Armáda USA v akci: Po Česku se bude pohybovat ohromná síla

Praha - Až 800 vojáků a desítky transportérů, které budou ze vzduchu strážit bojové helikoptéry. To je kolona americké armády, která už brzy projede Českem. Američané tím chtějí demonstrovat sílu a ukázat podporu svých spojenců v NATO. Její přesun přes české území už schválila i vláda.

Dragoon Ride. To je název pro obří přesun části americké armády šesti zeměmi. Jeden z praporů, který se v těchto dnech účastní pobaltského cvičení Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) totiž z Estonska, Litvy a Lotyšska zamíří na základnu v německém Vilsecku. Na své cestě projedou také na konci března Českem. Američané projedou Českem třemi trasami rozdělení do třech částí. "Společně by se měli setkat v Ruzyni a dále pokračovat společně na Plzeň a na základnu v Německu," prozradil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

"Přesouvat by se zde mělo 516 osob a 118 obrněných vozidel převážně typu Stryker," uvedl ministr obrany Martin Stropnický po jednání vlády. Nad pozemní kolnou pak budou dohlížet desítky bojových vrtulníků a také česká policie a Vojenská policie. "K přesunu by mělo dojít mezi 29. březnem až 1. dubnem," doplnil Stropnický.

Psali jsme:
Ruská Severní flotila se chystá na konflikt? Putin nařídil bleskovou prověrku
 

Po celou dobu přesunu, který podle Stropnického bude v určitých úsecích vyžadovat trpělivost a shovívavost občanů, bude Američanům asistovat policie, vojenská policie a celní správa. Koordinaci bude také napomáhat pracovní skupina, která vznikla na ministerstvu obrany. Česká armáda koloně poskytne i pohonné hmoty, všechny náklady podle ministra hradí americká strana.

"Tím, že umožňujeme návrat této americké jednotky přes území České republiky do Německa, tak v zásadě také vyjadřujeme naši sounáležitost se spojenci, ať už jsou to Pobaltské státy nebo Polsko, které se mohou cítit ohroženy tou současnu eskalací napětí mezi Ruskem a Ukrajinou," uvedl k přesunu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Součástí toho, co se projednávalo na posledním summitu NATO, bylo, že je třeba, aby se jasně ukázalo, že v NATO platí 'jeden za všechny a všichni za jednoho' a že je třeba, aby bylo zřejmé, že každá země v případě, že by se ocitla v potížích, tak se jí musí pomoci," řekl novinářům v neděli k cestě konvoje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Tiskové oddělení vlády dnes uvedlo, že loni se přes území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů, kterých se celkem účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky.

Psali jsme:
Německu se nelíbí americká "nebezpečná propaganda"  

Přes Česko se bude pozemní cestou přesunovat 3. prapor 2. pluku kavalérie. Prapor přes Česko zamíří na svoji domovskou základnu Rose Barracks ve Vilsecku v Německu. Základna sídlí jen asi 65 kilometrů od českých hranic.

Celá operace je neobvyklá tím, že se prapor bude přesunovat vlastními silami. Obvykle se totiž vojáci přesunují letecky nebo po železnici. "Konvoj má viditelně demonstrovat americkou pomoc vůči svým spojencům v NATO a ukázat schopnost severoatlantické aliance se pohybovat přes hranice a území spojeneckých států," uvedl mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs.

Podle Childse by měli vojáci navázat kontakt i s místními obyvateli. "Aby ještě více posílily vztahy mezi spojenci v NATO," dodal.

A co všechno by se v Česku mohlo objevit?

Transportér Stryker

Transportéry Stryker začala americká armáda používat v roce 2002 v rámci její modernizace. Svůj křest ohněm měla tato vozidla v Iráku a od roku 2009 je Američané používají v Afghánistánu.

Obrněnec Stryker má pancéřování s keramickými deskami, které by vozidlo mělo ochránit před střelami až 14,5 mm nebo střepinami z dělostřelecké munice o ráži 152 mm. Stryker má pohon 8x8 a motor o výkonu 350 koní. Maximální rychlost je asi 96 km/h a jeho dojezd je asi 482 km. Hlavní výzbroj většiny verzí tvoří dálkové zbraně Protector M151 s granátometem Mk. 19 nebo kulometem Browning M2. Některé verze Strykerů mají kanón s ráží 105 mm. Transportéry mají ještě ve výzbroji kulomety M240.

Americké jednotky bude ze vzduchu podporovat 12. kombinovaná letecká brigáda. Celá brigáda má ve výzbroji 24 bojových vrtulníků Apache, 38 Black Hawků, 12 Chinooků a 12 záchranářských Pave Hawků. Je otázkou, zda pozemní americkou kolonu bude doprovázet úplně celá brigáda nebo jen její část. Nicméně je dost pravděpodobné, že se na českém nebi objeví vrtulníky Apache a Black Hawk.

AH-64 Apache

Apache je jeden z nejslavnějších amerických bojových vrtulníků. Byl zkonstruován v 70. letech, do výzbroje armády se ale dostal až v roce 1986. Poprvé se zapojil do bojových operací během invaze v Panamě, poté hrál významnou roli ve válkách v Zálivu v Iráku, v Afghánistánu či v Bosně.

Technické údaje:Délka: 17,76 mVýška: 4,95 mHmotnost prázdného stroje: 5 352 kgMaximální rychlost: 361 km/hCestovní rychlost: 261 km/hDostup: 4 800 mDolet: 592 km

UH-60 Black Hawk

Black Hawk (Černý jestřáb) je americký víceúčelový bojový vrtulník. Armáda ho využívá k vzdušným útokům i výsadkům. Vyrábí se od roku 1979 a od té doby se účastnil téměř všech konfliktů, do kterých se angažovali Američané - například v Iráku, Afghánistánu nebo Somálsku. Na výrobě dvou verzí (UH-60M a S-70i) se podílí i česká firma Aero Vodochody. Sestavuje kokpity, instaluje elektrické svazky a systémy řízení nebo sestavuje kompozitové díly.

Technické údaje:Délka: 19,76 mŠířka trupu: 2,36 mVýška: 5,13 mHmotnost prázdného stroje: 4 819 kgMaximální rychlost: 357 km/hCestovní rychlost: 280 km/hDostup: 5 790 mDolet: 402 km

CH-47 Chinook

CH-47 Chinook je americký střední transportní vrtulník se dvěma rotory. Vůbec poprvé byl tento vrtulník nasazen v roce 1966 ve Vietnamu.

Technické údaje:Délka trupu: 15,54 mVýška: 5,68 mHmotnost prázdného stroje: 10 475 kgMaximální rychlost: 291 km/hCestovní rychlost: 256 km/hDostup: 6 735 mDolet: 185 km

Zdroj: YouTube

HH-60M Pave Hawk

To je verze bojového vrtulníku Black Hawk upravená pro převoz raněných.

Délka: 17,1 metrůVýška: 5,1 mMaximální rychlost: 360 km/hCestovní rychlost: 294 km/hDostup: 4 267 mDolet: 600 až 818 km

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Martin Stropnický Americký obrněný konvoj Dragoon Ride v Česku

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 1 hodinou

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 1 hodinou

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 2 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 9 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 9 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy