Rusové se snaží svrhnout vládu v Kišiněvě. Moldavanům ale přislíbil podporu Biden

Před několika týdny ruský prezident Vladimir Putin anuloval dekret z roku 2012, který zajišťoval Moldavsku jeho suverenitu. Těsně předtím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval před podporou sesazení kišiněvské proevropské vlády ze strany Ruska. Panovaly obavy z operace pod falešnou vlajkou, tvořící záminku pro budoucí ruskou invazi do Moldavska přes separatistické Podněstří. Moldavsku vyjádřila podpora řada státníků v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem. 

Separatistický region v Podněstří podle informací německého zpravodajského serveru Deutsche Welle momentálně hostí něco mezi 1500 až 2000 ruskými vojáky. Dalším problémem je největší skladiště zbraní v Evropě, které leží poblíž podněsterské vesnice Cobasna a skrývá 20 tisíc tun munice a vojenského vybavení.

Před ruskou agresí na Ukrajině se Podněstří z velké části živilo pašováním, které probíhalo i na ukrajinském teritoriu. Pro separatisty může být propojení s Krymem důležité, protože Ukrajina po začátku války uzavřela hranice a Podněstří čelí ekonomickému kolapsu.

Před více než týdnem moldavská prezidentka Maia Sandu jednala se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. „Polsko je naším klíčovým partnerem v usilování o demokracii a v budoucnosti prosperující Moldavsko,“ napsala na svém twitterovém účtu Sandu.

Při návštěvě Varšavy šéf Bílého domu Joe Biden moldavské prezidentce řekl, že Moldavsko má výslovnou a pevnou podporu USA. „To je to, co znamená solidarita. Odhodlání moldavského lidu žít svobodně mu získalo nezávislost a je na cestě ke členství v Evropské unii. Prezidentská Sandu je dnes zde. Jsem hrdý na to, že stojím při vás a svobodomyslném lidu Moldavska. Zatleskejte jí,“ vyzval Biden účastníky konference Bukurešťské devítky (B9), které se mimo jiné účastnil i český premiér Petr Fiala. 

Hluboké partnerství s Bukureští 

Bezmeznou podporu jedné z nejchudších zemí Evropy vyjádřil také rumunský prezident Klaus Iohannis. „Víme, že vždy existoval nátlak na Moldavsko, který měl poškodit pocit bezpečí napříč populací a destabilizovat politiku. Máme informace o bezprostředních akcích, ale nesmíme podcenit důležitost těchto informačních útoků,“ řekl podle serveru Romania Insider. Iohannis upozornil na ochotu jeho země podpořit Moldavsko ve všech případech. „Rumunsko není jen připravené, chce podpořit Moldavsko v jakémkoliv scénáři, opakuji, jakémkoliv scénáři.“ 

Bukurešť skutečně podporuje Kišiněv všemi možnými prostředky. Loni v listopadu rumunská ambasáda v moldavské metropoli oznámila, že Rumunská agentura pro mezinárodní rozvoj (RoAid) zkompletovala dva plány finanční podpory. První z nich věnuje projektu Doplnění nevratné finanční pomoci Moldavské republice 343 tisíc eur, dalších 100 tisíc dostala nemocnice Florești District. 

Měsíc před těmito kroky zase Rumunsko vystoupilo na pomoc při rozsáhlých výpadcích elektřiny po celém Moldavsku. Vyskytly se totiž problémy s dodávkami plynu skrze Podněstří prostřednictvím ruského energetického giganta Inter RAO. Z podněsterského města Cuciurgan do Moldavska kvůli tomu proudilo o 40 % méně energie.  

Omezení dodávek vytvořilo deficit 284 MW za den, Rumuni jsou denně do Moldavska schopni dodat pouze 235 MW. Rumunská firma Hidroelectrica dodávala do země od 13. října 100 MW elektřiny, což problémy úplně nezastavilo, avšak minimálně kritické moldavské infrastruktuře se taková pomoc velmi hodila. Před těžkými říjnovými ruskými útoky na svou energetickou infrastrukturu dodávala třetinu elektrické energie Moldavsku Ukrajina.  

Související

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Více souvisejících

Moldavsko Maia Sandu Rusko Joe Biden Podněstří Ruská armáda Rumunsko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy