KOMENTÁŘ | Realisté, Piráti a STAN vítězi voleb. Kolik voličů by zbylo na Babiše?

KOMENTÁŘ - Malá i mimoparlamentní politická uskupení si před letošními volbami do Sněmovny kladou nebývale vysoké cíle. Piráti, Realisté, Svoboda a přímá demokracie či hnutí STAN si myslí, že Sněmovna je nafukovací...

Malá i mimoparlamentní politická uskupení si před letošními volbami do Sněmovny kladou nebývale vysoké cíle. Piráti, Realisté, Svoboda a přímá demokracie či hnutí STAN si myslí, že Sněmovna je nafukovací...

STAN chce 6 a půl procenta

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které doufá ve volební koalici s KDU-ČSL pro podzimní parlamentní volby, rozhodně nemá malé ambice. V úterý pro rozhovor na kanálu DVTV se jejich místopředseda Vít Rakušan chvástal, že STAN, kdyby kandidovalo jako samostatný subjekt, dostalo kolem 6 či 6,5 procenta hlasů a do Sněmovny se tak bez Lidovců v klidu dostalo. Místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová zase nedávno sdělila médiím, že společná koalice se Starosty může vytěžit okolo 15 procent hlasů. Je otázkou, který odhad je méně střízlivý. Podle posledních průzkumů veřejného mínění by totiž hnutí STAN dostalo pouhá 2 procenta, zatímco Lidovci procent 7. Jak víme, v případě volební koalice by tak do poslaneckých lavic neusedl ani Starosta, ani Lidovec, nepřekročili by požadovaných 10 procent hlasů pro dvojčlennou koalici. Vyhlídky tedy tak optimistické nejsou...

Okamura doufá ve dvouciferný volební výsledek

Znovu-usednout na své místo v Poslanecké sněmovně by jistě chtěl i předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Ten se do Sněmovny v roce 2013 dostal ještě jako lídr Úsvitu. Po jeho rozkolu se stala věc nadmíru očekávaná. Voličské preference oběma nástupnickým subjektům značně poklesly. Okamura se však nevzdává. Loni na podzim vytyčil pro svou stranu 10% cíl. "Musíme usilovat o dvouciferný výsledek, protože to nám dává velkou šanci být partnerem v koaličních jednáních," prohlašoval tehdy na stranické konferenci. Předvolební průzkum agentury STEM pro duben 2017 však poprvé Okamuru ze Sněmovny vyprovodil. SPD by získala 4,2 procenta. A Úsvit? Ten by měl úctyhodných 2,3 procenta. 

Nejsilnější pravicová strana? Chtějí jí být Realisté

Zcela novým subjektem, který si brousí zuby dokonce na vládní křesla, jsou Realisté. Pravicová politická strana vznikla teprve loni, v jejím čele jsou dva tajemníci. Nejvýraznější tváří strany je však politolog a ekonom dlouhodobě působící v Německu, Petr Robejšek. Cíl Robejška je jasný. 20 procent hlasů a lídr na pravici. Nejsilnější politickou stranou na pravici však chce být i Fialova ODS. A i když se potácí nad hranicí volitelnosti, možná, že nejsilnější opravdu bude ona. Realisté jsou v předvolebních průzkumech takřka neviditelní, tak si počkejme, třeba nás bude čekat překvapení. Buďme však realisty. 

Zeleným by mělo nemluvení o genderu přinést až 8 procent

Další menší stranou, která stojí již druhé funkční období mimo Sněmovnu, jsou Zelení Matěje Stropnického. Ten straně kromě zákazu mluvení o tématech jako je squatting, migrace nebo gender, nastavil laťku, kterou by měla překonat. Tou laťkou je 8 procent hlasů. Stěžejní prý bude, aby strana, která na kandidátce uvítá některé osobnosti z hnutí Změna (mimochodem předseda Změny Jan Korytář je trochu "realističtější" - chce se Zelenými zisk 5 procent), dosahovala v předvolebních průzkumech v létě alespoň 5 procent. Průzkum společnosti CVVM však straně ke dni 24. duben přiřkl pouhá dvě procenta.  Možná by strana měla otevřít téma genderu více...

Piráti mají velkou šanci, zatím jsou však pod hranicí pěti procent

Velmi ambiciózní mimoparlamentní stranou jsou Piráti. Česká pirátská strana v čele s Ivanem Bartošem sice kontinuálně posiluje, na překročení prahu 5 procent to však zatím nevypadá. Strana ústy svého předsedy míří na 10 procent voličů. Je pravda, že březnový volební model přisoudil Pirátům přes 5 procent, v současnosti však mají dle CVVM 3 a půl procenta a dle STEMu 4,6 procentního bodu. Pokud bychom měli věřit průzkumům, ani Pirátům by jejich ambiciózní plán nevyšel. 

Pokud by všechny výše jmenované subjekty a koalice dosáhly svého vysněného cíle, rozděleno by bylo 63 % všech odevzdaných hlasů. O zbylých 37 procent by bojovalo hnutí ANO, ČSSD, ODS, KSČM nebo TOP 09. Hnutí ANO by dle průzkumů přitom momentálně volilo necelých 30 procent voličů. Zajímavé počty.

Související

Petr Fiala

Naše vláda už má větší přínos než dvě předchozí, prohlásil Fiala na konferenci ODS

Úsporný balíček, kterým chce vláda snížit prohlubující se zadlužení státu, bude mít podporu všech poslanců a senátorů ODS. Ačkoliv na dnešní ideové konferenci občanských demokratů zazněla dílčí kritika opatření, nikdo nezpochybnil, že kroky ke konsolidaci veřejných financí jsou správnou cestou, zdůraznil při jednání premiér a šéf ODS Petr Fiala. Občanští demokraté na celodenní konferenci v Praze probírali svůj program pro příští dva roky.
PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách. Rozhovor

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 

Více souvisejících

ODS koalice KDU-ČSL a STAN Realisté (strana) Piráti Strana zelených Tomio Okamura Poslanecká sněmovna volby 2017 komentář

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 19 minutami

před 46 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy