ANALÝZA | Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

Syrské opoziční skupiny, včetně islamistického hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS), nedávno dosáhly klíčového vítězství – svržení dlouholetého diktátora Asada. Tím však jejich úkol nekončí. Čelí zásadní výzvě, jak se chopit moci a zajistit stabilitu v zemi, která od roku 2011 trpí devastující občanskou válkou. Sýrie je navíc stále plná těžce vyzbrojených milicí a fragmentů starého režimu, jejichž přítomnost hrozí komplikovat proces obnovy a konsolidace vlády. Píše o tom ve své analýze píše americká stanice CNN.

Džolání znamená nejasnou proměnu

Události po svržení režimu Bašára Asada nabraly dramatický spád, což odhaluje závažnost situace v zemi. „Při této oslavě zahynulo nejméně 28 lidí,“ uvedl syrský ministr zdravotnictví. Přestože byl Asadův režim svržen, někteří jeho klíčoví představitelé, včetně premiéra Mohammada Ghaziho al-Džalálího, byli povstalci dočasně pověřeni, aby pokračovali ve svých funkcích a zajistili kontinuitu státní správy v přechodném období.

„Mluvili jsme s premiérem a směr byl takový, že práce by měla pokračovat. Jsme neoblomní, aby se vrátil normální život. Slyšeli jsme, že bude vytvořena přechodná vláda, ale nevíme kdy,“ uvedl ministr průmyslu dosavadní Asadovy vlády Mohammad Samer al-Chalil. Zatímco povstalci slibují rychlou reorganizaci, část dosavadních představitelů zůstává na svých místech, aby zajistila základní fungování státních institucí.

Dnes již bývalý premiér al-Džalálí prozradil, že s Bašárem Asadem hovořil jen několik hodin před jeho útěkem do Ruska. „Když jsem mu řekl, že situace je kritická, lidé prchají z Homsu směrem k pobřeží a ozbrojené síly se zhroutily – jeho odpověď zněla ‚zítra se tomu budeme věnovat‘,“ uvedl al-Džalálí. „Byl jsem překvapen,“ dodal premiér, když vzpomínal na klidný a odtažitý postoj Asada tváří v tvář kolapsu svého režimu.

Aktuálně se jako nejpravděpodobnější kandidát na nového lídra země rýsuje vůdce povstalecké skupiny HTS Abú Mohammad al-Džolání, který se ještě v pondělí setkal s bývalým premiérem Džalálím. Ten již dříve pro CNN uvedl, že ozbrojená opozice má v plánu po svržení Bašára Asada vytvořit vládu definovanou jasnými institucemi a radou, která bude „zvolena lidem“. Al-Džoláního role jako potenciálního lídra naznačuje zásadní proměnu politické scény, i když její konkrétní podoba zůstává zatím nejasná.

Džolání má určité zkušenosti s vládnutím, avšak nikdy neřídil celý stát. Jako povstalecký vůdce vedl město Idlib, což je však pouze omezené území. „Mějte na paměti, že Idlib je malý a nemá žádné zdroje. V minulosti jsme toho dokázali hodně,“ prohlásil al-Džolání, když zdůrazňoval své dosavadní úspěchy.

Oproti městu Idlib je Sýrie mnohem větší a zahrnuje rozmanité náboženské a etnické menšiny, mezi nimiž panují často hluboké konflikty. „Idlib je mnohem menší území, kterému je třeba vládnout, a tři čtvrtiny jeho obyvatelstva tvoří vysídlení lidé. Při poskytování pomoci je nezbytné spoléhat na podporu OSN a nevládních organizací. HTS se tak musela soustředit pouze na čtvrtinu populace,“ objasnil Aaron Zelin, vedoucí pracovník Washingtonského institutu.

Experti: Situace bude těžká

Sýrie ještě zdaleka nemá vyhráno. Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz řekl, že je „zcela nejasné“, kdo se ujme vlády v Sýrii. „Osobně se domnívám, že to bude nejasné ještě dlouho, protože jakmile dojde na reálné uchvácení moci ze strany různých částí rebelské scény, nutně podle mého vypukne rivalita a boj mezi nimi o přístup k centrální moci a ekonomickým statkům,“ vysvětlil.

Různé skupiny rebelů reálně spojovalo pouze odstranění Asada. „Nyní, když je cíle dosaženo, přichází to složitější – ujmout se vlády a začít spravovat poničenou zemi, nad jejímž celým teritoriem stále nemají kontrolu. Odstraněním Asada občanská válka neskončila. Naopak nyní může dostat ještě novou dynamiku,“ upozornil Kraus.

Dalším otazníkem je podle něj právě schopnost rebelů řídit stát. „Stejně se může ukázat, že být podvratným rebelem je úplně něco jiného než řídit stát, vymáhat právo a pořádek a poskytovat bezpečnost obyvatelstvu. Turecko v tomto bude zřejmě hrát důležitou roli vzhledem k tomu, že velkou část rebelů dlouhodobě financuje, cvičí a materiálně zabezpečuje,“ pokračoval expert.

Že Sýrii po pádu Asadova režimu čeká náročné období, kdy se potřebuje stabilizovat, potvrdil pro EuroZprávy.cz také expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z olomoucké Univerzity Palackého. „Toho by se dalo dosáhnout začleněním různých politických názorů do hry během transformace. Stejně tak by mělo hrát roli mezinárodní společenství,“ nastínil.

Sýrie má jednu zásadní výhodu. „Klíčovým bodem, který by mohl pomoci, je skutečnost, že na rozdíl od jiných případů, jako je Irák, jsou státní instituce chráněny. To je zásadní,“ pokračoval expert. Nelze ale očekávat přímo demokratický režim. „Demokracie, jak ji chápeme v této fázi, se bude jevit jako naivní očekávání. Důležitější a strategičtější jsou nyní stabilita a ukončení vnitrokomunitních sporů,“ zdůraznil Bacik. 

To se ale neobejde bez vnějších vlivů, které v Sýrii dlouhodobě projektuje například Turecko nebo Írán, povětšinou prostřednictvím svých Islámských revolučních gard (IRGC). „V tomto procesu budou mít skutečně vliv zahraniční mocnosti jako Turecko, a dokonce i Izrael,“ doplnil expert.

Izrael se už projevil

Jak varoval Bacik, do procesu mají promluvit i cizí mocnosti. Konkrétně Izrael už se do procesu tranzice „zapojil“ prostřednictvím náletů a pozemní invaze. Izraelská armáda oznámila, že operace jsou „omezenými a dočasnými opatřeními“ zaměřenými na zajištění bezpečnosti země. Vojenské jednotky vstoupily do demilitarizované zóny na Golanských výšinách, kterou Izrael ovládá od roku 1967 a kterou v roce 1981 jednostranně anektoval.

Izraelské letectvo mezitím provedlo sérii náletů na cíle v Damašku a systematicky likviduje zbytky syrské armády. Izrael však popírá, že by jeho tanky postoupily až na vzdálenost 25 kilometrů od Damašku, jak v úterý tvrdily některé zdroje. Mluvčí izraelské armády Nadav Shoshani označil tyto informace za falešné a uvedl, že izraelské jednotky zůstávají v nárazníkové zóně poblíž Golanských výšin.

Komplexní izraelské útoky přímo v Sýrii se podle CNN odehrávají poprvé za posledních padesát let. Sama izraelská armáda ve středu vyčíslila, že provedla minimálně 480 úderů po celé Sýrii, při nichž zasáhla většinu syrských strategických zásob zbraní. „Izraelské námořnictvo zničilo přes noc syrskou flotilu,“ doplnil izraelský ministr obrany Israel Katz s tím, že tato operace zaznamenala „velký úspěch“.

Premiér Benjamin Netanjahu uvítal pád Asadova režimu. „Zhroucení syrského režimu je přímým důsledkem tvrdých úderů, kterými jsme zasáhli Hamás, Hizballáh a Írán,“ připsal si zásluhy. „Osa ještě nezmizela, ale jak jsem slíbil – měníme tvář Blízkého východu,“ podotkl.

Izrael se přitom odvolává na svou bezpečnost. „Izrael bombarduje syrská vojenská zařízení, v nichž se nacházejí zásoby chemických zbraní a rakety dlouhého doletu, aby zabránil jejich pádu do rukou extremistů. Pokud jde o to, co bude v budoucnosti, nejsem prorok. Právě teď je důležité podniknout nezbytné kroky v kontextu bezpečnosti Izraele,“ sdělil šéf izraelské diplomacie Gideon Sa’ar.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

"Chceme domů, ale jen se podívat." Syrští uprchlíci čelí zásadní výzvě

Syrští uprchlíci žijící v Německu vyzývají vládu, aby jim umožnila krátkodobé návštěvy své rodné země bez ohrožení jejich ochranného statusu. Tato výzva přichází v době, kdy pád režimu Bašára Asada vyvolal nejistotu ohledně budoucího postavení milionů Syřanů žijících v Evropě. Uvedl to server The Guardian.
Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

Více souvisejících

Sýrie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

Rubl, ilustrační foto

Rusko se sesype jako dům z karet? Tamní ekonomice se "daří", podle expertů za tím ale stojí manipulace

Ruský prezident Vladimir Putin ve svých projevech často zdůrazňuje sílu ruské ekonomiky, která podle něj odolává jak tlaku války na Ukrajině, tak západním sankcím. Ruská ekonomika skutečně překonala některá očekávání – v roce 2024 údajně rostla rychleji než ekonomiky Spojených států i hlavních zemí Evropské unie. Nezaměstnanost v Rusku je na historickém minimu a obranný rozpočet země se výrazně zvýšil. Tato čísla mají vyslat dvě hlavní poselství: ruské veřejnosti, že země stále drží krok, a západním spojencům Ukrajiny, že Rusko má výdrž na dlouhou dobu.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

před 3 hodinami

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině

Myšlenka na dramatické zvýšení výdajů členských států NATO na obranu, o které hovoří prezident USA Donald Trump, by mohla mít významné dopady nejen na ukrajinskou obranu, ale i na americký obranný průmysl. Trump ve svém virtuálním projevu na fóru v Davosu vyzval členy NATO, aby zvýšili své výdaje na obranu z aktuálního cíle 2 % HDP na ambiciózních 5 %.

včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád

Slovenský premiér Robert Fico rozehrává nebezpečnou hru, která znepokojuje nejen jeho vlastní národ, ale i mezinárodní partnery Slovenska. Jeho „suverénní“ zahraniční politika, často až zuřivě proruská, rozděluje společnost a staví Slovensko do izolace. Ficovy kroky vyvolávají otázky: slouží opravdu zájmům Slovenska, nebo jen slepě následují scénář diktovaný Moskvou?

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce

Zprávy o zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska v rámci jeho války proti Ukrajině vyvolaly bouřlivou debatu mezi experty. Přestože přesný počet těchto vojáků a jejich role zůstávají nejasné, rozhodnutí Pchjongjangu nasadit své jednotky představuje významný moment nejen pro Ukrajinu, ale i pro mezinárodní komunitu. Severokorejci však nejsou první zahraniční občané, kteří se zapojili do této války na straně Moskvy, upozornil server National Interest.

včera

včera

Ilustrační foto

Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?

Krize na ropném trhu, vyvolaná válkou Ruska na Ukrajině, pomalu odeznívá – a s ní i obří zisky ropných gigantů. Naznačují to finanční výsledky, které tento týden představí společnosti Shell a ExxonMobil. Tyto ropné velmoci zažily díky prudkému nárůstu cen energií během války nebývalou ziskovost, avšak současný pokles cen naznačuje, že éra rekordních příjmů se blíží ke konci.

včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem

V pátek večer zaplnily ulice slovenských měst davy demonstrantů, kteří se postavili proti zahraničněpolitickému obratu vlády premiéra Roberta Fica směrem k Rusku. Protesty, kterých se podle odhadů zúčastnilo kolem 100 000 lidí, vyjadřovaly nesouhlas se směřováním země a volaly po respektování závazků Slovenska vůči jeho západním partnerům v NATO a Evropské unii. V Bratislavě, kde se sešlo přibližně 60 000 lidí, byla atmosféra nabitá emocemi a odhodláním.

včera

Teroristé Hamásu

Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů

Čtyři izraelské vojačky byly v sobotu propuštěny z rukou Hamásu, který je držel jako rukojmí od útoku 7. října 2023. Tento krok byl součástí dohody o příměří, která zahrnovala výměnu rukojmí za palestinské vězně. Izrael však obvinil Hamás z nedodržení podmínek příměří, protože mezi propuštěnými nebyla civilistka Arbel Yehud, kterou Izrael požaduje zpět.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku

Maďarský premiér Viktor Orbán opět vystoupil proti prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Tentokrát svou podporu sankcím podmínil tím, že Ukrajina musí znovu otevřít plynovody a umožnit tok ruského plynu do Evropy. Orbánovo prohlášení zaznělo během jeho rozhovoru pro státní rozhlas Kossuth jen několik hodin před jednáním v Bruselu, kde se evropští diplomaté snažili obnovit sankční balíček.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

včera

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

včera

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

včera

včera

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

včera

24. ledna 2025 22:13

24. ledna 2025 21:44

WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat

Světová zdravotnická organizace (WHO) čelí vážným finančním potížím po oznámení Spojených států o plánovaném odstoupení z organizace, která byla jejím největším finančním přispěvatelem, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy