Zeman útok USA nekomentuje. Vyjádří se k němu odpoledne

Praha - Zatímco řada světových představitelů se již vyjádřila k útoku, který provedla americká armáda na syrskou základnu, prezident Miloš Zeman jej zatím komentovat nehodlá. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pouze tvrdí, že se veřejnost dozví jeho názor na tiskové konferenci.

Stále více zemí a jednotlivých státníků vyjadřuje podporu Donaldu Trumpovi, který nařídil útok na Sýrii. Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60.

VBombardování proběhlo v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Tamní opozice naopak útok uvítala.

Zeman k útoku mlčí

K útoku se vyjádřilo i několik českých politiků, vyjma prezidenta Miloše Zemana. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček serveru EuroZprávy.cz pouze sdělil, že se více dozvíme na dnešní tiskové konferenci, která proběhne v 15:30.

Z České republiky tam zatím oficiálně reagovalo pouze ministerstvo zahraničí, které vnímá americký zásah v Sýrii jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům. "K řešení syrského konfliktu bude stále potřeba nalézt dohodu i s ostatními regionálními hráči. Doufám, že dnešní útok USA napomůže tomu, aby chemické zbraně už nebyly nikdy použity. Je třeba stále usilovat o nezávisle vyšetření a potrestáni těch, kteří nesou za tragédii v provincií Idlib odpovědnost," uvedl pro EuroZprávy.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Útok také schválil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) který doufá, že rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi.

Svět útok většinou podporuje

Plnou podporu Trumpovi dnes přitom vyjádřil například izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Britská a německá vláda také vyjádřily podporu americkému úderu na leteckou základnu. Stejně se zachovala i kancelář tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault uvedl, že americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún je varováním zločinnému režimu, a i polská vláda podpořila americký úder v Sýrii.

Proti útoku se naopak postavilo například Rusko. Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah v Sýrii za "agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou".

Čína v reakci na americký úder v Sýrii vyzvala strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace. Japonsko naopak akci Spojených států podpořilo.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Lubomír Zaorálek Bohuslav Sobotka USA (Spojené státy americké) Sýrie útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) Francie Čína Velká Británie Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy