Vzestup Východu a úpadek Západu už nemusí platit. EU a Čína plánují summit, píše Politico

Čínská ekonomika nebudí důvěru, plyne z průzkumu napříč společnostmi Evropské unie, které v zemi působí. Více než desetina z nich zvažuje odchod. Pomalejší růst tamní ekonomiky budí obavy i v komunistické straně. Ačkoliv roste od 90. let velmi pravidelně, není to už o deset procent a u některých odvětví evropské společnosti růst neočekávají. 

Ekonomika Čínské lidové republiky předznamenala změnu pro tu světovou už na začátku století. Její motto zní „vzestup Východu a úpadek Západu“. Server Politico však s odvoláním na čínské i západní zdroje upozornil, že Peking nemusí být úplně „neporazitelný“. 

Zejména po pandemii onemocnění covidu-19 Čína zaznamenává jen slabý růst hrubého domácího produktu. Tamní trh s nemovitostmi se nachází v krizi a nezaměstnanost mladých lidí je na nebezpečné úrovni – dle jednoho z odhadů až 50 procent. Ani soukromí podnikatelé v noci nespí klidně, zestátnění jejich firem může přijít kdykoliv. Spotřebitelé tím pádem tolik neutrácejí a nevytvářejí důležitý obrat. 

HDP se v období mezi dubnem a červnem oproti předchozímu čtvrtletí zvýšilo pouze o 0,8 procent. Meziročně šlo o 6,3 procenta, tedy o procento níže, než předpovídaly prognózy. „Rizika velké hospodářské krize v Číně, nebo možná spíše blížící se stagnace udržitelného hospodářského růstu, rostou,“ upozornil vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku Jacob Kirkegaard. 

Tato čísla ale podle dat Světové banky ve skutečnosti nejsou tak hrozivá, jak by se mohlo zdát. Hodnoty růstu čínské ekonomiky jsou poměrně stabilní už od začátku 90. let. 

Politico ale hodnotí situaci čínské ekonomiky velice kriticky. „Nejistý výhled však přispívá k pochybnostem o tom, jak se Peking postaví k Západu. Prozatím stále není jisté, zda Si Ťin-pching nasadí přátelštější tvář, nebo zda místo toho těžší ekonomické časy dodají odvahu zastáncům tvrdé linie komunistické strany, aby hledali ohniska konfliktu s USA nebo Evropou a odvedli tak pozornost veřejného mínění a posílili nacionalistické nálady,“ shrnuje server. 

Odkazuje se i na představitele komunistické strany, kteří „neskrývají svůj problém“. „Ekonomika čelí novým obtížím a výzvám, zejména kvůli nedostatečné domácí poptávce, potížím v provozu některých podniků, mnoha rizikům a skrytým nebezpečím v klíčových oblastech a pochmurnému a složitému vnějšímu prostředí,“ zní z prohlášení politbyra. 

Předvídání zranitelnosti

K tomu donutila Evropu i Spojené státy ruská invaze proti Ukrajině z února loňského roku. Západní ekonomiky musely přehodnotit vlastní zranitelnost vůči „nepřátelským režimům“. EuroZprávy.cz ve středu upozorňovaly na to, jak přílišná závislost na ruské ekonomice poškodila ekonomiku Německa. 

V současné chvíli se většina evropských zemí odpojila od dovozu ruských fosilních paliv, závislost na Číně však zůstává. Politico jmenuje například kritické suroviny pro skládání komponentů baterií zásadních pro přechod na zelenou energii. 

Nejnověji svůj postoj přehodnocují Italové v čele s premiérkou Giorgií Meloniovou. Chystá se odstoupit od dohody, prostřednictvím které se Řím přihlásil k účasti na čínském globálním infrastrukturním plánu Pásmo a cesta. Francouzský prezident Emmanuel Macron Peking nedávno kritizoval také, a to kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině. 

Do Číny se během léta chystá odletět americká ministryně obchodu Gina Raimondo, naváže tak na cesty šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a ministryně financí Janet Yellenové. Jeden z amerických diplomatů pro Politico potvrdil přípravy summitu mezi Evropskou unií a Čínou.

Předseda Obchodní komory Evropské unie v Číně Jens Eskelund informoval o výsledcích průzkumu napříč 570 evropskými společnostmi působícími na čínském území. „Ve skutečnosti jsme zaznamenali pokles celkové úrovně důvěry,“ nastínil. 

Podle něj zvažuje odchod z Číny celkem 11 procent z 1700 podniků. „Když sedíte v ekonomice, která roste o 10 procent ročně, je to dobré pro všechny. Pokud zpomalíte na 5 procent, 5,5 procenta, pak budou existovat odvětví ekonomiky, která nebudou růst stejným způsobem jako dříve,“ podotkl. 

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy