Obrana státu je celospolečenská věc, zdůraznil Řehka. O hrozbách se podle něj mluvilo málo

Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O bezpečnosti se v Česku podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky v minulých letech dostatečně otevřeně nemluvilo, což vedlo k pocitu, že v podstatě nic nehrozí a o všechno se postará armáda, případně spojenci z NATO. 

"Prostě to nebyla priorita, což způsobilo, že lidé si přestali uvědomovat, že se jich obrana země nějak týká," řekl dnes Řehka v přednášce na Masarykově univerzitě v Brně. Situace se podle Řehky postupně mění po vpádu Ruska na Ukrajinu.

Když Řehka v lednu uvedl, že v případě války mezi NATO a Ruskem na východním křídle aliance by musel stát přistoupit minimálně k výběrové mobilizaci, vyvolalo to značný ohlas a diskuse na politické scéně. Podle Řehky ale nejde o žádnou novinku, v Polsku nebo Pobaltí by podobné konstatování nikoho nezaskočilo. "Bizarní je, že to někomu přijde zvláštní a že to někdo má jako téma, protože je samozřejmé, že když jste v krizi, musíte mobilizovat síly, jako jednotlivec i jako společnost. Máme na to i legislativu, vždycky se s tím počítalo," uvedl Řehka.

Při velkém konfliktu vyšší intenzity v Evropě bude armáda jen jeden z nástrojů, zopakoval Řehka s tím, že na obranyschopnosti státu musí spolupracovat celá společnost. Důležitá je celková odolnost, výchova, hodnoty, na kterých se lidé shodují a jsou ochotní je bránit, míní Řehka. Situaci na Ukrajině označil za užitečný budíček, který pomohl změnit náhled politiků a stal se podnětem k rychlejší modernizaci armády, revizi strategických dokumentů, ale také otevřenému pojmenování hrozeb.

Příprava obrany státu nyní podle Řehky musí počítat i s potenciálním konfliktem velkého rozsahu na východním křídle NATO. „Rusko je pro nás jednoznačně přímá hrozba. Tečka," zdůraznil Řehka s tím, že ještě před pár lety nebylo možné to říct nahlas. Ani v bezpečnostní strategii, která vznikala až po anexi Krymu z roku 2014, nebylo Rusko výslovně zmíněno jako hrozba.

Ať už bude výsledek války na Ukrajině jakýkoliv, Rusko zůstane podle Řehky nepřátelské, agresivní, méně předvídatelné. Že náčelník generálního štábu vyzývá k přípravě na konflikt, podle něj neznamená, že si válku přeje, nelze to ani vnímat jako "harašení zbraněmi". "Připravujeme se na válku právě proto, že ji nechceme," uvedl Řehka. Rusko podle něj musí vidět, že to "nemá ani zkoušet", protože je bez šance na úspěch.

Armáda podle Řehky potřebuje stabilní financování a možnost dlouhodobě plánovat. Nyní se armáda snaží rychle modernizovat ve všech oblastech, podle Řehky se ale nepřipravuje na nějaké "hvězdné války", spíše lepí a záplatuje díry a mezery. Současné investice se navíc projeví až s časovým odstupem.

Na základě poznatků z konfliktu na Ukrajině armáda začíná jinak přemýšlet o řadě témat, například o zásobách. Munice musí být v rezervě více, měla by také být více standardizovaná napříč NATO. Z bezpilotních prostředků jsou zapotřebí nejen ty sofistikované, ale i "spotřební", pro nasazení na nejnižší úrovni. Další poznatky směřují k systému velení, spojení nebo ochraně a mobilitě sil.

Kromě zbraňových systémů armáda potřebuje také datová centra nebo specialisty na informační technologie, uvedl Řehka. Právě schopnost zpracovat obrovské množství dat bude podle Řehky klíčová pro získání převahy nad jakýmkoliv protivníkem.

Západ podle Řehky nyní nepodporuje Ukrajinu, protože je soucitný, ale protože si podporu vybojovala a zasloužila. Kdyby Kyjev loni po ruské invazi padl a stát se během pár týdnů zhroutil, bylo by prý vše jinak. Ukrajina se udržela, navíc vedla efektivní strategickou komunikaci, což zapůsobilo i na veřejné mínění ve světě. "Předvedli takový výkon, že by nám byla hanba je nepodporovat," konstatoval Řehka.

Související

Více souvisejících

Karel Řehka (generál) Armáda České Republiky NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy