Experti: Česko nemá hrát hry, že je mezi Východem a Západem. Jsme součástí EU

Na úterní konferenci Česko a Ukrajina: od pomoci ke strategii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy experti rozebrali proměny v rámci české zahraniční politiky po invazi Ruska na ukrajinské teritorium. Panuje mezi nimi shoda na nutnosti pokračovat v posilování pozice České republiky napříč západními strukturami. 

Stálá zástupkyně České republiky při Politickém a bezpečnostním výboru EU Jitka Látal Znamenáčková na konferenci zmínila, že ačkoliv není lehké to uznat, české zahraniční politice konflikt na Ukrajině pomohl v jejím směřování. „Jsme vidět, jsme slyšet a máme nápady, pomáháme. Francouzi i Němci nás vnímají vážně. Dává nám to sílu dělat konkrétní kroky.“ 

To vše díky silné podpoře Ukrajiny. Podle stále zástupkyně bychom neměli dopustit, aby si Ukrajina nemohla vybrat svou budoucnost. Česká republika získala svou velmi viditelnou roli také díky předsednictví v Radě Evropské unie od července do prosince loňského roku. 

„Měli bychom si uvědomit, že jsme Česká republika, a že jsme Evropská unie. Máme společnou zahraniční a bezpečnostní politiku a měli bychom se s tím vyrovnat, ať se nám to líbí, nebo ne,“ upozornila Znamenáčková.  

Nemáme hrát hry Východ versus Západ 

Michal Pařízek z Institutu politologických studií FSV si nemyslí, že dojde k dlouhodobé reorientaci české zahraniční politiky. Společnost ale vidí, jak důležitá může diplomacie být a je nutné jí věnovat značný politický kapitál. 

Česká republika je dlouhodobě jednou z nejvíce euroskeptických zemí. „Podle různých průzkumů je zájem o Evropskou unii extrémně malý. Podle mě je tohle úkol, o kterém se bavíme. Nemáme hrát hry, že jsme mezi Východem a Západem. Měli bychom si jasně určit naše národní zájmy,“ podotkl Pařízek.  

Vysvětlil, že od začátku invaze byla napříč světovými médii Evropská unie daleko viditelnější než Severoatlantická aliance. „Bylo správně, že NATO bylo málo viditelné, ale v posledních měsících se to mění. Francie a Německo v rámci globálního zájmu posilují. V médiích jsou s konfliktem ale nejvíce asociovány Spojené státy,“ vypočítal.  

Bezpečnost není samozřejmá 

Ivo Šlosarčík z Institutu mezinárodních studií FSV považuje konflikt za impuls pro akademické prostředí k přemýšlení o významu bezpečnosti, a že není samozřejmá. Podle něj bychom neměli spoléhat na NATO nebo EU. „My jsme NATO a EU. Zapojujeme se do řešení konfliktu v rámci těchto organizací. Ukazujeme, že nejsme pasivními, ale aktivními hráči.“ 

Pro Českou republiku je důležité hledat nové koaliční partnery v rámci Evropské unie tam, kde má své zájmy. Jak Šlosarčík přiblížil, válka v jejich hledání napomohla a díky tomu je navazování strategických partnerství jednodušší. Můžeme tak vystoupit mimo intuitivní přemýšlení o Visegrádské čtyřce. „Uvidíme, jestli tato situace v kombinaci s předsednictvím ukáže, že v rámci Evropské unie nadále dokážeme vyvolat hlasování a podílet se na rozhodnutích.“ 

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Česká republika EU (Evropská unie) Ukrajina NATO diplomacie Jitka Látal Znamenáčková Ivo Šlosarčík

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy