Utopie, nedohodneme se, řekl Metnar o spolupráci V4. Babiše přesvědčil i naštval

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara se v rámci V4 nelze dohodnout na větších vojenských projektech. Státy by se prý nedokázaly domluvit. Premiér Andrej Babiš ho kritizoval za nákupy děl, ale Metnar si stojí za svým a obhajuje nákup jako nejlepší možnost. Také chválí vojáky a armádu za skvělou pomoc při pandemii. S Babišem se shodli, že investovat do vyzbrojování se bude dál.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odsoudil velké vojenské projekty ve spolupráci se zeměmi Visegrádské čtyřky. „Ty mega projekty jsou utopie. Ty země se nikdy nemůžou dohodnout,“ řekl v České televizi. Dodal, že uskutečnitelné jsou menší zakázky jako například nákup malorážní munice.

Jednání o nákupu malorážní munice vede právě Česká republika. Samotný nákup by měl být uskutečnění přes agenturu NSPA a v současné době se debatuje o množství, kolik která země bude potřebovat a jaké druhy. Česko ve vedení tohoto projektu bude pokračovat i po předání předsednictvu Polsku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na bezpečnostní konferenci uvedl, že se navzdory pandemii nebude šetřit na armádě a bezpečnosti. „Armádu si neudržujeme a nevyzbrojujeme jen kvůli NATO nebo tomu, že jsme to někomu slíbili. Armádu budujeme především kvůli sobě, protože naše bezpečnost je především naše vlastní odpovědnost,“ pronesl.

Metnar na to řekl, že armáda má v prioritách jasno. „Základním pilířem je NATO, ale je tady další podpůrný pilíř, kterým je Evropská unie. Ta by měla ty aktivity doplňovat, ne tvořit duplicity. Mělo by se jednat o doplnění a zkvalitnění evropské a alianční obrany,“ komentoval.

Ministr obrany také uvedl, že armáda ví, kde má slabá místa, ví co potřebuje a je si vědoma stavu zastaralé techniky. „Už je načase nejenom o těch vyzbrojovacích věcech hovořit, ale začít je realizovat,“ upozornil. S premiérem dle jeho slov našli shodu v modelu financování a ujistil, že dojde k prodloužení dodávek od partnerů do roku 2027. „Nemyslím, že bychom naše dodavatele znejistili,“ dodal.

Na to, proč premiér změnil o vyzbrojování armády názor, když chtěl ještě nedávno nákupy odkládat, Metnar odpověděl vyhýbavě. „Nevím, možná jsem ho přesvědčil o nutnosti a potřebě, aby tyto strategické projekty byly realizovány,“ sdělil. Přiznal přitom, že premiér má při zadávaní armádních zakázek větší slovo než on.

Děla Caesar jsou lepší volba než Zuzana, obhajoval ministr

Do roku 2027 chce Česko podle ministra obrany investovat do vyzbrojování více než sedmdesát miliard korun. Například o pěchotních pásových vozidlech se s potencionálními dodavateli vede diskuze nad předběžnými nabídkami.

„Diskutujeme s potencionálními dodavateli Švédskem, Německem a Španělskem. V létě je chceme vyzvat k závazným nabídkám a pokud všechno půjde podle plánu, tak bychom chtěli podepsat na konci tohoto roku závaznou smlouvu,“ komentoval zakázku na pásová vozidla Metnar.

Premiér na bezpečnostní konferenci vyjádřil nesouhlas s nákupem děl Caesar. „Proč jste nekoupili ta děla Zuzana, když je to společný česko-slovenský projekt?“ řekl se smíchem Babiš. „Já jsem se několikrát angažoval, abyste spolu něco udělali,“ dodal i na adresu slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě.

Nákup samohybných děl Caesar od francouzské firmy Nexter český ministr obhajoval. Podle jeho slov experti v návaznosti na marketingové průzkumy a další věci posuzovali více jak osm těchto moderních vojenských systémů. Francouzská děla potom prý vybrali, protože mají větší dostřel, největší sortiment munice a jsou o třicet procent levnější než slovenská děla Zuzana. „Tohle podporuji a myslím si, že naši experti vybrali to nejlepší v poměru cena výkon,“ sdělil.

Samohybných děl Caesar má armáda nakoupit 52 kusů. Mají ráži 155 milimetrů a budou stát necelých šest miliard. Jejich nákup zdůvodnil Metnar tím, že armáda potřebuje dosáhnout toho, že bude schopna zaručit obranu státu nebo jiného území v rámci NATO. Navíc díky tomu Česká republika splní závazek k alianci, který vyžaduje dostřel čtyřiceti kilometrů do roku 2026.

Metnar se zmínil také o raketových systémech krátkého dosahu SHORAD. I o nich se podle ministra bavili s premiérem. Česko by chtělo závaznou smlouvu o dodávce těchto raketových systémů, stejně jako u děl Caesar, podepsat koncem tohoto roku.

Nákupy vojenské techniky jsou podporou domácí ekonomiky, upozornil Metnar

Ve druhém sněmovním čtení je schválení schodku až pět set miliard korun. Přesto se Metnar o financování armády nebojí. „Má jistota pramení z prohlášení vlády, že my se z té krize chceme proinvestovat,“ sdělil sebevědomě.

Vládou je garantované minimální zapojení domácího vojenského průmyslu třicet procent. Ministr obrany uvedl, že u bojových vozidel a děl je to čtyřicet procent a více. „Je to významná podpora. Nákupy vojenské techniky nejsou jen výdaje, ale i podpora domácí ekonomiky,“ upozornil.

Realizace těchto třiceti procent se podle něj projeví, až výbavu bude armáda mít. „Jde totiž hlavně o servis a údržbu,“ upřesnil.

Metnar také vyzdvihl práci vojáků a armády při pomoci zvládání koronavirové pandemie a záplavách. Podle něj to jenom dokazuje, že armáda je flexibilní a nepotřebuje žádné výraznější změny svého fungování.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Armáda zbrojní průmysl investice Armáda České Republiky Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy