Nahlaste strany, které v kampani nehrají fér, vyzývá web. Nejvíc udání přišlo na Okamuru

Praha – Projekt Rekonstrukce státu se prostřednictvím svého webu Fér volby snaží monitorovat férovou a průhlednost kampaní jednotlivých stran kandidujících v říjnových sněmovních volbách. Na ne zcela přehledných stránkách si lidé nejvíc stěžují na hnutí SPD Tomia Okamury.

"Podařilo se nám prosadit změny v zákonech, které umožní transparentnější financování politických stran a zamezí hlavním přešlapům v kampaních, jakými jsou třeba hojně využívaná anonymní reklama proti ostatním kandidátům nebo neomezená podpora stranám od třetích osob. Chtěli bychom teď přispět k tomu, aby se tato pravidla co nejdříve vyjasnila a podařilo se zavést je co nejlépe do praxe," uvedl zástupce Rekonstrukce státu Jiří Skuhrovec.

Server Fér volby má proto upozornit na nová pravidla, která také souvisí s vytvořením úřadu, který na financování a volební kampaně jednotlivých stran dohlíží. “Rádi bychom skrze tuto stránku zapojili veřejnost do shromažďování příkladů ze současné volební kampaně. Občané mají dnes jedinečnou možnost přímo se do vyjasňování a usazování nových pravidel přímo zapojit,” dodává Skuhrovec.

Lidé tak mají možnost ve formuláři na stránce nahrát sporné příklady kampaně. Tyto příspěvky se prostřednictvím webu mohou dostat ke členům nově zřízeného úřadu. Úřad je následně vyhodnotí a v případě, že to bude nutné, zahájí správní řízení. Příklade, které lidé nasbírají, by mohly posloužit i do budoucna proto, aby se politické strany podobných chyb vyvarovaly.

"Nechceme však zároveň úřad zahlcovat desítkami či stovkami podobných podnětů, proto případy nahrané do aplikace nejprve prověří naši právníci, jestli jsou relevantní, sloučí podobné případy do jednoho podnětu a ten poté podají úřadu," popsal práci se sesbíranými podněty od občanů Josef Karlický z Frank Bold.

Web byl vytvořen zejména proto, že úřad pro dohled nad hospodařením politických stran má pouze několik málo zaměstnanců, kteří nestihnou vše uhlídat. „V tuto chvíli je na voličích, aby sledovali dodržování zákonů a na případné pochybení úřad upozornili. Vy jste hlídači demokracie. My vám s tím pomůžeme,“ uvádí projekt.

Nutno podotknout, že web působí relativně nepřehledně. V přehledu kampaní jsou nahrané jednotlivé fotografie od občanů a u nich je uvedené, kdo kterou politickou reklamu zadal. V popisku většinou chybí odůvodnění a laický uživatel nemusí vědět, v čem která strana pochybila. Nejčastější chybou je uvedena „neoznačená kampaň“. Ze zákona je nutné, aby u předvolební inzerce byla uvedena informace o tom, kdo ji objednal. Ať jde o billboard, plakát, leták, stránku v novinách nebo třeba online reklamu, musí vždy obsahovat informaci o zadavateli a zpracovateli. Označená musí být jak inzerce ve prospěch kandidáta, tak v jeho neprospěch.

Na webu je zatím nejčastěji označená jako „neoznačená kampaň“ ta hnutí SPD Tomia Okamury. Lidé na web vyvěsili několik jejich billboardů. Jako neoznačená je také kampaň ODA Pavla Sehnala, ale i plakát KDU-ČSL nebo hnutí ANO.

Související

Více souvisejících

Tomio Okamura Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran Rekonstrukce státu volby 2017 volební kampaň Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy