Rozum mi to nebere. Politiků jsme se zeptali na vyloučení Maďarska z EU. A reakce jsou jednoznačné

ANKETA – Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn před několika dny pobouřil evropské politiky, když navrhl vyloučení Maďarska z Evropské unie. S uprchlíky podle něj země zachází skoro hůře než se zvířaty. Proto jsme se českých politiků zeptali, co si o tomto návrhu myslí. Mohou taková slova vůbec něco vyřešit? Nebo naopak prohlubují krizi v EU?

„Takové nesmysly pouze mohou pomoci krizi EU a jejímu odmítání. Nevím, že by Maďarsko porušovalo dohody s předpisy," reagoval v SMS zprávě pro naši redakci vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„To je pitomost, která nemá obdoby," myslí si jeho stranický kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Pominu-li to, že EU není ani možné kohokoliv vyloučit, tato slova jsou naprosto nevhodná. Evropské státy musí hledat cestu spolupráce a společných řešení, a ne se vzájemně osočovat. Premiér Orbán zbytečně vyhrocuje otázku migrance, s kontrolou hranic však souhlasím," řekla serveru EuroZprávy.cz poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

„Prohlášení tohoto typu nechápu. Maďarsko střeží vnější hranice Schengenu a má za to být vyloučeno z EU? Rozum mi to nebere," uvedl pro naši redakci poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Přesně takto vznikají rozkoly v EU. Ten pán možná ví, kde je Maďarsko, o ochraně vnějších hranic a smluvní povinnosti netuší nic. Ať jede do Slovinska, nebo do Makedonie a nechá si vyprávět o chování imigrantů. Když je tak kritický k Maďarům, mohl by totéž říct o Slovincích i Rakušanech. Nevím, komu ten pán slouží, ale jednotě EU určitě ne," má jasno senátor ODS Přemysl Sobotka.

„Slova  Jeana Asselborna jsou tím nejpádnějším důkazem, že probruselští politici začínají ztrácet půdu pod nohama a naopak získávají jistou nervozitu. Pan Asselborn se však naprosto zmýlil v úvahám o tom, zda a kdo by měl být vyloučen? Pokud ano, tak na prvním místě v těchto úvahách by mělo být Řecko, které se členem EU ostatně stalo na základě zkreslení hospodářských informací (tedy členem EU se rozhodně stát vůbec nemělo). A dlouhodobě neplní své závazky. Naopak postoj Maďarska plně chápu a vůbec se mu nedivím, jak k problematice zastavení nezvládnuté migrace Evropou přistupuje. Škoda, že aspoň takto už dávno nepostupují jiné hraniční země schengenského prostoru. Různé výhrůžky ať už bruselských nebo probruselských politiků různým zemím převážně východní části EU je možno chápat jako první známky možného rozpadu EU nebo minimálně počátku výrazné transformace nebo klidně i redukce. Nedělejme si iluze, že mocné země EU to někdy s námi myslely úplně fér..." uvedl pro server EuroZprávy.cz nezařazený poslanec a člen hnutí Řád národa Karel Fiedler.

Proti vyloučení Maďarska se už dříve vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „V těchto dnech diskutujeme o budoucnosti Evropské unie a potřebujeme si zachovat racionální přístup, jednotu a věnovat se společným tématům," uvedl.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Asselbornovi doporučil, aby se místo odkazování na evropské hodnoty důkladně podíval na evropská pravidla. "Jak známo, možnost vyloučit neexistuje. S vylučováním bychom neměli začít, ani si s tou myšlenkou pohrávat," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK. Z maďarské politiky není Schwarzenberg nadšený, ale řešení vidí v intenzivním dialogu, po kterém by země udělala kompromis.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Komunisté se nezmění, budou lhát a překrucovat historii, patří na smetiště, říká opozice pro EZ

ANKETA – Uctí památku obětí a uvědomí si, že jsme před 52 lety definitivně přišli o naději na svobodu. Opoziční politici, které EuroZprávy.cz v anketě oslovily, si připomenou, jakým útrapám byl národ 21. srpna 1968 i o rok později vystaven. „Srpen 1968 pro nás všechny znamená okupaci, obsazení naší země a pokračování represe i útlaku ze strany komunistického režimu. Velké starosti mně dělá, že dnes komunisté mají vliv na vládu. Je to odpovědnost Andreje Babiše a sociálních demokratů, kteří je k moci vrátili. Pro mě je to nepřijatelné,“ říká exkluzivně předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala.
Milada Horáková

Anketa: Komunisté pošlapávají odkaz Horákové, říkají opoziční političky

ANKETA - Je pro ně vzorem a nedotknutelnou ženou. České opoziční političky, které EuroZprávy.cz oslovily, bez frází a patosů vzhlížejí k doktorce Miladě Horákové, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu nechali 27. června 1950 popravit. „Milada Horáková je pro mě především symbolem odvahy, obrovské vnitřní síly a oddanosti demokratickým ideálům,“ říká pro EuroZprávy.cz poslankyně za ODS Jana Černochová. Úctu k jejímu odkazu v sobě nosí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „ Nevzdala se ani v těch nejtěžších chvílích. Málokdo by v takové zkoušce obstál. Ona to dokázala.“ Bývalá politička za Českou stranu národně sociální fascinuje i poslankyni za hnutí STAN Věru Kovářovou. „Měla neuvěřitelně nezdolnou sílu i v té nejhorší hodině svého života.“ Političky rovněž rozčiluje, že současnou vládu podporují komunisté, kteří Horákovou nechali před 70 lety oběsit.

Více souvisejících

anketa EU (Evropská unie) Maďarsko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Vlaky

České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší

V Česku se utlumil železniční provoz už na Štědrý den a to samé se stane i na Silvestra, kdy je zájem o cestování tradičně menší. To se rychle změní na Nový rok, kdy se zejména odpoledne očekává rušno. České dráhy jsou proto připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách. Cestujícím doporučují rezervaci míst. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

včera

Kim Čong-Un

Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude realizovat „nejtvrdší“ protiamerickou politiku. Toto prohlášení, zveřejněné státními médii v neděli, přichází jen několik týdnů před nástupem Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

včera

Kavelašvili je novým gruzínským prezidentem. Profesionální sportovec odmítá Západ a tíhne k Putinovi

Michail Kavelašvili byl v neděli slavnostně inaugurován jako nový prezident Gruzie po bouřlivém volebním období, které ještě více rozdělilo zemi mezi proruské a proevropské frakce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy