Sýrie u ICJ čelí řízení kvůli vraždám a mučení, vedou ho Kanaďané a Nizozemci

Nizozemsko společně s Kanadou zahájí u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) řízení proti Sýrii za mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení a trestání vlastního obyvatelstva. Informovala o tom dnes nizozemská vláda na svých webových stránkách s tím, že se jedná o další krok v procesu dovolávání se odpovědnosti státu, který byl zahájen už v září 2020.

Podle nizozemského ministerstva zahraničních věcí Wopke Hoekstra byli syrští občané mučeni, vražděni nebo unášeni. „Byli napadeni jedovatým plynem, aby zachránili svůj život a zanechali vše, co měli,“ pokračoval. O těchto rozsáhlých zvěrstev informovaly mezinárodní organizace. „Stanovení odpovědnosti a boj proti beztrestnosti jsou důležitými prvky pro dosažení trvalého politického řešení konfliktu v Sýrii,“ doplnil Hoekster.

Důkazy o závažném porušování lidských práv syrských občanů shromáždily různé orgány. „Proto se Nizozemsko v září 2020 rozhodlo uplatnit vůči Sýrii odpovědnost státu, Kanada se k tomuto procesu připojila v březnu 2021,“ popsal nizozemský úřad vlády.

Kanada i Nizozemsko se už více než dva roky pokoušejí dosáhnout se Sýrii řešení v souladu s mechanismem řešení sporů stanoveným v Úmluvě OSN proti mučení. „Tato jednání nevedla k řešení. Sýrie navíc v šestiměsíční lhůtě stanovené úmluvou nesouhlasila s návrhem na rozhodčí řízení,“ informoval Amsterdam. Minulý čtvrtek v návaznosti na nečinnost Sýrie podal věc k ICJ ve snaze přimět zemi k dodržování závazků vyplývajících z úmluvy, jejíž smluvní stranou je i sama Sýrie.

Podle Amsterdamu byla o tomto rozhodnutí Sýrie informována formou diplomatické nóty stálého zastoupení Nizozemska při OSN v Ženevě. „Nizozemsko a Sýrie nemají žádné diplomatické vztahy, obě země však mají své zastoupení při OSN v Ženevě,“ podotýká vláda.

Sýrie se vrací na mezinárodní scénu

Navzdory válečným zločinům a diktatuře byla Sýrie přijata zpět do Ligy arabských států, psal minulý týden německý deník Deutsche Welle. Liga arabských států byla založena v roce 1945 s cílem podporovat politické a hospodářské vztahy napříč členy a také se světem. Členství Damašku LAS pozastavila v roce 2011 poté, co se pokojné povstání proti Bašáru Asadovi změnilo v krvavou občanskou válku, popisuje DW.

Nyní však členové Ligy sledují, že se konflikt dostal do slepé uličky. Podle nich není jiné řešení než s Asadovou vládou jednat přímo. Odborník na Sýrii Ranj Alaaldin z Rady pro globální záležitosti na Blízkém východě uvedl, že toto rozhodnutí bylo připravováno několik let. „V poslední době zrychlilo, částečně kvůli rostoucímu odstupu západních zemí od regionu a také kvůli zvýšené konkurenci o vliv,“ podotýká. Tuto konkurenci zahrnuje nejen více místních aktérů z okolí Perského zálivu, ale také aktivity Ruska a Turecka.

„Země jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty si nemohly dovolit být závislé na Washingtonu a vyčkávat v této soutěži, protože region prochází významnými změnami,“ vysvětlil Alaaldin pro Deutsche Welle. Regionální mocnosti tak postupně dospěly k závěru, že Asadův režim v Damašku zkrátka nezmizí. „Raději by měly otevřené přístupové a komunikační linky, už jen proto, aby minimalizovala, byť jen trochu, závislost Damašku na Íránu,“ pokračoval expert.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Nizozemí Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy