Vliv Číny ve světě sílí. K nelibosti Američanů dokázal Peking spojit i nesmiřitelné rivaly

Číňané s Rusy mohou spojit síly a Washingtonu pořádně zavařit. Peking šíří svůj vliv, naposledy to ukázal zprostředkováním první oficiální schůze Íránců a Saúdů od roku 2016. Američanům nehrají do karet ani uniklé dokumenty, které mohou vážně ohrozit jejich vlastní bezpečnost a pozici ve světě. 

Washington se nachází v komplikované situaci. Plánovaná protiofenzíva Kyjeva se má blížit, jenže ruské armádě hraje do karet řada uniklých dokumentů. Ty sice nemusejí odpovídat realitě, zejména Pentagon se podle toho ale nechová. 

Ministerstvo spravedlnosti USA dokonce spustilo vyšetřování. „Vypadají reálně,“ řekl jeden z amerických úředníků pro televizi CNN. Dokumenty zřejmě obsahují utajované informace o operacích Wagnerovy skupiny v Africe, izraelské podpoře Ukrajiny, vazbě Spojených arabských emirátů na Rusko a jihokorejských obavách ohledně poskytování amerického střeliva k použití na Ukrajině. 

Všechny tyto informace mají potenciál rozvrátit vztahy USA v mezinárodním společenství. Situace je o to vážnější, protože s nejvyšší pravděpodobností za únikem stojí vysoce postavená osoba či skupina osob z Pentagonu. Jeho představitelé jsou nyní otřesení, zejména v rámci společného štábu ministerstva obrany, zahrnující jeho nejvyšší uniformované vedení. Jejich úkolem je radit prezidentovi a tato úloha je, zdá se, do značné míry negativně ovlivněná. Označení dokumentů napovídá, že byly vytvořeny zpravodajskou složkou společného štábu známější pod zkratkou J2 (plným názvem Společné štábní zpravodajství). 

Američané jsou na tenkém ledě

Američany může děsit hlavně obnovení diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Jde o dvě z nejsilnějších mocností arabského světa. Saúdové jsou podle zprávy amerického ministerstva zahraničí významnými ekonomickými partnery Washingtonu. Navíc do USA dodávají až třetinu dovážené ropy.

Vrcholní představitelé Íránu a Saúdské Arábie se setkali v Pekingu. Britská zpravodajská stanice BBC upřesnila, že šlo o první oficiální jednání od roku 2016, kdy obě země ukončily diplomatické vztahy. Stalo se tak poté, co davy v Íránu zaútočily na saúdskou ambasádu v Teheránu a po odvetné popravě významného šíitského muslimského duchovního. 

A právě Čína jednání zprostředkovala, což poukazuje na její sílící vliv na Blízkém východě. Zatímco Peking své vztahy s Teheránem dlouhodobě upevňoval, Washington s Islámskou republikou neměl diplomatické vztahy po čtyři dekády prakticky žádné. 

BBC ve svém článku upozorňuje na bezprecedentní sílu Íránu. Má obrovský arzenál raket a milice zastoupené napříč blízkovýchodním regionem. Saúdové a jejich spojenci tak Teherán pravděpodobně nikdy nepřemůžou. Pro Rijád je velký problém narušení propojení s Washingtonem, ačkoliv mezi zeměmi existuje nominální strategické spojenectví. Navíc, Saúdové měli v oblibě amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který si Rijád vybral pro svou první zámořskou návštěvu. Dohoda mezi oběma blízkovýchodními rivaly je známkou snahy Saúdů razit si svou vlastní cestu a uzavírat nová spojenectví – i kdyby mělo jít o země, které USA považují za strategickou hrozbu. 

Američané měli na Blízkém východě téměř výsadní vliv po několik dekád. Nyní se centrum globálního systému postupně přesunuje směrem do Pekingu. Ten společně s Moskvou ohrožuje Severoatlantickou alianci. 

Server The Diplomat varoval, že válka na Ukrajině jen umocnila základní prvky spolupráce mezi Čínou a Ruskem – zaměření na USA jako hlavního podněcovatele expanze NATO na východ; kritiku spoluúčasti Evropské unie a dalších spojenců USA; zesílení vzájemné mantry o respektování suverenity všech zemí; potlačení domácích debat o válce mezi čínskými a ruskými občany; systematické šíření dezinformací; a v neposlední řadě vyhlášení čínsko-ruského vedení coby alternativního geopolitického těžiště. 

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Pentagon Rusko Saúdská Arábie Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy