Za kritické počasí v Česku může vláda. Odborníkům došla trpělivost

Sucho v posledních měsících, respektive letech, výrazně trápí ČR. Podle hydrologů se sice o problému ví více jak 15-20 let, vláda ale zaspala a začíná věci řešit až teď. Některé její kroky v boji proti globálnímu oteplování však mohou být i kontraproduktivní.

Dle portálu InterSucho, který spravuje mapu sucha v ČR, panovalo v neděli na více než třetině území Česka 27% území. Bez projevů sucha byla 36% ČR.

Nejhorší situace dle portálu na severozápadě republiky. Podle ředitele Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd České republiky, Martina Pivokonského, jsou však nejhorší dlouhodobější trendy v středních Čechách a na Jižní Moravě. V rozhovoru pro Český Moravě dokonce řekl, že si na Jižní Moravě připadá jak v Jordánsku.

V loňském roce na některých územích Čech voda došla a musela se dovést cisternami. Podle hydrologa se přitom o tomto problému, kdy by následkem klimatických změn mohla dojít voda, mluví na Západě už 15-20 let a jedná se o konsensus i ve vědecké komunitě v ČR.

Vláda a veřejnost se však o problém prakticky vůbec nezajímala. Až když začaly extrémní sucha a ubývání vody, „stalo se z toho politikum“. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že boj se suchem je pro vládu priorita. „Děláme řadu opatření, abychom situaci řešili. Máme řadu konkrétních projektů, hlavně jde o propojování vodních soustav. Jde o prohlubování vrtů a studní. Celkově na to počítáme v příštích 10 letech s 24 miliardami Kč, na obnovu vodovodů počítáme s 6 miliardami Kč,“ vyjmenoval program vlády.

Pivokonský v rozhovoru pro ČT řekl, že „plán vlády je logický a správný“, ale že mu chybí globálnější, komplexnější měřítko a zároveň konkrétnější návrhy. Hydrolog by si představoval „nějaké studie, které by říkaly, kde a v jakých lokalitách která z těch připravovaných strategií pomůže. V Polabí jistě budou třeba zásahy jiné než v Podkrkonoší.“

Ředitel ústavu pro hydrodynamiku varuje, že některé vládní opatření mohou být ve svém důsledku kontraproduktivní. „Udělat někde mokřad je pěkné. Pomůže to přírodě, je to určitě skvělá věc. Nicméně to ještě neznamená, že v dané oblasti povede k vyššímu zadržování vody. Když uděláte rybník, tak si musíte uvědomit druhou stránku věci, že bude z volné hladiny mnohem větší výpar,“ poukázal.

Jeho obavy potvrzuje i hydrobiolog Jindřich Duras. „Postavíme-li v rybník v krajině, kde je obrovská erozní činnost, bude se rybník velmi rychle zanášet. Když se nad rybníkem nachází obec, která špatně nakládá s odpadními vodami, bude v rybníku mizerná kvalita vody. Takže ano, mohu postavit rybník, ale mohu si tím do budoucna nadělat na problémy,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Pivokonský též upozorňuje, že plán vlády nebude fungovat, pokud se nezmění přístup k hospodaření a péče o krajinu. „Vodu nejvíce zadržuje půda a my ji potřebujeme vrátit do půdy. Ona nám odtud odtéká, neudrží se tam a to souvisí s množstvím organické hmoty v půdě,“ poukazuje.

Inspirací by ČR mělo být Rakousko, kde je „krajina jako mozaika“ a nejsou tam obrovské lány jako v Česku. To znamená, že by měly např. střídat plodiny. „Takto lze hospodařit. Souvisí to s agrotechnickými postupy, s celou řadou dalších věcí a pochopitelně trošku i s chutí to dělat. Pokud budeme chtít krajinu zase vrátit do stavu, který byl před dvaceti, třiceti lety, co se týče minimálně třeba také organické hmoty, tak jinou cestou jít nemůžeme,“ upozorňuje odborník.

Podle Durase vody jako takové v přírodně neubývá, alespoň v kontextu celé planety. Prší méně často, ale ve větších srážkách. Mění se nicméně distribuce vody na planetě. Zatímco v ČR se může voda v budoucnu přesunout jinam a bude zde sucho, v takovém Bangladéši naopak může být morko, upozorňuje Duras, podle něhož za to může globální oteplování.

Související

Více souvisejících

Sucho Voda globální oteplování Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy