Vliv Číny ve světě sílí. K nelibosti Američanů dokázal Peking spojit i nesmiřitelné rivaly

Číňané s Rusy mohou spojit síly a Washingtonu pořádně zavařit. Peking šíří svůj vliv, naposledy to ukázal zprostředkováním první oficiální schůze Íránců a Saúdů od roku 2016. Američanům nehrají do karet ani uniklé dokumenty, které mohou vážně ohrozit jejich vlastní bezpečnost a pozici ve světě. 

Washington se nachází v komplikované situaci. Plánovaná protiofenzíva Kyjeva se má blížit, jenže ruské armádě hraje do karet řada uniklých dokumentů. Ty sice nemusejí odpovídat realitě, zejména Pentagon se podle toho ale nechová. 

Ministerstvo spravedlnosti USA dokonce spustilo vyšetřování. „Vypadají reálně,“ řekl jeden z amerických úředníků pro televizi CNN. Dokumenty zřejmě obsahují utajované informace o operacích Wagnerovy skupiny v Africe, izraelské podpoře Ukrajiny, vazbě Spojených arabských emirátů na Rusko a jihokorejských obavách ohledně poskytování amerického střeliva k použití na Ukrajině. 

Všechny tyto informace mají potenciál rozvrátit vztahy USA v mezinárodním společenství. Situace je o to vážnější, protože s nejvyšší pravděpodobností za únikem stojí vysoce postavená osoba či skupina osob z Pentagonu. Jeho představitelé jsou nyní otřesení, zejména v rámci společného štábu ministerstva obrany, zahrnující jeho nejvyšší uniformované vedení. Jejich úkolem je radit prezidentovi a tato úloha je, zdá se, do značné míry negativně ovlivněná. Označení dokumentů napovídá, že byly vytvořeny zpravodajskou složkou společného štábu známější pod zkratkou J2 (plným názvem Společné štábní zpravodajství). 

Američané jsou na tenkém ledě

Američany může děsit hlavně obnovení diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Jde o dvě z nejsilnějších mocností arabského světa. Saúdové jsou podle zprávy amerického ministerstva zahraničí významnými ekonomickými partnery Washingtonu. Navíc do USA dodávají až třetinu dovážené ropy.

Vrcholní představitelé Íránu a Saúdské Arábie se setkali v Pekingu. Britská zpravodajská stanice BBC upřesnila, že šlo o první oficiální jednání od roku 2016, kdy obě země ukončily diplomatické vztahy. Stalo se tak poté, co davy v Íránu zaútočily na saúdskou ambasádu v Teheránu a po odvetné popravě významného šíitského muslimského duchovního. 

A právě Čína jednání zprostředkovala, což poukazuje na její sílící vliv na Blízkém východě. Zatímco Peking své vztahy s Teheránem dlouhodobě upevňoval, Washington s Islámskou republikou neměl diplomatické vztahy po čtyři dekády prakticky žádné. 

BBC ve svém článku upozorňuje na bezprecedentní sílu Íránu. Má obrovský arzenál raket a milice zastoupené napříč blízkovýchodním regionem. Saúdové a jejich spojenci tak Teherán pravděpodobně nikdy nepřemůžou. Pro Rijád je velký problém narušení propojení s Washingtonem, ačkoliv mezi zeměmi existuje nominální strategické spojenectví. Navíc, Saúdové měli v oblibě amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který si Rijád vybral pro svou první zámořskou návštěvu. Dohoda mezi oběma blízkovýchodními rivaly je známkou snahy Saúdů razit si svou vlastní cestu a uzavírat nová spojenectví – i kdyby mělo jít o země, které USA považují za strategickou hrozbu. 

Američané měli na Blízkém východě téměř výsadní vliv po několik dekád. Nyní se centrum globálního systému postupně přesunuje směrem do Pekingu. Ten společně s Moskvou ohrožuje Severoatlantickou alianci. 

Server The Diplomat varoval, že válka na Ukrajině jen umocnila základní prvky spolupráce mezi Čínou a Ruskem – zaměření na USA jako hlavního podněcovatele expanze NATO na východ; kritiku spoluúčasti Evropské unie a dalších spojenců USA; zesílení vzájemné mantry o respektování suverenity všech zemí; potlačení domácích debat o válce mezi čínskými a ruskými občany; systematické šíření dezinformací; a v neposlední řadě vyhlášení čínsko-ruského vedení coby alternativního geopolitického těžiště. 

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Pentagon Rusko Saúdská Arábie Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy