Čínská ekonomika nebudí důvěru, plyne z průzkumu napříč společnostmi Evropské unie, které v zemi působí. Více než desetina z nich zvažuje odchod. Pomalejší růst tamní ekonomiky budí obavy i v komunistické straně. Ačkoliv roste od 90. let velmi pravidelně, není to už o deset procent a u některých odvětví evropské společnosti růst neočekávají.
Ekonomika Čínské lidové republiky předznamenala změnu pro tu světovou už na začátku století. Její motto zní „vzestup Východu a úpadek Západu“. Server Politico však s odvoláním na čínské i západní zdroje upozornil, že Peking nemusí být úplně „neporazitelný“.
Zejména po pandemii onemocnění covidu-19 Čína zaznamenává jen slabý růst hrubého domácího produktu. Tamní trh s nemovitostmi se nachází v krizi a nezaměstnanost mladých lidí je na nebezpečné úrovni – dle jednoho z odhadů až 50 procent. Ani soukromí podnikatelé v noci nespí klidně, zestátnění jejich firem může přijít kdykoliv. Spotřebitelé tím pádem tolik neutrácejí a nevytvářejí důležitý obrat.
HDP se v období mezi dubnem a červnem oproti předchozímu čtvrtletí zvýšilo pouze o 0,8 procent. Meziročně šlo o 6,3 procenta, tedy o procento níže, než předpovídaly prognózy. „Rizika velké hospodářské krize v Číně, nebo možná spíše blížící se stagnace udržitelného hospodářského růstu, rostou,“ upozornil vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku Jacob Kirkegaard.
Tato čísla ale podle dat Světové banky ve skutečnosti nejsou tak hrozivá, jak by se mohlo zdát. Hodnoty růstu čínské ekonomiky jsou poměrně stabilní už od začátku 90. let.
Politico ale hodnotí situaci čínské ekonomiky velice kriticky. „Nejistý výhled však přispívá k pochybnostem o tom, jak se Peking postaví k Západu. Prozatím stále není jisté, zda Si Ťin-pching nasadí přátelštější tvář, nebo zda místo toho těžší ekonomické časy dodají odvahu zastáncům tvrdé linie komunistické strany, aby hledali ohniska konfliktu s USA nebo Evropou a odvedli tak pozornost veřejného mínění a posílili nacionalistické nálady,“ shrnuje server.
Odkazuje se i na představitele komunistické strany, kteří „neskrývají svůj problém“. „Ekonomika čelí novým obtížím a výzvám, zejména kvůli nedostatečné domácí poptávce, potížím v provozu některých podniků, mnoha rizikům a skrytým nebezpečím v klíčových oblastech a pochmurnému a složitému vnějšímu prostředí,“ zní z prohlášení politbyra.
Předvídání zranitelnosti
K tomu donutila Evropu i Spojené státy ruská invaze proti Ukrajině z února loňského roku. Západní ekonomiky musely přehodnotit vlastní zranitelnost vůči „nepřátelským režimům“. EuroZprávy.cz ve středu upozorňovaly na to, jak přílišná závislost na ruské ekonomice poškodila ekonomiku Německa.
V současné chvíli se většina evropských zemí odpojila od dovozu ruských fosilních paliv, závislost na Číně však zůstává. Politico jmenuje například kritické suroviny pro skládání komponentů baterií zásadních pro přechod na zelenou energii.
Nejnověji svůj postoj přehodnocují Italové v čele s premiérkou Giorgií Meloniovou. Chystá se odstoupit od dohody, prostřednictvím které se Řím přihlásil k účasti na čínském globálním infrastrukturním plánu Pásmo a cesta. Francouzský prezident Emmanuel Macron Peking nedávno kritizoval také, a to kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině.
Do Číny se během léta chystá odletět americká ministryně obchodu Gina Raimondo, naváže tak na cesty šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a ministryně financí Janet Yellenové. Jeden z amerických diplomatů pro Politico potvrdil přípravy summitu mezi Evropskou unií a Čínou.
Předseda Obchodní komory Evropské unie v Číně Jens Eskelund informoval o výsledcích průzkumu napříč 570 evropskými společnostmi působícími na čínském území. „Ve skutečnosti jsme zaznamenali pokles celkové úrovně důvěry,“ nastínil.
Podle něj zvažuje odchod z Číny celkem 11 procent z 1700 podniků. „Když sedíte v ekonomice, která roste o 10 procent ročně, je to dobré pro všechny. Pokud zpomalíte na 5 procent, 5,5 procenta, pak budou existovat odvětví ekonomiky, která nebudou růst stejným způsobem jako dříve,“ podotkl.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , EU (Evropská unie) , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě