Uzavření dohody o polském hnědouhelném dolu Turów je protiprávní, dohoda neochrání české příhraničí a tamní zásoby vody. Na dnešním protestu v Praze to v reakci na schválení mezistátní dohody uvedla Nikol Krejčová z organizace Greenpeace. Před Strakovou akademií odpoledne demonstrovala desítka aktivistů.
Aktivisté ke Strakově akademii dorazili po 13:00. Přinesli transparenty, na nichž stálo třeba "Voda nad uhlí", "Lhali jste nám" nebo "Nestahujte žalobu, zastavte ilegální těžbu." Demonstranti tvrdili, že česká vláda jednala netransparentně a smlouva nezaručuje ochranu životního prostředí v českém příhraničí.
Po zjištění, že premiéři České republiky a Polska mezistátní dohodu podepsali, pak Krejčová uvedla, že tajné schválení a dojednání dohody je šok. "Smlouva nechrání českou vodu, která se ztrácí kvůli dolu Turów, a víme, že se bude ztrácet dál tím, jak se rozšiřuje těžba. Takže její uzavření je protiprávní, protože vláda má za úkol chránit české území, a to touto smlouvou rozhodně nedělá," řekla aktivistka. Dodala, že Greenpeace budou v případu nadále aktivní. "Bohužel je nutné zdůraznit, že Česká republika dnes byla v nejvýhodnějším postavení, ve kterém mohla být, protože dnes generální advokát souhlasil s tou českou žalobou," zdůraznila Krejčová. Později protest doplnila také zvuková nahrávka rypadel. Aktivisté to komentovali slovy, že jde o vhled do života lidí žijících v blízkosti dolu. Demonstrace skončila krátce po 14:00.
Uzavření dohody odsoudili také členové studentského hnutí Fridays for Future, kteří se protestu také zúčastnili. Jako špatnou dnes na twitteru smlouvu, ještě před oznámením o jejím podpisu, označil i Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
"OK. Tři roky bojujete proti nespravedlivé ilegální těžbě polské státní firmy a nakonec vás podrazí vaše vlastní vláda spolu s vedením kraje," uvedl pak na twitteru Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná. Uhelná je jednou z obcí, na které provoz dolu dopadá.
Podpis dohody a jeho okolnosti v tiskové zprávě zkritizovala i expertní organizace Frank Bold, vláda podle ní zvolila prohru. Skupina uvedla, že dohoda příhraničí neochrání, stávající parametry budované podzemní stěny jsou pro zabránění odtoku nedostatečné a případná stavba další bariéry nebo prodloužení stávající by trvaly příliš dlouho. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že smlouva garantuje, že stěna bude funkční a pokud ne, tak smlouva umožňuje zastavení těžby.
Právnička z Frank Bold Petra Urbanová také označila za příliš krátkou dohodnutou dobu soudního dohledu, která má být pět let. Jde o kompromis, Česko původně požadovalo desetiletý dohled, Polsko jen v délce dvou roků. Také Frank Bold uvedl, že dohoda je v rozporu s povinností předcházet vzniku škod na svém území, která vládě vyplývá z tuzemského i unijního práva.
Podpis mezistátní dohody odpoledne oznámili český premiér Petr Fiala a polský premiér Mateusz Morawiecki na úřadu vlády. Země se podle Fialy dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole a na pětileté délce soudního dohledu. Česko zároveň stáhne žalobu u Soudního dvora EU poté, co obdrží od Polska domluvené peníze. Mělo by to být v řádu hodin, nejpozději dnů, řekl Fiala.
Polsko se podle Fialy v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením například ke zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí.
Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítli. Generální advokát Soudního dvora EU dnes dal za pravdu české žalobě.
Související
Greenpeace zakryli dům Rishiho Sunaka. Vadí rozšiřování těžby ropy a plynu
Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina
Greenpeace , důl Turów , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 1 hodinou
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 1 hodinou
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 2 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 3 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 4 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 5 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.
Zdroj: Libor Novák