Kritický stav dětské zubařiny potvrzuje i jedna z velkých nemocnic. Covid a chřipka jsou na ústupu

Tisková mluvčí Fakultní nemocnice Motol Miroslava Mikasová pro EuroZprávy.cz nastínila, v jakém stavu je dnes nemocniční péče. Podle ní ubývá případů chřipky a covidu-19, situace v zubním lékařství je však stále neutěšená. Motol má k dispozici také místa k péči o ukrajinské válečné uprchlíky. 

Podle mluvčí Mikasové je momentálně tlak na všechna oddělení nemocnice prakticky stejný. „Výraznější je na Interní a Pneumologické klinice dospělých, na Pediatrické klinice a Dětské psychiatrické klinice,“ nastínila pro EuroZprávy.cz. Počty pacientů s covidem-19 a chřipkovým onemocněním v poslední době poklesly. „Výrazněji neovlivňují chod nemocnice.“ 

Upozornila na enormní tlak na dětský i dospělý urgentní příjem. „Značný je tlak na zřízené UA Pointy, které přijímají dětské i dospělé pacienty z Ukrajiny,“ dodala. 

Mladí lékaři odcházejí do zahraničí 

Podle serveru Finance.cz mladí čeští lékaři mnohdy zvolí odchod do zahraničí. Vedou je k tomu důvody jako jsou výdělek, zkušenosti nebo lepší pracovní podmínky. Tehdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ještě v roce 2017 uvedl, že ročně do zahraničí odchází po promoci přibližně 10 až 15 % absolventů lékařských fakult. 

Pro Motol neznamenají odchody mladých lékařů do zahraničí větší problémy. „V naší nemocnici jsme zaznamenali od roku 2022 jen jeden odchod lékaře do zahraničí, který byl dlouhodobý, tedy nastálo a s ukončením pracovního poměru ve Fakultní nemocnici Motol,“ upřesnila Mikasová. 

Ostatní odchody lékařů do zahraničí se týkají jen krátkodobých či střednědobých stáží. „Po absolvování stáže se vrací. V těchto případech se jedná o uvolnění lékařů po dobu stáže.“ 

Zubní péče ve FN Motol 

Ve FN Motol se stomatologická péče zaměřuje na dětské pacienty. „V dětské části je Stomatologická klinika se 17 lůžky pro děti a dorost. Dospělá lůžka nemáme. Tlak na tuto péči je značný i vzhledem k velmi omezenému počtu takzvaných pedostomatologů,“ vysvětlila mluvčí FN s tím, že dle statistik je v České republice pouze 30 těchto specialistů. Upozornila také na značně redukovanou péči ostatních zubařů o děti.  

Podle webu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je v České republice 3,1 nového zubního lékaře na 100 tisíc obyvatel. Dle doporučení Evropské unie má každá země produkovat právě tři nové zubaře. Například přednosta Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty René Foltán vidí problém už na středních školách. „Výsledky studie jasně ukazují, že z okresů, které si nejvíce stěžují na nedostatek zubařů, jsme přijali velmi málo studentů. Možné závěry jsou dvojí: Buď je daný okres opravdu řídce obydlený, nebo, a to je závažnější, střední školy tam mají tak špatnou úroveň, že znalosti jejich absolventů nestačí na to, aby úspěšně zvládli přijímací řízení na lékařské fakulty,“ vysvětlil

Pokud tedy samosprávy v dotyčných krajích chtějí více zubařů, měly by podle něj začít u sebe a věnovat maximální úsilí a prostředky na zlepšení základního i středního školství, které mají v gesci. 

Foltán také doplnil, že lékařské fakulty produkují už zubaře připraveného na praxi. „Aby byl náš absolvent plně kompetentní, musí během studia zvládnout obrovské množství praktické výuky. Z 5000 hodin studia je to 2500 hodin.“ 

Související

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Zdravotnická zařízení by opět mohla dostat náhrady za ztráty kvůli covidu

Zdravotnická zařízení by mohla dostat i za loňský rok náhrady za výpadky příjmů kvůli covidu-19. Senát dnes schválil vládní návrh zákona, podle něhož bude moci ministerstvo zdravotnictví vydat podobně jako pro roky 2020 a 2021 takzvanou kompenzační vyhlášku. Poskytovatelé péče by se ale mohli dohodnout se zdravotními pojišťovnami i jinak. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Více souvisejících

Zdravotnictví nemocnice Motol lékaři zubaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 22 minutami

před 24 minutami

před 26 minutami

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Třetí celostátní sněm hnutí ANO

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

včera

Google, autor: Kai Wenzel

Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů

Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.

včera

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu desítku dronů, zaútočilo i raketami

Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů Šáhed, z nichž se devět podařilo sestřelit, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Rusko také v noci ostřelovalo Záporoží, kde poškodilo zařízení infrastruktury, uvedly tamní úřady. Raněné po ruských útocích hlásí Charkovská, Záporožská a Doněcká oblast, která eviduje také jednoho zabitého.

Zdroj: ČTK

Další zprávy