Sýrie u ICJ čelí řízení kvůli vraždám a mučení, vedou ho Kanaďané a Nizozemci

Nizozemsko společně s Kanadou zahájí u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) řízení proti Sýrii za mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení a trestání vlastního obyvatelstva. Informovala o tom dnes nizozemská vláda na svých webových stránkách s tím, že se jedná o další krok v procesu dovolávání se odpovědnosti státu, který byl zahájen už v září 2020.

Podle nizozemského ministerstva zahraničních věcí Wopke Hoekstra byli syrští občané mučeni, vražděni nebo unášeni. „Byli napadeni jedovatým plynem, aby zachránili svůj život a zanechali vše, co měli,“ pokračoval. O těchto rozsáhlých zvěrstev informovaly mezinárodní organizace. „Stanovení odpovědnosti a boj proti beztrestnosti jsou důležitými prvky pro dosažení trvalého politického řešení konfliktu v Sýrii,“ doplnil Hoekster.

Důkazy o závažném porušování lidských práv syrských občanů shromáždily různé orgány. „Proto se Nizozemsko v září 2020 rozhodlo uplatnit vůči Sýrii odpovědnost státu, Kanada se k tomuto procesu připojila v březnu 2021,“ popsal nizozemský úřad vlády.

Kanada i Nizozemsko se už více než dva roky pokoušejí dosáhnout se Sýrii řešení v souladu s mechanismem řešení sporů stanoveným v Úmluvě OSN proti mučení. „Tato jednání nevedla k řešení. Sýrie navíc v šestiměsíční lhůtě stanovené úmluvou nesouhlasila s návrhem na rozhodčí řízení,“ informoval Amsterdam. Minulý čtvrtek v návaznosti na nečinnost Sýrie podal věc k ICJ ve snaze přimět zemi k dodržování závazků vyplývajících z úmluvy, jejíž smluvní stranou je i sama Sýrie.

Podle Amsterdamu byla o tomto rozhodnutí Sýrie informována formou diplomatické nóty stálého zastoupení Nizozemska při OSN v Ženevě. „Nizozemsko a Sýrie nemají žádné diplomatické vztahy, obě země však mají své zastoupení při OSN v Ženevě,“ podotýká vláda.

Sýrie se vrací na mezinárodní scénu

Navzdory válečným zločinům a diktatuře byla Sýrie přijata zpět do Ligy arabských států, psal minulý týden německý deník Deutsche Welle. Liga arabských států byla založena v roce 1945 s cílem podporovat politické a hospodářské vztahy napříč členy a také se světem. Členství Damašku LAS pozastavila v roce 2011 poté, co se pokojné povstání proti Bašáru Asadovi změnilo v krvavou občanskou válku, popisuje DW.

Nyní však členové Ligy sledují, že se konflikt dostal do slepé uličky. Podle nich není jiné řešení než s Asadovou vládou jednat přímo. Odborník na Sýrii Ranj Alaaldin z Rady pro globální záležitosti na Blízkém východě uvedl, že toto rozhodnutí bylo připravováno několik let. „V poslední době zrychlilo, částečně kvůli rostoucímu odstupu západních zemí od regionu a také kvůli zvýšené konkurenci o vliv,“ podotýká. Tuto konkurenci zahrnuje nejen více místních aktérů z okolí Perského zálivu, ale také aktivity Ruska a Turecka.

„Země jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty si nemohly dovolit být závislé na Washingtonu a vyčkávat v této soutěži, protože region prochází významnými změnami,“ vysvětlil Alaaldin pro Deutsche Welle. Regionální mocnosti tak postupně dospěly k závěru, že Asadův režim v Damašku zkrátka nezmizí. „Raději by měly otevřené přístupové a komunikační linky, už jen proto, aby minimalizovala, byť jen trochu, závislost Damašku na Íránu,“ pokračoval expert.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Nizozemí Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy