Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé

Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016 poprvé setkáváme s optimističtějším scénářem. Česko se například letos nemuselo potýkat s nedostatkem vody v půdě. Otázkou nicméně zůstává, zda je i tento pozitivní jev důvodem k optimismu.

"Zatím můžeme být optimističtí, ale co se stane na podzim lze jen těžko předpovídat. Letos je situace rozhodně lepší, než byla v předchozích pěti letech,“ konstatoval klimatolog Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Pavel Zahradníček v interview pro Český rozhlas Plus. 

Před rokem 2015, který je jakýmsi pomyslným mezníkem, kdy ve střední Evropě nastoupila suchá epizoda, byl zaznamenán nárůst srážek o objemu nad 12 milimetrů. Od té doby jsme se na našem území museli potýkat s nedostatkem deště, jakož i intenzivních bouřek, což mělo za následek stále větší sucho. Zmizely navíc i zahradní deště, během nichž docházelo ke srážkám i několik dní v kuse. 

"Jak se nám mění klima a zvyšuje teplota, tak extremita počasí narůstá. Bohužel se nám rozevírají nůžky mezi oběma extrémy a musíme se na to připravit," nastínil klimatolog problémy, které způsobují sucha a v jejich důsledku bleskové a silné bouřky mající za následek povodně. 

Lze bojovat s nedostatkem vody?

"Většina území republiky má o 5 až 40 milimetrů více vody, než je běžné. Doplnily se nám díky srážkám i podzemní vody,“ konstatoval Zahradníček.  

"Díky tomu, že se otepluje, tak za současné sucho může z 50 procent vzduch a z 50 procent nedostatek srážek. V posledních pěti letech jsme zažili oba extrémy, tak se nemůžeme divit, že to krajina není schopna vyřešit," podotkl. 

Se suchem se nicméně dá bojovat. Zpočátku by bylo zapotřebí zachytávat vodu v krajně, tak aby byla absorbována do hlubších vrstev. V následující fázi je pak zapotřebí lepší zacházení s dešťovou vodou, kterou by bylo dobré používat například k zavlažování. 

Jsme skutečně svědky klimatické změny?

Podle historiků se v současné době opakuje scénář ze 30. let 16. století. "Sucho dříve způsobovaly přirozené faktory, jako je třeba změna sluneční aktivity. V současnosti víme, že tyhle faktory jsou neutrální. Je pravda, že sucho bylo i v minulosti, ale momentálně je četnější a intenzivnější,“ upozornil klimatolog.

"Sice nám v zimě prší, ale ne ve sněhových srážkách. V letošním roce bylo v nížinách oproti normálu pouze 10 procent sněhu a na horách jen 60 procent. Pozorujeme také, že klesají srážky během jara a výrazně roste teplota," nastínil změnu charakteru hydrologického roku. 

Související

Více souvisejících

Sucho Klimatické změny Voda Ekologie Déšť

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy