Vzestup Východu a úpadek Západu už nemusí platit. EU a Čína plánují summit, píše Politico

Čínská ekonomika nebudí důvěru, plyne z průzkumu napříč společnostmi Evropské unie, které v zemi působí. Více než desetina z nich zvažuje odchod. Pomalejší růst tamní ekonomiky budí obavy i v komunistické straně. Ačkoliv roste od 90. let velmi pravidelně, není to už o deset procent a u některých odvětví evropské společnosti růst neočekávají. 

Ekonomika Čínské lidové republiky předznamenala změnu pro tu světovou už na začátku století. Její motto zní „vzestup Východu a úpadek Západu“. Server Politico však s odvoláním na čínské i západní zdroje upozornil, že Peking nemusí být úplně „neporazitelný“. 

Zejména po pandemii onemocnění covidu-19 Čína zaznamenává jen slabý růst hrubého domácího produktu. Tamní trh s nemovitostmi se nachází v krizi a nezaměstnanost mladých lidí je na nebezpečné úrovni – dle jednoho z odhadů až 50 procent. Ani soukromí podnikatelé v noci nespí klidně, zestátnění jejich firem může přijít kdykoliv. Spotřebitelé tím pádem tolik neutrácejí a nevytvářejí důležitý obrat. 

HDP se v období mezi dubnem a červnem oproti předchozímu čtvrtletí zvýšilo pouze o 0,8 procent. Meziročně šlo o 6,3 procenta, tedy o procento níže, než předpovídaly prognózy. „Rizika velké hospodářské krize v Číně, nebo možná spíše blížící se stagnace udržitelného hospodářského růstu, rostou,“ upozornil vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku Jacob Kirkegaard. 

Tato čísla ale podle dat Světové banky ve skutečnosti nejsou tak hrozivá, jak by se mohlo zdát. Hodnoty růstu čínské ekonomiky jsou poměrně stabilní už od začátku 90. let. 

Politico ale hodnotí situaci čínské ekonomiky velice kriticky. „Nejistý výhled však přispívá k pochybnostem o tom, jak se Peking postaví k Západu. Prozatím stále není jisté, zda Si Ťin-pching nasadí přátelštější tvář, nebo zda místo toho těžší ekonomické časy dodají odvahu zastáncům tvrdé linie komunistické strany, aby hledali ohniska konfliktu s USA nebo Evropou a odvedli tak pozornost veřejného mínění a posílili nacionalistické nálady,“ shrnuje server. 

Odkazuje se i na představitele komunistické strany, kteří „neskrývají svůj problém“. „Ekonomika čelí novým obtížím a výzvám, zejména kvůli nedostatečné domácí poptávce, potížím v provozu některých podniků, mnoha rizikům a skrytým nebezpečím v klíčových oblastech a pochmurnému a složitému vnějšímu prostředí,“ zní z prohlášení politbyra. 

Předvídání zranitelnosti

K tomu donutila Evropu i Spojené státy ruská invaze proti Ukrajině z února loňského roku. Západní ekonomiky musely přehodnotit vlastní zranitelnost vůči „nepřátelským režimům“. EuroZprávy.cz ve středu upozorňovaly na to, jak přílišná závislost na ruské ekonomice poškodila ekonomiku Německa. 

V současné chvíli se většina evropských zemí odpojila od dovozu ruských fosilních paliv, závislost na Číně však zůstává. Politico jmenuje například kritické suroviny pro skládání komponentů baterií zásadních pro přechod na zelenou energii. 

Nejnověji svůj postoj přehodnocují Italové v čele s premiérkou Giorgií Meloniovou. Chystá se odstoupit od dohody, prostřednictvím které se Řím přihlásil k účasti na čínském globálním infrastrukturním plánu Pásmo a cesta. Francouzský prezident Emmanuel Macron Peking nedávno kritizoval také, a to kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině. 

Do Číny se během léta chystá odletět americká ministryně obchodu Gina Raimondo, naváže tak na cesty šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a ministryně financí Janet Yellenové. Jeden z amerických diplomatů pro Politico potvrdil přípravy summitu mezi Evropskou unií a Čínou.

Předseda Obchodní komory Evropské unie v Číně Jens Eskelund informoval o výsledcích průzkumu napříč 570 evropskými společnostmi působícími na čínském území. „Ve skutečnosti jsme zaznamenali pokles celkové úrovně důvěry,“ nastínil. 

Podle něj zvažuje odchod z Číny celkem 11 procent z 1700 podniků. „Když sedíte v ekonomice, která roste o 10 procent ročně, je to dobré pro všechny. Pokud zpomalíte na 5 procent, 5,5 procenta, pak budou existovat odvětví ekonomiky, která nebudou růst stejným způsobem jako dříve,“ podotkl. 

Související

Více souvisejících

Čína EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy