Kritický stav dětské zubařiny potvrzuje i jedna z velkých nemocnic. Covid a chřipka jsou na ústupu

Tisková mluvčí Fakultní nemocnice Motol Miroslava Mikasová pro EuroZprávy.cz nastínila, v jakém stavu je dnes nemocniční péče. Podle ní ubývá případů chřipky a covidu-19, situace v zubním lékařství je však stále neutěšená. Motol má k dispozici také místa k péči o ukrajinské válečné uprchlíky. 

Podle mluvčí Mikasové je momentálně tlak na všechna oddělení nemocnice prakticky stejný. „Výraznější je na Interní a Pneumologické klinice dospělých, na Pediatrické klinice a Dětské psychiatrické klinice,“ nastínila pro EuroZprávy.cz. Počty pacientů s covidem-19 a chřipkovým onemocněním v poslední době poklesly. „Výrazněji neovlivňují chod nemocnice.“ 

Upozornila na enormní tlak na dětský i dospělý urgentní příjem. „Značný je tlak na zřízené UA Pointy, které přijímají dětské i dospělé pacienty z Ukrajiny,“ dodala. 

Mladí lékaři odcházejí do zahraničí 

Podle serveru Finance.cz mladí čeští lékaři mnohdy zvolí odchod do zahraničí. Vedou je k tomu důvody jako jsou výdělek, zkušenosti nebo lepší pracovní podmínky. Tehdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ještě v roce 2017 uvedl, že ročně do zahraničí odchází po promoci přibližně 10 až 15 % absolventů lékařských fakult. 

Pro Motol neznamenají odchody mladých lékařů do zahraničí větší problémy. „V naší nemocnici jsme zaznamenali od roku 2022 jen jeden odchod lékaře do zahraničí, který byl dlouhodobý, tedy nastálo a s ukončením pracovního poměru ve Fakultní nemocnici Motol,“ upřesnila Mikasová. 

Ostatní odchody lékařů do zahraničí se týkají jen krátkodobých či střednědobých stáží. „Po absolvování stáže se vrací. V těchto případech se jedná o uvolnění lékařů po dobu stáže.“ 

Zubní péče ve FN Motol 

Ve FN Motol se stomatologická péče zaměřuje na dětské pacienty. „V dětské části je Stomatologická klinika se 17 lůžky pro děti a dorost. Dospělá lůžka nemáme. Tlak na tuto péči je značný i vzhledem k velmi omezenému počtu takzvaných pedostomatologů,“ vysvětlila mluvčí FN s tím, že dle statistik je v České republice pouze 30 těchto specialistů. Upozornila také na značně redukovanou péči ostatních zubařů o děti.  

Podle webu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je v České republice 3,1 nového zubního lékaře na 100 tisíc obyvatel. Dle doporučení Evropské unie má každá země produkovat právě tři nové zubaře. Například přednosta Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty René Foltán vidí problém už na středních školách. „Výsledky studie jasně ukazují, že z okresů, které si nejvíce stěžují na nedostatek zubařů, jsme přijali velmi málo studentů. Možné závěry jsou dvojí: Buď je daný okres opravdu řídce obydlený, nebo, a to je závažnější, střední školy tam mají tak špatnou úroveň, že znalosti jejich absolventů nestačí na to, aby úspěšně zvládli přijímací řízení na lékařské fakulty,“ vysvětlil

Pokud tedy samosprávy v dotyčných krajích chtějí více zubařů, měly by podle něj začít u sebe a věnovat maximální úsilí a prostředky na zlepšení základního i středního školství, které mají v gesci. 

Foltán také doplnil, že lékařské fakulty produkují už zubaře připraveného na praxi. „Aby byl náš absolvent plně kompetentní, musí během studia zvládnout obrovské množství praktické výuky. Z 5000 hodin studia je to 2500 hodin.“ 

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO: Evropa čelí závažné zdravotní krizi. Miliony lidí jsou v ohrožení

Evropa čelí závažné zdravotní krizi, která se táhne od raného dětství až po stáří. Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), zveřejněné v úterý, se v regionu dramaticky zvyšuje výskyt duševních onemocnění mezi mladými lidmi, stagnuje proočkovanost a chronická onemocnění, jako je obezita či srdeční choroby, ohrožují životy milionů lidí.
Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Více souvisejících

Zdravotnictví nemocnice Motol lékaři zubaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

před 51 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 1 hodinou

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 2 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 4 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy