Hasiči dosud rozvezli materiál z 19 letadel, celkem 500 tun

Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo o 500 tun. Pomůcky poté shromáždili v centrálním skladu v Opočínku na Pardubicku a následně ho rozvezli po Česku. ČTK o tom dnes informoval jejich mluvčí Rudolf Kramář. Další dvě letadla s materiálem zakoupeným v Číně mají v Praze přistát v pondělí.

Hasiči do Opočínku odvezli náklad z 16 letadel, která přistála na pražské Ruzyni, a vyložili rovněž tři letouny Antonov, které přistávají na vojenském letišti v Pardubicích.

"Tento materiál jsme rozvezli s použitím 207 nákladních vozidel do celé České republiky na určená místa, do úrovně krajů. Naši příslušníci v rámci rozvozu tohoto materiálu dosud najezdili přibližně 140.000 km," uvedl mluvčí. Další letadlo by mělo na pražské Ruzyni přistát v pondělí ráno, odpoledne má pak do Prahy přiletět velký nákladní letoun společnosti China cargo.

⬇️ Statistika k dnešnímu dni. Zítra pokračujeme, hned v 7:00h ráno přistane na Ruzyni další náklad a v 16:00h následuje letadlo China cargo. Celkem půjde o dalších 700 m³ materiálu. A v úterý? V úterý další letadlo v 7:00h, ale to už ty pondělní budeme mít rozvezeny. ?? https://t.co/GSyUqi6YDt

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) April 5, 2020

Skladovací hala v areálu policie v Opočínku na Pardubicku má plochu 12.000 metrů čtverečních. Areál má výhodnou polohu, je v blízkosti letiště Pardubice a má dostatek manipulační plochy.

Do distribuce zdravotnického materiálu se ve druhé polovině března zapojila asi stovka hasičů, jsou to zejména příslušníci Záchranného útvaru HZS. "Tedy útvaru, který je předurčen k řešení rozsáhlých a dlouhodobých mimořádných událostí, které jsou nad rámec běžného výjezdu," uvedla již dříve mluvčí generálního ředitelství HZS Nicole Studená. Díky tomu není ohrožena akceschopnost hasičských jednotek v jednotlivých krajích.

ČR využívá k dopravě ochranných pomůcek ze zahraničí několik dopravních spojů. Do leteckého mostu mezi Českem a Čínou, který zajišťuje dodávky ochranných pomůcek, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006.

Ministerstvo obrany pro přepravu zdravotnického materiálu z Číny využívá program NATO s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006. Nyní se na něm podílí devět členských zemí NATO. Jeho účelem je účastnickým státům poskytnout schopnost rychlé strategické letecké přepravy velkých nákladů. Česká armáda ho používá například pro přepravu materiálu do zahraničních vojenských misí.

Přepravu ochranných pomůcek z Číny zajišťuje ukrajinská společnost, která má k dispozici letouny Antonov An-124 Ruslan, což jsou jedny z největších letadel světa. První ze strojů s kódovým označením Condor dorazil do Česka v sobotu 21. března a přivezl přes 100 tun zdravotnického materiálu.

Související

Více souvisejících

Hasiči Roušky a respirátory Pardubický kraj Praha Ruslan Rotaň (fotbalista) ministerstvo obrany Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy