ROZHOVOR | Změní Macron Česko? Politolog prozradil, na co se máme připravit

ROZHOVOR - Co znamená vítězství centristy Emmanuela Macrona ve druhém kole francouzských prezidentských voleb pro Evropu a pro Česko? Podle experta Ladislava Mrklase, prorektora a politologa z CEVRO Institutu, by se Česko mohlo poohlížet po dalších reformě orientovaných zemích, například po Nizozemsku. To, jaký budu Macron prezident, prý nelze odhadnout, musíme si počkat na parlamentní volby ve Francii, říká pro EuroZprávy.cz Mrklas.

Včera si Francouzi zvolili nového prezidenta. Centristický kandidát Emmanuel Macron získal 66,06 procenta hlasů. Porazil tak kandidátku krajní pravice Marine Le Pen. 

Čím si vysvětlujete tak velký rozdíl ve výsledku mezi oběma kandidáty? A co říkáte na číslo 11,5 procent, což byly neplatné hlasy?

Výsledek druhého kola není žádným překvapením a dalo se očekávat, že Emmanuel Macron vyhraje poměrně výrazným způsobem. To číslo 11,5 procenta neplatných hlasů je zajímavé, asi by bylo ještě zajímavější vědět, zda se jedná spíše o voliče krajně-levicového Mélenchona nebo Fillona, kteří tím dali najevo svůj protest i vůči novému předpokládanému prezidentovi Macronovi. Myslím, že 66 procent hlasů je dostatečně silný mandát, je to jasné vítězství. Je to ale pouze první dějství. Naprosto zásadní a možná mnohem důležitější než tyto prezidentské volby budou volby parlamentní, které ukážou, zda ve Francii dochází k nějaké systémové změně a nebo zda je to pouze záležitost špatně vybraných lídrů obou těch velkých stran (Republikáni a Socialisté, pozn. red.).

Dá se očekávat, že Emmanuel Macron bude silným prezidentem – získá jeho hnutí dostatek hlasů v parlamentu a prosadí program? Dá se čekat zcela jiný styl vlády Macrona od vlády současného prezidenta Francoise Hollanda?

Nejprve je třeba říci, že nemáme vůbec žádný precedent, že to je něco naprosto nového, protože ještě nikdy se nestalo, aby prezidentem francouzské páté republiky byl zvolen někdo, kdo není lídrem jedné z těch velkých stran. Možná bychom mohli hovořit o tom, že prezident Valéry Giscard d'Estaing tak trošku byl v podobné situaci, ale stále vycházel z prostředí zavedených stran. Nyní jsme v situaci, kdy do druhého kola postoupili kandidáti, kdy ani jeden z nich nepatřil k jedné z těch velkých stran. Podle průzkumů, které jsem viděl, by hnutí Vpřed! Emmanuela Macrona mohlo získat až nějakých 200 mandátů v Národním shromáždění (z celkových 577, pozn. red.). Totéž by mohli získat Republikáni a rozhodující bude, kdo získá ten zbytek. Macron pak bude muset sestavit nějakou středo-levou většinu, možná zvolí spolupráci s Republikány, to je zatím ve hvězdách.

Macron zvítězil jako kandidát středu a můžeme si klást otázku, co je to ten střed. V Macronově případě je to zatím jakási směsice liberálních konceptů v oblasti ekonomické a pokračování toho proevropského trendu francouzské zahraniční politiky, včetně záležitostí migrace a podobně. Záleží tedy na manévrovacím prostoru, který dostane. Jeho program je jedna věc, druhá věc je, co mu umožní parlament. Je předčasné mluvit o tom, jaký bude prezident a jak bude silný.

Jaká je budoucí vize EU a eurozóny Macrona a kam v této vizi spadá Česká republika?

Pokud vím, tak Macronova vize je pokračování eura a integrace směrem ekonomickým i politickým. Pozice Česka bude záviset na tom, jak dopadnou nadcházející dvoje volby. To znamená volby parlamentní a volby prezidentské. Záleží také na tom, kam se Evropa bude ubírat. Francouzské volby nejsou jedinými, které na to mají vliv, velmi zásadní volby budou ty německé. Na druhou stranu, podíváme-li se na výsledek francouzských voleb a na to, jaký je nejpravděpodobnější scénář voleb německých, tak to je v podstatě pokračování integrace v takovém rozsahu, jako vidíme teď. Česko bude muset hledat tu svoji pozici vůči tomu, co je doteď a co v podstatě známe.

Čeští politici vesměs uvítali vítězství Emmanuela Macrona, v čem je jeho vítězství ve volbách pro Česko dobrou zprávou?

Spíše bych to obrátil. Podobně jako pro francouzské voliče i pro Čechy a české politiky představoval Emmanuel Macron menší zlo. Ti, co vítají nastartovaný trend evropské integrace a vývoj mezinárodních vztahů v Evropě, pro ně je to ideovou záležitostí. Pro ty ostatní je to složitější, ti jsou kritičtí vůči vývoji evropské integrace, na druhou stranu vize protikandidátky Marine Le Pen byla vizí konce evropské integrace, což je pro velkou část českých politiků z logických důvodů naprosto nepřijatelné. Vize Marine Le Pen je vizí velkých evropských národů, jakési obnovy „koncertu velmocí“, a to je pro Česko něco, co s naší velikostí a politickým postavením, není nic přitažlivého.

Dle mého názoru je zde ještě jedna věc, v souvislosti s možným směřováním Česka v rámci Unie, která se nedoceňuje. Například volby v Nizozemí, které byly letos prvními, z těch větších evropských voleb. Ty „zapadly“ proto, že nevyhrál Geert Wilders. Na druhou stranu, hlas holandského voliče, země, která je přibližně stejně velká jako Česká republika, zazněl velmi kriticky vůči integraci a různým projektům Unie. Takovéhle země, jako je Nizozemsko, by do budoucna mohly být spojencem České republiky. Největší spojenec Česka a zemí, které jsou reformně orientované a hovoří o integraci jiným způsobem, než Francie nebo Německo, Británie, odešla. Nyní se nám ale nabízí celá řada spojenců ze zemí, které tradičně byly velmi prointegrační a patřily do toho tvrdého jádra. 

Lze očekávat nějaké změny v zahraniční politice Francie vůči Rusku a konfliktu v Sýrii? A bude mít nějaký reálný dopad předvolební kritika Polska a tamní vlády Emmanuelem Macronem?

Nemyslím si, v tomto směru budu Macron pokračovat v té francouzské cestě, která byla konsensuální mezi Republikány i Socialisty v posledních desetiletích. Co se týče Polska, tam žádné kroky nečekám, byla to spíše taková předvolební prohlášení. Macron někde potřeboval vytáhnout pár tvrdších slov, a tak je vytáhl v takové oblasti, která v zásadě nejméně bolí.

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D., je český politolog, prorektor pro studium VŠ CEVRO Institut, jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing.

Související

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron EU (Evropská unie) Marine Le Pen Česká republika volby ve Francii rozhovor

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy