Černochová a Řehka navštívili vojáky v Litvě

Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou české vojáky v Litvě. Od poloviny ledna jsou na vojenské základně v Rukle nasazeni čeští chemici, kteří mají na starosti chemický a radiační průzkum nebo například dekontaminaci lidí i techniky. Vojáci NATO v Pobaltí působí kvůli obavám východních členů aliance z Ruska.

Příslušníci českého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany budou v Litvě po celý letošek. V polovině roku ale osm desítek nyní nasazených vojáků vystřídají čerstvé síly libereckého pluku. Ve čtvrtek Černochová navštíví další českou jednotku působící v Lotyšsku.

Jádro 1. úkolového uskupení chemické ochrany tvoří zejména liberečtí chemici, doplňují je ale i vojáci z dalších armádních útvarů včetně Vojenské policie nebo předsunutých leteckých návodčích, tzv. JTAC.

Jednotka má za úkol radiační a chemický průzkum, odběry vzorků nebo dekontaminaci osob, raněných, techniky i materiálu. Armáda poprvé v misi nasadila nová vozidla radiačního a chemického průzkumu na podvozku Iveco, k dispozici ale jsou i desítky kusů další techniky. Zatímco vojáky do Pobaltí přepravil armádní speciál, techniku na místo armáda poslala po železnici.

Černochová s Řehkou, které doprovodilo i několik senátorů a poslanců, si na základně prohlédli techniku i vybavení nejenom české jednotky, ale také spojenců, včetně bojového tanku Leopard 2, který bude brzy využívat rovněž česká armáda. Diskutovali také s vojáky, které zajímaly otázky spojené se zajištěním vybavení mise i třeba náboru. Kromě návštěvy českých vojáků Černochová využila cestu k jednání se svým litevským protějškem Arvydasem Anušauskasem. Mluvili spolu o nasazení českých vojáků, pomoci Ukrajině nebo o summitu NATO, který se v červenci bude konat ve Vilniusu.

"Mise v Litvě i v Lotyšsku mají za cíl to, co se řeší na půdě NATO dnes a denně a co bude předmětem jednání i summitu NATO ve Vilniusu. To znamená strategické odstrašení Ruské federace i dalších případných agresorů od myšlenek na ohrožování kteréhokoli ze členů aliance," řekla Černochová. "Proto považuji za extrémně důležité, aby naši vojáci v Pobaltí dále působili a měli tam i potřebné zázemí a vybavení. Jako ministryně obrany to beru jako jednu ze svých priorit," doplnila.

Mluvčí jednotky Petr Šabaka ČTK řekl, že život vojáků na litevské základně se odehrává v ubytovnách postavených z kontejnerů a v různých typech stanů. V jednom z nich je umístěna i společenská místnost, ve které si vojáci mohou například zahrát kulečník. Ve volném čase mají i příležitost opustit základnu. Šabaka působí v jednotce také jako kaplan. Pro vojáky pořádá bohoslužby, především je ale pro ně k dispozici, když potřebují podpořit, označil se za naslouchající ucho a chodící dobrou náladu.

V kanceláři velitele má jednotka umístěnu zarámovanou českou vlajku. Liberečtí chemici ji berou s sebou na všechny mise od roku 2007, byla tak v Afghánistánu i v Iráku.

Do Litvy jednotka přijela ještě před českými prezidentskými volbami. Přímo na základně proto byla ve spolupráci s ambasádou vytvořena volební místnost. Nejvíce hlasů v ní získal bývalý vrcholný představitel armády a nyní zvolený prezident Petr Pavel.

V Litvě čeští vojáci působí v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence) pod německým velením. Podobná uskupení NATO vyslalo i do dalších pobaltských zemí a východních členských států nejprve v reakci na ruské obsazení Krymu a později na invazi Ruska na Ukrajinu. Chemici v Litvě vystřídali strakonické příslušhíky protiletecké obrany, kteří v eFP působili od poloviny roku 2021. Před nimi v misi od roku 2018 působili příslušníci mechanizovaného praporu a jednotky elektronického boje.

Související

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

Více souvisejících

Jana Černochová Karel Řehka (generál) Litva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy