Sýrie u ICJ čelí řízení kvůli vraždám a mučení, vedou ho Kanaďané a Nizozemci

Nizozemsko společně s Kanadou zahájí u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) řízení proti Sýrii za mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení a trestání vlastního obyvatelstva. Informovala o tom dnes nizozemská vláda na svých webových stránkách s tím, že se jedná o další krok v procesu dovolávání se odpovědnosti státu, který byl zahájen už v září 2020.

Podle nizozemského ministerstva zahraničních věcí Wopke Hoekstra byli syrští občané mučeni, vražděni nebo unášeni. „Byli napadeni jedovatým plynem, aby zachránili svůj život a zanechali vše, co měli,“ pokračoval. O těchto rozsáhlých zvěrstev informovaly mezinárodní organizace. „Stanovení odpovědnosti a boj proti beztrestnosti jsou důležitými prvky pro dosažení trvalého politického řešení konfliktu v Sýrii,“ doplnil Hoekster.

Důkazy o závažném porušování lidských práv syrských občanů shromáždily různé orgány. „Proto se Nizozemsko v září 2020 rozhodlo uplatnit vůči Sýrii odpovědnost státu, Kanada se k tomuto procesu připojila v březnu 2021,“ popsal nizozemský úřad vlády.

Kanada i Nizozemsko se už více než dva roky pokoušejí dosáhnout se Sýrii řešení v souladu s mechanismem řešení sporů stanoveným v Úmluvě OSN proti mučení. „Tato jednání nevedla k řešení. Sýrie navíc v šestiměsíční lhůtě stanovené úmluvou nesouhlasila s návrhem na rozhodčí řízení,“ informoval Amsterdam. Minulý čtvrtek v návaznosti na nečinnost Sýrie podal věc k ICJ ve snaze přimět zemi k dodržování závazků vyplývajících z úmluvy, jejíž smluvní stranou je i sama Sýrie.

Podle Amsterdamu byla o tomto rozhodnutí Sýrie informována formou diplomatické nóty stálého zastoupení Nizozemska při OSN v Ženevě. „Nizozemsko a Sýrie nemají žádné diplomatické vztahy, obě země však mají své zastoupení při OSN v Ženevě,“ podotýká vláda.

Sýrie se vrací na mezinárodní scénu

Navzdory válečným zločinům a diktatuře byla Sýrie přijata zpět do Ligy arabských států, psal minulý týden německý deník Deutsche Welle. Liga arabských států byla založena v roce 1945 s cílem podporovat politické a hospodářské vztahy napříč členy a také se světem. Členství Damašku LAS pozastavila v roce 2011 poté, co se pokojné povstání proti Bašáru Asadovi změnilo v krvavou občanskou válku, popisuje DW.

Nyní však členové Ligy sledují, že se konflikt dostal do slepé uličky. Podle nich není jiné řešení než s Asadovou vládou jednat přímo. Odborník na Sýrii Ranj Alaaldin z Rady pro globální záležitosti na Blízkém východě uvedl, že toto rozhodnutí bylo připravováno několik let. „V poslední době zrychlilo, částečně kvůli rostoucímu odstupu západních zemí od regionu a také kvůli zvýšené konkurenci o vliv,“ podotýká. Tuto konkurenci zahrnuje nejen více místních aktérů z okolí Perského zálivu, ale také aktivity Ruska a Turecka.

„Země jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty si nemohly dovolit být závislé na Washingtonu a vyčkávat v této soutěži, protože region prochází významnými změnami,“ vysvětlil Alaaldin pro Deutsche Welle. Regionální mocnosti tak postupně dospěly k závěru, že Asadův režim v Damašku zkrátka nezmizí. „Raději by měly otevřené přístupové a komunikační linky, už jen proto, aby minimalizovala, byť jen trochu, závislost Damašku na Íránu,“ pokračoval expert.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Nizozemí Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy