Vzestup Východu a úpadek Západu už nemusí platit. EU a Čína plánují summit, píše Politico

Čínská ekonomika nebudí důvěru, plyne z průzkumu napříč společnostmi Evropské unie, které v zemi působí. Více než desetina z nich zvažuje odchod. Pomalejší růst tamní ekonomiky budí obavy i v komunistické straně. Ačkoliv roste od 90. let velmi pravidelně, není to už o deset procent a u některých odvětví evropské společnosti růst neočekávají. 

Ekonomika Čínské lidové republiky předznamenala změnu pro tu světovou už na začátku století. Její motto zní „vzestup Východu a úpadek Západu“. Server Politico však s odvoláním na čínské i západní zdroje upozornil, že Peking nemusí být úplně „neporazitelný“. 

Zejména po pandemii onemocnění covidu-19 Čína zaznamenává jen slabý růst hrubého domácího produktu. Tamní trh s nemovitostmi se nachází v krizi a nezaměstnanost mladých lidí je na nebezpečné úrovni – dle jednoho z odhadů až 50 procent. Ani soukromí podnikatelé v noci nespí klidně, zestátnění jejich firem může přijít kdykoliv. Spotřebitelé tím pádem tolik neutrácejí a nevytvářejí důležitý obrat. 

HDP se v období mezi dubnem a červnem oproti předchozímu čtvrtletí zvýšilo pouze o 0,8 procent. Meziročně šlo o 6,3 procenta, tedy o procento níže, než předpovídaly prognózy. „Rizika velké hospodářské krize v Číně, nebo možná spíše blížící se stagnace udržitelného hospodářského růstu, rostou,“ upozornil vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku Jacob Kirkegaard. 

Tato čísla ale podle dat Světové banky ve skutečnosti nejsou tak hrozivá, jak by se mohlo zdát. Hodnoty růstu čínské ekonomiky jsou poměrně stabilní už od začátku 90. let. 

Politico ale hodnotí situaci čínské ekonomiky velice kriticky. „Nejistý výhled však přispívá k pochybnostem o tom, jak se Peking postaví k Západu. Prozatím stále není jisté, zda Si Ťin-pching nasadí přátelštější tvář, nebo zda místo toho těžší ekonomické časy dodají odvahu zastáncům tvrdé linie komunistické strany, aby hledali ohniska konfliktu s USA nebo Evropou a odvedli tak pozornost veřejného mínění a posílili nacionalistické nálady,“ shrnuje server. 

Odkazuje se i na představitele komunistické strany, kteří „neskrývají svůj problém“. „Ekonomika čelí novým obtížím a výzvám, zejména kvůli nedostatečné domácí poptávce, potížím v provozu některých podniků, mnoha rizikům a skrytým nebezpečím v klíčových oblastech a pochmurnému a složitému vnějšímu prostředí,“ zní z prohlášení politbyra. 

Předvídání zranitelnosti

K tomu donutila Evropu i Spojené státy ruská invaze proti Ukrajině z února loňského roku. Západní ekonomiky musely přehodnotit vlastní zranitelnost vůči „nepřátelským režimům“. EuroZprávy.cz ve středu upozorňovaly na to, jak přílišná závislost na ruské ekonomice poškodila ekonomiku Německa. 

V současné chvíli se většina evropských zemí odpojila od dovozu ruských fosilních paliv, závislost na Číně však zůstává. Politico jmenuje například kritické suroviny pro skládání komponentů baterií zásadních pro přechod na zelenou energii. 

Nejnověji svůj postoj přehodnocují Italové v čele s premiérkou Giorgií Meloniovou. Chystá se odstoupit od dohody, prostřednictvím které se Řím přihlásil k účasti na čínském globálním infrastrukturním plánu Pásmo a cesta. Francouzský prezident Emmanuel Macron Peking nedávno kritizoval také, a to kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině. 

Do Číny se během léta chystá odletět americká ministryně obchodu Gina Raimondo, naváže tak na cesty šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a ministryně financí Janet Yellenové. Jeden z amerických diplomatů pro Politico potvrdil přípravy summitu mezi Evropskou unií a Čínou.

Předseda Obchodní komory Evropské unie v Číně Jens Eskelund informoval o výsledcích průzkumu napříč 570 evropskými společnostmi působícími na čínském území. „Ve skutečnosti jsme zaznamenali pokles celkové úrovně důvěry,“ nastínil. 

Podle něj zvažuje odchod z Číny celkem 11 procent z 1700 podniků. „Když sedíte v ekonomice, která roste o 10 procent ročně, je to dobré pro všechny. Pokud zpomalíte na 5 procent, 5,5 procenta, pak budou existovat odvětví ekonomiky, která nebudou růst stejným způsobem jako dříve,“ podotkl. 

Související

Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

Více souvisejících

Čína EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

včera

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy