Sýrie u ICJ čelí řízení kvůli vraždám a mučení, vedou ho Kanaďané a Nizozemci

Nizozemsko společně s Kanadou zahájí u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) řízení proti Sýrii za mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení a trestání vlastního obyvatelstva. Informovala o tom dnes nizozemská vláda na svých webových stránkách s tím, že se jedná o další krok v procesu dovolávání se odpovědnosti státu, který byl zahájen už v září 2020.

Podle nizozemského ministerstva zahraničních věcí Wopke Hoekstra byli syrští občané mučeni, vražděni nebo unášeni. „Byli napadeni jedovatým plynem, aby zachránili svůj život a zanechali vše, co měli,“ pokračoval. O těchto rozsáhlých zvěrstev informovaly mezinárodní organizace. „Stanovení odpovědnosti a boj proti beztrestnosti jsou důležitými prvky pro dosažení trvalého politického řešení konfliktu v Sýrii,“ doplnil Hoekster.

Důkazy o závažném porušování lidských práv syrských občanů shromáždily různé orgány. „Proto se Nizozemsko v září 2020 rozhodlo uplatnit vůči Sýrii odpovědnost státu, Kanada se k tomuto procesu připojila v březnu 2021,“ popsal nizozemský úřad vlády.

Kanada i Nizozemsko se už více než dva roky pokoušejí dosáhnout se Sýrii řešení v souladu s mechanismem řešení sporů stanoveným v Úmluvě OSN proti mučení. „Tato jednání nevedla k řešení. Sýrie navíc v šestiměsíční lhůtě stanovené úmluvou nesouhlasila s návrhem na rozhodčí řízení,“ informoval Amsterdam. Minulý čtvrtek v návaznosti na nečinnost Sýrie podal věc k ICJ ve snaze přimět zemi k dodržování závazků vyplývajících z úmluvy, jejíž smluvní stranou je i sama Sýrie.

Podle Amsterdamu byla o tomto rozhodnutí Sýrie informována formou diplomatické nóty stálého zastoupení Nizozemska při OSN v Ženevě. „Nizozemsko a Sýrie nemají žádné diplomatické vztahy, obě země však mají své zastoupení při OSN v Ženevě,“ podotýká vláda.

Sýrie se vrací na mezinárodní scénu

Navzdory válečným zločinům a diktatuře byla Sýrie přijata zpět do Ligy arabských států, psal minulý týden německý deník Deutsche Welle. Liga arabských států byla založena v roce 1945 s cílem podporovat politické a hospodářské vztahy napříč členy a také se světem. Členství Damašku LAS pozastavila v roce 2011 poté, co se pokojné povstání proti Bašáru Asadovi změnilo v krvavou občanskou válku, popisuje DW.

Nyní však členové Ligy sledují, že se konflikt dostal do slepé uličky. Podle nich není jiné řešení než s Asadovou vládou jednat přímo. Odborník na Sýrii Ranj Alaaldin z Rady pro globální záležitosti na Blízkém východě uvedl, že toto rozhodnutí bylo připravováno několik let. „V poslední době zrychlilo, částečně kvůli rostoucímu odstupu západních zemí od regionu a také kvůli zvýšené konkurenci o vliv,“ podotýká. Tuto konkurenci zahrnuje nejen více místních aktérů z okolí Perského zálivu, ale také aktivity Ruska a Turecka.

„Země jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty si nemohly dovolit být závislé na Washingtonu a vyčkávat v této soutěži, protože region prochází významnými změnami,“ vysvětlil Alaaldin pro Deutsche Welle. Regionální mocnosti tak postupně dospěly k závěru, že Asadův režim v Damašku zkrátka nezmizí. „Raději by měly otevřené přístupové a komunikační linky, už jen proto, aby minimalizovala, byť jen trochu, závislost Damašku na Íránu,“ pokračoval expert.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.
Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Více souvisejících

Sýrie Nizozemí Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy