Rusové se snaží svrhnout vládu v Kišiněvě. Moldavanům ale přislíbil podporu Biden

Před několika týdny ruský prezident Vladimir Putin anuloval dekret z roku 2012, který zajišťoval Moldavsku jeho suverenitu. Těsně předtím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval před podporou sesazení kišiněvské proevropské vlády ze strany Ruska. Panovaly obavy z operace pod falešnou vlajkou, tvořící záminku pro budoucí ruskou invazi do Moldavska přes separatistické Podněstří. Moldavsku vyjádřila podpora řada státníků v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem. 

Separatistický region v Podněstří podle informací německého zpravodajského serveru Deutsche Welle momentálně hostí něco mezi 1500 až 2000 ruskými vojáky. Dalším problémem je největší skladiště zbraní v Evropě, které leží poblíž podněsterské vesnice Cobasna a skrývá 20 tisíc tun munice a vojenského vybavení.

Před ruskou agresí na Ukrajině se Podněstří z velké části živilo pašováním, které probíhalo i na ukrajinském teritoriu. Pro separatisty může být propojení s Krymem důležité, protože Ukrajina po začátku války uzavřela hranice a Podněstří čelí ekonomickému kolapsu.

Před více než týdnem moldavská prezidentka Maia Sandu jednala se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. „Polsko je naším klíčovým partnerem v usilování o demokracii a v budoucnosti prosperující Moldavsko,“ napsala na svém twitterovém účtu Sandu.

Při návštěvě Varšavy šéf Bílého domu Joe Biden moldavské prezidentce řekl, že Moldavsko má výslovnou a pevnou podporu USA. „To je to, co znamená solidarita. Odhodlání moldavského lidu žít svobodně mu získalo nezávislost a je na cestě ke členství v Evropské unii. Prezidentská Sandu je dnes zde. Jsem hrdý na to, že stojím při vás a svobodomyslném lidu Moldavska. Zatleskejte jí,“ vyzval Biden účastníky konference Bukurešťské devítky (B9), které se mimo jiné účastnil i český premiér Petr Fiala. 

Hluboké partnerství s Bukureští 

Bezmeznou podporu jedné z nejchudších zemí Evropy vyjádřil také rumunský prezident Klaus Iohannis. „Víme, že vždy existoval nátlak na Moldavsko, který měl poškodit pocit bezpečí napříč populací a destabilizovat politiku. Máme informace o bezprostředních akcích, ale nesmíme podcenit důležitost těchto informačních útoků,“ řekl podle serveru Romania Insider. Iohannis upozornil na ochotu jeho země podpořit Moldavsko ve všech případech. „Rumunsko není jen připravené, chce podpořit Moldavsko v jakémkoliv scénáři, opakuji, jakémkoliv scénáři.“ 

Bukurešť skutečně podporuje Kišiněv všemi možnými prostředky. Loni v listopadu rumunská ambasáda v moldavské metropoli oznámila, že Rumunská agentura pro mezinárodní rozvoj (RoAid) zkompletovala dva plány finanční podpory. První z nich věnuje projektu Doplnění nevratné finanční pomoci Moldavské republice 343 tisíc eur, dalších 100 tisíc dostala nemocnice Florești District. 

Měsíc před těmito kroky zase Rumunsko vystoupilo na pomoc při rozsáhlých výpadcích elektřiny po celém Moldavsku. Vyskytly se totiž problémy s dodávkami plynu skrze Podněstří prostřednictvím ruského energetického giganta Inter RAO. Z podněsterského města Cuciurgan do Moldavska kvůli tomu proudilo o 40 % méně energie.  

Omezení dodávek vytvořilo deficit 284 MW za den, Rumuni jsou denně do Moldavska schopni dodat pouze 235 MW. Rumunská firma Hidroelectrica dodávala do země od 13. října 100 MW elektřiny, což problémy úplně nezastavilo, avšak minimálně kritické moldavské infrastruktuře se taková pomoc velmi hodila. Před těžkými říjnovými ruskými útoky na svou energetickou infrastrukturu dodávala třetinu elektrické energie Moldavsku Ukrajina.  

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Moldavsko Maia Sandu Rusko Joe Biden Podněstří Ruská armáda Rumunsko Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 2 hodinami

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 10 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 11 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy