Rusové se snaží svrhnout vládu v Kišiněvě. Moldavanům ale přislíbil podporu Biden

Před několika týdny ruský prezident Vladimir Putin anuloval dekret z roku 2012, který zajišťoval Moldavsku jeho suverenitu. Těsně předtím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval před podporou sesazení kišiněvské proevropské vlády ze strany Ruska. Panovaly obavy z operace pod falešnou vlajkou, tvořící záminku pro budoucí ruskou invazi do Moldavska přes separatistické Podněstří. Moldavsku vyjádřila podpora řada státníků v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem. 

Separatistický region v Podněstří podle informací německého zpravodajského serveru Deutsche Welle momentálně hostí něco mezi 1500 až 2000 ruskými vojáky. Dalším problémem je největší skladiště zbraní v Evropě, které leží poblíž podněsterské vesnice Cobasna a skrývá 20 tisíc tun munice a vojenského vybavení.

Před ruskou agresí na Ukrajině se Podněstří z velké části živilo pašováním, které probíhalo i na ukrajinském teritoriu. Pro separatisty může být propojení s Krymem důležité, protože Ukrajina po začátku války uzavřela hranice a Podněstří čelí ekonomickému kolapsu.

Před více než týdnem moldavská prezidentka Maia Sandu jednala se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. „Polsko je naším klíčovým partnerem v usilování o demokracii a v budoucnosti prosperující Moldavsko,“ napsala na svém twitterovém účtu Sandu.

Při návštěvě Varšavy šéf Bílého domu Joe Biden moldavské prezidentce řekl, že Moldavsko má výslovnou a pevnou podporu USA. „To je to, co znamená solidarita. Odhodlání moldavského lidu žít svobodně mu získalo nezávislost a je na cestě ke členství v Evropské unii. Prezidentská Sandu je dnes zde. Jsem hrdý na to, že stojím při vás a svobodomyslném lidu Moldavska. Zatleskejte jí,“ vyzval Biden účastníky konference Bukurešťské devítky (B9), které se mimo jiné účastnil i český premiér Petr Fiala. 

Hluboké partnerství s Bukureští 

Bezmeznou podporu jedné z nejchudších zemí Evropy vyjádřil také rumunský prezident Klaus Iohannis. „Víme, že vždy existoval nátlak na Moldavsko, který měl poškodit pocit bezpečí napříč populací a destabilizovat politiku. Máme informace o bezprostředních akcích, ale nesmíme podcenit důležitost těchto informačních útoků,“ řekl podle serveru Romania Insider. Iohannis upozornil na ochotu jeho země podpořit Moldavsko ve všech případech. „Rumunsko není jen připravené, chce podpořit Moldavsko v jakémkoliv scénáři, opakuji, jakémkoliv scénáři.“ 

Bukurešť skutečně podporuje Kišiněv všemi možnými prostředky. Loni v listopadu rumunská ambasáda v moldavské metropoli oznámila, že Rumunská agentura pro mezinárodní rozvoj (RoAid) zkompletovala dva plány finanční podpory. První z nich věnuje projektu Doplnění nevratné finanční pomoci Moldavské republice 343 tisíc eur, dalších 100 tisíc dostala nemocnice Florești District. 

Měsíc před těmito kroky zase Rumunsko vystoupilo na pomoc při rozsáhlých výpadcích elektřiny po celém Moldavsku. Vyskytly se totiž problémy s dodávkami plynu skrze Podněstří prostřednictvím ruského energetického giganta Inter RAO. Z podněsterského města Cuciurgan do Moldavska kvůli tomu proudilo o 40 % méně energie.  

Omezení dodávek vytvořilo deficit 284 MW za den, Rumuni jsou denně do Moldavska schopni dodat pouze 235 MW. Rumunská firma Hidroelectrica dodávala do země od 13. října 100 MW elektřiny, což problémy úplně nezastavilo, avšak minimálně kritické moldavské infrastruktuře se taková pomoc velmi hodila. Před těžkými říjnovými ruskými útoky na svou energetickou infrastrukturu dodávala třetinu elektrické energie Moldavsku Ukrajina.  

Související

Jana Černochová

Černochová dnes jednala s moldavským ministrem o bezpečnostní situaci

O zhodnocení bezpečnostní situace v souvislosti s válkou na Ukrajině nebo o bilaterální a obranně-průmyslové spolupráci dnes jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s moldavským ministrem obrany Anatoliem Nosatiim. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany, o jednání úřad informoval i na svém webu www.army.cz. Černochová podpořila vstup Moldavska do EU.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové se podle diplomata neplánují zapojit do bojů v Podněstří

Nasazení ruských vojáků v Podněstří do bojů na Ukrajině nebo napadení Moldavska není pravděpodobné. Rusko ale v oblasti může připravovat diverzní akce. Novinářům to dnes řekl Jaromír Plíšek z odboru východní Evropy ministerstva zahraničí, bývalý velvyslanec v Moldavsku, Rumunsku a Maďarsku. Podle současného velvyslance v Kišiněvě Stanislava Kázeckého je v Podněstří zhruba 6000 ruských vojáků.

Více souvisejících

Moldavsko Maia Sandu Rusko Joe Biden Podněstří Ruská armáda Rumunsko Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Aktualizováno před 38 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy