Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou české vojáky v Litvě. Od poloviny ledna jsou na vojenské základně v Rukle nasazeni čeští chemici, kteří mají na starosti chemický a radiační průzkum nebo například dekontaminaci lidí i techniky. Vojáci NATO v Pobaltí působí kvůli obavám východních členů aliance z Ruska.
Příslušníci českého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany budou v Litvě po celý letošek. V polovině roku ale osm desítek nyní nasazených vojáků vystřídají čerstvé síly libereckého pluku. Ve čtvrtek Černochová navštíví další českou jednotku působící v Lotyšsku.
Jádro 1. úkolového uskupení chemické ochrany tvoří zejména liberečtí chemici, doplňují je ale i vojáci z dalších armádních útvarů včetně Vojenské policie nebo předsunutých leteckých návodčích, tzv. JTAC.
Jednotka má za úkol radiační a chemický průzkum, odběry vzorků nebo dekontaminaci osob, raněných, techniky i materiálu. Armáda poprvé v misi nasadila nová vozidla radiačního a chemického průzkumu na podvozku Iveco, k dispozici ale jsou i desítky kusů další techniky. Zatímco vojáky do Pobaltí přepravil armádní speciál, techniku na místo armáda poslala po železnici.
Černochová s Řehkou, které doprovodilo i několik senátorů a poslanců, si na základně prohlédli techniku i vybavení nejenom české jednotky, ale také spojenců, včetně bojového tanku Leopard 2, který bude brzy využívat rovněž česká armáda. Diskutovali také s vojáky, které zajímaly otázky spojené se zajištěním vybavení mise i třeba náboru. Kromě návštěvy českých vojáků Černochová využila cestu k jednání se svým litevským protějškem Arvydasem Anušauskasem. Mluvili spolu o nasazení českých vojáků, pomoci Ukrajině nebo o summitu NATO, který se v červenci bude konat ve Vilniusu.
"Mise v Litvě i v Lotyšsku mají za cíl to, co se řeší na půdě NATO dnes a denně a co bude předmětem jednání i summitu NATO ve Vilniusu. To znamená strategické odstrašení Ruské federace i dalších případných agresorů od myšlenek na ohrožování kteréhokoli ze členů aliance," řekla Černochová. "Proto považuji za extrémně důležité, aby naši vojáci v Pobaltí dále působili a měli tam i potřebné zázemí a vybavení. Jako ministryně obrany to beru jako jednu ze svých priorit," doplnila.
Mluvčí jednotky Petr Šabaka ČTK řekl, že život vojáků na litevské základně se odehrává v ubytovnách postavených z kontejnerů a v různých typech stanů. V jednom z nich je umístěna i společenská místnost, ve které si vojáci mohou například zahrát kulečník. Ve volném čase mají i příležitost opustit základnu. Šabaka působí v jednotce také jako kaplan. Pro vojáky pořádá bohoslužby, především je ale pro ně k dispozici, když potřebují podpořit, označil se za naslouchající ucho a chodící dobrou náladu.
V kanceláři velitele má jednotka umístěnu zarámovanou českou vlajku. Liberečtí chemici ji berou s sebou na všechny mise od roku 2007, byla tak v Afghánistánu i v Iráku.
Do Litvy jednotka přijela ještě před českými prezidentskými volbami. Přímo na základně proto byla ve spolupráci s ambasádou vytvořena volební místnost. Nejvíce hlasů v ní získal bývalý vrcholný představitel armády a nyní zvolený prezident Petr Pavel.
V Litvě čeští vojáci působí v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence) pod německým velením. Podobná uskupení NATO vyslalo i do dalších pobaltských zemí a východních členských států nejprve v reakci na ruské obsazení Krymu a později na invazi Ruska na Ukrajinu. Chemici v Litvě vystřídali strakonické příslušhíky protiletecké obrany, kteří v eFP působili od poloviny roku 2021. Před nimi v misi od roku 2018 působili příslušníci mechanizovaného praporu a jednotky elektronického boje.
Související
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
Jana Černochová , Karel Řehka (generál) , Litva
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě