečná. Nemůžete ji zradit, ani ji ztratit,“ vylíčil.
Ruský vojenský analytik Alexandr Golts míní, že ruská armáda nebyla připravená na dobývání Ukrajiny. Reformy před více než deseti lety totiž měly za úkol vytvořit menší, štíhlejší a pružnější armádu. „Nebyla vytvořena k dobytí velké evropské země, takže z tohoto pohledu prezident Vladimir Putin zadal armádě úkol, který byl nad její síly,“ uvedl.
Armáda tedy měla spíše síly, které mohou vyhrát krátký a lokální konflikt, ne rozsáhlou válku proti (po evropské části Ruska) územně největší zemi na evropském kontinentu se čtyřiceti miliony obyvateli. „Rusko mělo síly, které mohou vyhrát krátký, lokální konflikt. To je vše,“ zhodnotil Golts.
Reformátoři ale nedosáhli ani kýžené vyšší flexibility armády. Napříč ruskými ozbrojenými silami podle NYT existují hluboce zakořeněné kulturní normy spojené s „hierarchickou strukturou velení a bezcitností vůči ztrátám na životech vojáků“.
Ministerstvo obrany Ruské federace se rozhodlo zajistit kontrolu nad rozrůstajícím se počtem skupin soukromých neboli žoldnéřských vojenských skupin. NY Times zdůrazňují, že právě to podnítilo Prigožina ke vzpouře a také upozornilo na problém dosud diskutovaný mezi válečnými blogery. „Zásah byl krok správným směrem,“ chválí Golts přístup ruského resortu obrany k omezení činnosti wagnerovců.
Dnes v Rusku existuje několik soukromých armád. Putinův přítel Gennadij Timčenko založil skupinu Reduta, původně určenou k ochraně jeho energetického zařízení Stroytransgaz v Sýrii. „Ale po začátku války začala podle ruských zpráv verbovat lidi pro Ukrajinu,“ píší NYT.
Prigožin dále upozorňoval na založení několika skupin ze strany energetického giganta Gazprom. Jsou jimi Potok, Fakel a Plamen – tedy v češtině Proud, Pochodeň a Plamen. Jejich nezávislost na resortu obrany je podle NY Times nejasná. „Lidé, kteří mají peníze, si myslí, že je to teď úžasné téma – sbírat soukromé vojenské skupiny,“ podotkl Prigožin.
Kreml si tak může hřát na prsou hada. Soukromé milice v Rusku jsou sice oficiálně nezákonné. NYT připomněly, že wagnerovci dostali za první rok války od Moskvy zhruba jednu miliardy dolarů, což přímo vyzývá k vytváření podobných skupin. „A jak právě Wagner ukázal, mají obrovský potenciál způsobit spoušť.“
„Po povstání všichni lidé se zbraní v ruce pochopili, že ji mohou použít ve vlastním zájmu, nikoli v zájmu státu. Byl to velmi dramatický obrat. Prigožin překročil Rubikon,“ varuje analytik Golts.
Západní představitele v čele s americkým ministerstvem obrany ohromilo, že obrněná kolona wagnerovců pokročila do vzdálenosti zhruba 200 kilometrů od Moskvy. Dle dostupných informací dokázali sestřelit až šest vojenských vrtulníků ruské armády a několik dalších letadel. „Projevil se v tom nedostatek koordinace mezi ruskými vzdušnými a pozemními silami,“ míní představitelé Pentagonu.
Prigožin ale svá očekávání přecenil. Nepomohly mu ani měsíce telefonátů s důstojníky, kteří si na ministerstvo obrany stěžovali, protože se k jeho vzpouře nepřidali. „Myslím, že Prigožin přecenil svou podporu – pohrdání Gerasimovem se nerovná podpoře Prigožina,“ doplnila politická výzkumnice Dara Massicotová z RAND Corporation.
Související
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
Otřesné zvěsti z ukrajinské fronty. Rusové prý pálí obličeje mrtvých Severokorejců, Zelenskyj zuří
Ruská armáda , Rusko , Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) , Jevgenij Prigožin , Valerij Gerasimov
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek