Revoluce na českých silnicích? Samořiditelná auta už příští rok, tvrdí experti

Praha – Jsou samořiditelná auta příležitostí nebo rizikem? Mnozí lidé se na jejich plošné zavedení těší. Jde podle nich o revoluční vynález, který zlepší cestování po všech stránkách. Ne všichni jsou ale z takové představy nadšeni.

Objevují se i kritické názory, které ještě zesílily po nedávné nehodě v USA, při níž samořiditelné auto zabilo člověka. Co naplat, že vyšetřovatelé následně konstatovali, že nehodě by nezabránil ani lidský řidič.

Zatímco v cizině již samořiditelná auta mají, Češi si budou muset ještě počkat. Jak dlouho? To v tuto chvíli není zcela jisté, nicméně už se pracuje na různých možnostech. V Česku by měly totiž vzniknout dva okruhy na testování aut bez řidiče.

Již v únoru 2017 mluvil na setkání manažerů automobilek se zástupci vlády ministr dopravy Dan Ťok o svém záměru vybudovat v Česku testovací okruh. Tehdy ale uvedl, že si ještě není jist lokalitou.

Podle nových informací by měl být státní testovací okruh nakonec vybudován u středočeské Velimi. Tam totiž již v současné době stojí jiné testovací zařízení pro potřeby železnic, na němž stát testuje vlaky. Velimský železniční testovací polygon přitom patří k evropské špičce.

Český stát ale nebude jediný, kdo bude v Česku testovat tzv. autonomní automobily. Svůj vlastní okruh pro potřeby testů chce u nás mít i automobilka BMW. Ta se jej chystá vybudovat poblíž česko-německých hranic na Sokolovsku.

Mělo by se jednat o vskutku rozsáhlý projekt. Bavorská automobilka hodlá do polygonu a dalších zařízení investovat několik miliard korun. "Lokalita na Sokolovsku je ideální. Otevření tamního vývojového střediska bude milníkem v historii naší společnosti." uvedl na tiskové konferenci viceprezident BMW Herbert Grebenc.

Kdy se tedy dočkáme samořiditelných aut přímo na českých silnicích? Dopravní experti z České asociace pojišťoven (ČAP) tvrdí, že relativně brzy. Nejoptimističtější z jejich scénářů počítá s tím, že samořiditelná auta budou v roce 2037 tvořit většinu na našich komunikacích.

Odborníci na dopravu také říkají, že masivní zavedení autonomních vozidel výrazně zvýší bezpečnost provozu. Podle nich klesne nehodovost oproti současným číslům na jednu sedminu. Silnice tak bude bezpečnější pro všechny.

Pokud se optimistický odhad vyplní, měla by se první poloautonomní vozidla na českých silnicích objevit již v příštím roce. "Kolem roku 2026 by pak dosáhla přibližně čtvrtinového zastoupení v celém vozovém parku." říká Petr Jedlička, analytik České asociace pojišťoven.

Takový scénář je ale realistický pouze v případě, že budou mít na rozvoji samořiditelných automobilů zájem všichni aktéři, čili soukromé firmy (automobilky), stát a také že bude o autonomní vozy zájem na trhu. Všichni zúčastnění také musí být ochotni do rozvoje investovat.

V Česku ale už teď sídlí firmy, které se velmi úspěšně podílejí na rozvoji autonomních automobilů. Jednou takovou je francouzská společnost Valeo. Ta nedávno v Praze otevřela nové výzkumné centrum a netají se svým záměrem hrát prim na trhu samořiditelných vozidel.

V pražském centru společnosti Valeo v tuto chvíli pracuje přes 700 odborníků. Podílejí se na úspěšných a soběstačných projektech. Francouzská společnost totiž již na trhu autonomních aut zaznamenala řadu úspěchů.

Jejich autonomní auto Valeo Cruise4U totiž například během unikátního testu objelo celou Francii, přičemž zdolalo vzdálenost více než 10 tisíc kilometrů. Stejné vozidlo také absolvovalo čtyřiadvacetihodinový závod na slavném pařížském okruhu. Vývojáři uvádějí, že 99% času byl vůz v autonomním režimu. To vše za přispění českých inženýrů.    

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

automobilový průmysl Česká republika Ekonomika doprava BMW Uber

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy