Podle ministra obrany Lubomíra Metnara se v rámci V4 nelze dohodnout na větších vojenských projektech. Státy by se prý nedokázaly domluvit. Premiér Andrej Babiš ho kritizoval za nákupy děl, ale Metnar si stojí za svým a obhajuje nákup jako nejlepší možnost. Také chválí vojáky a armádu za skvělou pomoc při pandemii. S Babišem se shodli, že investovat do vyzbrojování se bude dál.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odsoudil velké vojenské projekty ve spolupráci se zeměmi Visegrádské čtyřky. „Ty mega projekty jsou utopie. Ty země se nikdy nemůžou dohodnout,“ řekl v České televizi. Dodal, že uskutečnitelné jsou menší zakázky jako například nákup malorážní munice.
Jednání o nákupu malorážní munice vede právě Česká republika. Samotný nákup by měl být uskutečnění přes agenturu NSPA a v současné době se debatuje o množství, kolik která země bude potřebovat a jaké druhy. Česko ve vedení tohoto projektu bude pokračovat i po předání předsednictvu Polsku.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na bezpečnostní konferenci uvedl, že se navzdory pandemii nebude šetřit na armádě a bezpečnosti. „Armádu si neudržujeme a nevyzbrojujeme jen kvůli NATO nebo tomu, že jsme to někomu slíbili. Armádu budujeme především kvůli sobě, protože naše bezpečnost je především naše vlastní odpovědnost,“ pronesl.
Metnar na to řekl, že armáda má v prioritách jasno. „Základním pilířem je NATO, ale je tady další podpůrný pilíř, kterým je Evropská unie. Ta by měla ty aktivity doplňovat, ne tvořit duplicity. Mělo by se jednat o doplnění a zkvalitnění evropské a alianční obrany,“ komentoval.
Ministr obrany také uvedl, že armáda ví, kde má slabá místa, ví co potřebuje a je si vědoma stavu zastaralé techniky. „Už je načase nejenom o těch vyzbrojovacích věcech hovořit, ale začít je realizovat,“ upozornil. S premiérem dle jeho slov našli shodu v modelu financování a ujistil, že dojde k prodloužení dodávek od partnerů do roku 2027. „Nemyslím, že bychom naše dodavatele znejistili,“ dodal.
Na to, proč premiér změnil o vyzbrojování armády názor, když chtěl ještě nedávno nákupy odkládat, Metnar odpověděl vyhýbavě. „Nevím, možná jsem ho přesvědčil o nutnosti a potřebě, aby tyto strategické projekty byly realizovány,“ sdělil. Přiznal přitom, že premiér má při zadávaní armádních zakázek větší slovo než on.
Děla Caesar jsou lepší volba než Zuzana, obhajoval ministr
Do roku 2027 chce Česko podle ministra obrany investovat do vyzbrojování více než sedmdesát miliard korun. Například o pěchotních pásových vozidlech se s potencionálními dodavateli vede diskuze nad předběžnými nabídkami.
„Diskutujeme s potencionálními dodavateli Švédskem, Německem a Španělskem. V létě je chceme vyzvat k závazným nabídkám a pokud všechno půjde podle plánu, tak bychom chtěli podepsat na konci tohoto roku závaznou smlouvu,“ komentoval zakázku na pásová vozidla Metnar.
Premiér na bezpečnostní konferenci vyjádřil nesouhlas s nákupem děl Caesar. „Proč jste nekoupili ta děla Zuzana, když je to společný česko-slovenský projekt?“ řekl se smíchem Babiš. „Já jsem se několikrát angažoval, abyste spolu něco udělali,“ dodal i na adresu slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě.
Nákup samohybných děl Caesar od francouzské firmy Nexter český ministr obhajoval. Podle jeho slov experti v návaznosti na marketingové průzkumy a další věci posuzovali více jak osm těchto moderních vojenských systémů. Francouzská děla potom prý vybrali, protože mají větší dostřel, největší sortiment munice a jsou o třicet procent levnější než slovenská děla Zuzana. „Tohle podporuji a myslím si, že naši experti vybrali to nejlepší v poměru cena výkon,“ sdělil.
Samohybných děl Caesar má armáda nakoupit 52 kusů. Mají ráži 155 milimetrů a budou stát necelých šest miliard. Jejich nákup zdůvodnil Metnar tím, že armáda potřebuje dosáhnout toho, že bude schopna zaručit obranu státu nebo jiného území v rámci NATO. Navíc díky tomu Česká republika splní závazek k alianci, který vyžaduje dostřel čtyřiceti kilometrů do roku 2026.
Metnar se zmínil také o raketových systémech krátkého dosahu SHORAD. I o nich se podle ministra bavili s premiérem. Česko by chtělo závaznou smlouvu o dodávce těchto raketových systémů, stejně jako u děl Caesar, podepsat koncem tohoto roku.
Nákupy vojenské techniky jsou podporou domácí ekonomiky, upozornil Metnar
Ve druhém sněmovním čtení je schválení schodku až pět set miliard korun. Přesto se Metnar o financování armády nebojí. „Má jistota pramení z prohlášení vlády, že my se z té krize chceme proinvestovat,“ sdělil sebevědomě.
Vládou je garantované minimální zapojení domácího vojenského průmyslu třicet procent. Ministr obrany uvedl, že u bojových vozidel a děl je to čtyřicet procent a více. „Je to významná podpora. Nákupy vojenské techniky nejsou jen výdaje, ale i podpora domácí ekonomiky,“ upozornil.
Realizace těchto třiceti procent se podle něj projeví, až výbavu bude armáda mít. „Jde totiž hlavně o servis a údržbu,“ upřesnil.
Metnar také vyzdvihl práci vojáků a armády při pomoci zvládání koronavirové pandemie a záplavách. Podle něj to jenom dokazuje, že armáda je flexibilní a nepotřebuje žádné výraznější změny svého fungování.
21. prosince 2024 8:21
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
Související
Černochová míní, že svět bezpečnější nebude. Válkou strašit nechce
Černochová přiznala, že armáda už nemá mnoho materiálu na pomoc Ukrajině
Lubomír Metnar , Armáda , zbrojní průmysl , investice , Armáda České Republiky , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková