Utopie, nedohodneme se, řekl Metnar o spolupráci V4. Babiše přesvědčil i naštval

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara se v rámci V4 nelze dohodnout na větších vojenských projektech. Státy by se prý nedokázaly domluvit. Premiér Andrej Babiš ho kritizoval za nákupy děl, ale Metnar si stojí za svým a obhajuje nákup jako nejlepší možnost. Také chválí vojáky a armádu za skvělou pomoc při pandemii. S Babišem se shodli, že investovat do vyzbrojování se bude dál.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odsoudil velké vojenské projekty ve spolupráci se zeměmi Visegrádské čtyřky. „Ty mega projekty jsou utopie. Ty země se nikdy nemůžou dohodnout,“ řekl v České televizi. Dodal, že uskutečnitelné jsou menší zakázky jako například nákup malorážní munice.

Jednání o nákupu malorážní munice vede právě Česká republika. Samotný nákup by měl být uskutečnění přes agenturu NSPA a v současné době se debatuje o množství, kolik která země bude potřebovat a jaké druhy. Česko ve vedení tohoto projektu bude pokračovat i po předání předsednictvu Polsku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na bezpečnostní konferenci uvedl, že se navzdory pandemii nebude šetřit na armádě a bezpečnosti. „Armádu si neudržujeme a nevyzbrojujeme jen kvůli NATO nebo tomu, že jsme to někomu slíbili. Armádu budujeme především kvůli sobě, protože naše bezpečnost je především naše vlastní odpovědnost,“ pronesl.

Metnar na to řekl, že armáda má v prioritách jasno. „Základním pilířem je NATO, ale je tady další podpůrný pilíř, kterým je Evropská unie. Ta by měla ty aktivity doplňovat, ne tvořit duplicity. Mělo by se jednat o doplnění a zkvalitnění evropské a alianční obrany,“ komentoval.

Ministr obrany také uvedl, že armáda ví, kde má slabá místa, ví co potřebuje a je si vědoma stavu zastaralé techniky. „Už je načase nejenom o těch vyzbrojovacích věcech hovořit, ale začít je realizovat,“ upozornil. S premiérem dle jeho slov našli shodu v modelu financování a ujistil, že dojde k prodloužení dodávek od partnerů do roku 2027. „Nemyslím, že bychom naše dodavatele znejistili,“ dodal.

Na to, proč premiér změnil o vyzbrojování armády názor, když chtěl ještě nedávno nákupy odkládat, Metnar odpověděl vyhýbavě. „Nevím, možná jsem ho přesvědčil o nutnosti a potřebě, aby tyto strategické projekty byly realizovány,“ sdělil. Přiznal přitom, že premiér má při zadávaní armádních zakázek větší slovo než on.

Děla Caesar jsou lepší volba než Zuzana, obhajoval ministr

Do roku 2027 chce Česko podle ministra obrany investovat do vyzbrojování více než sedmdesát miliard korun. Například o pěchotních pásových vozidlech se s potencionálními dodavateli vede diskuze nad předběžnými nabídkami.

„Diskutujeme s potencionálními dodavateli Švédskem, Německem a Španělskem. V létě je chceme vyzvat k závazným nabídkám a pokud všechno půjde podle plánu, tak bychom chtěli podepsat na konci tohoto roku závaznou smlouvu,“ komentoval zakázku na pásová vozidla Metnar.

Premiér na bezpečnostní konferenci vyjádřil nesouhlas s nákupem děl Caesar. „Proč jste nekoupili ta děla Zuzana, když je to společný česko-slovenský projekt?“ řekl se smíchem Babiš. „Já jsem se několikrát angažoval, abyste spolu něco udělali,“ dodal i na adresu slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě.

Nákup samohybných děl Caesar od francouzské firmy Nexter český ministr obhajoval. Podle jeho slov experti v návaznosti na marketingové průzkumy a další věci posuzovali více jak osm těchto moderních vojenských systémů. Francouzská děla potom prý vybrali, protože mají větší dostřel, největší sortiment munice a jsou o třicet procent levnější než slovenská děla Zuzana. „Tohle podporuji a myslím si, že naši experti vybrali to nejlepší v poměru cena výkon,“ sdělil.

Samohybných děl Caesar má armáda nakoupit 52 kusů. Mají ráži 155 milimetrů a budou stát necelých šest miliard. Jejich nákup zdůvodnil Metnar tím, že armáda potřebuje dosáhnout toho, že bude schopna zaručit obranu státu nebo jiného území v rámci NATO. Navíc díky tomu Česká republika splní závazek k alianci, který vyžaduje dostřel čtyřiceti kilometrů do roku 2026.

Metnar se zmínil také o raketových systémech krátkého dosahu SHORAD. I o nich se podle ministra bavili s premiérem. Česko by chtělo závaznou smlouvu o dodávce těchto raketových systémů, stejně jako u děl Caesar, podepsat koncem tohoto roku.

Nákupy vojenské techniky jsou podporou domácí ekonomiky, upozornil Metnar

Ve druhém sněmovním čtení je schválení schodku až pět set miliard korun. Přesto se Metnar o financování armády nebojí. „Má jistota pramení z prohlášení vlády, že my se z té krize chceme proinvestovat,“ sdělil sebevědomě.

Vládou je garantované minimální zapojení domácího vojenského průmyslu třicet procent. Ministr obrany uvedl, že u bojových vozidel a děl je to čtyřicet procent a více. „Je to významná podpora. Nákupy vojenské techniky nejsou jen výdaje, ale i podpora domácí ekonomiky,“ upozornil.

Realizace těchto třiceti procent se podle něj projeví, až výbavu bude armáda mít. „Jde totiž hlavně o servis a údržbu,“ upřesnil.

Metnar také vyzdvihl práci vojáků a armády při pomoci zvládání koronavirové pandemie a záplavách. Podle něj to jenom dokazuje, že armáda je flexibilní a nepotřebuje žádné výraznější změny svého fungování.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Armáda zbrojní průmysl investice Armáda České Republiky Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy