Nahlaste strany, které v kampani nehrají fér, vyzývá web. Nejvíc udání přišlo na Okamuru

Praha – Projekt Rekonstrukce státu se prostřednictvím svého webu Fér volby snaží monitorovat férovou a průhlednost kampaní jednotlivých stran kandidujících v říjnových sněmovních volbách. Na ne zcela přehledných stránkách si lidé nejvíc stěžují na hnutí SPD Tomia Okamury.

"Podařilo se nám prosadit změny v zákonech, které umožní transparentnější financování politických stran a zamezí hlavním přešlapům v kampaních, jakými jsou třeba hojně využívaná anonymní reklama proti ostatním kandidátům nebo neomezená podpora stranám od třetích osob. Chtěli bychom teď přispět k tomu, aby se tato pravidla co nejdříve vyjasnila a podařilo se zavést je co nejlépe do praxe," uvedl zástupce Rekonstrukce státu Jiří Skuhrovec.

Server Fér volby má proto upozornit na nová pravidla, která také souvisí s vytvořením úřadu, který na financování a volební kampaně jednotlivých stran dohlíží. “Rádi bychom skrze tuto stránku zapojili veřejnost do shromažďování příkladů ze současné volební kampaně. Občané mají dnes jedinečnou možnost přímo se do vyjasňování a usazování nových pravidel přímo zapojit,” dodává Skuhrovec.

Lidé tak mají možnost ve formuláři na stránce nahrát sporné příklady kampaně. Tyto příspěvky se prostřednictvím webu mohou dostat ke členům nově zřízeného úřadu. Úřad je následně vyhodnotí a v případě, že to bude nutné, zahájí správní řízení. Příklade, které lidé nasbírají, by mohly posloužit i do budoucna proto, aby se politické strany podobných chyb vyvarovaly.

"Nechceme však zároveň úřad zahlcovat desítkami či stovkami podobných podnětů, proto případy nahrané do aplikace nejprve prověří naši právníci, jestli jsou relevantní, sloučí podobné případy do jednoho podnětu a ten poté podají úřadu," popsal práci se sesbíranými podněty od občanů Josef Karlický z Frank Bold.

Web byl vytvořen zejména proto, že úřad pro dohled nad hospodařením politických stran má pouze několik málo zaměstnanců, kteří nestihnou vše uhlídat. „V tuto chvíli je na voličích, aby sledovali dodržování zákonů a na případné pochybení úřad upozornili. Vy jste hlídači demokracie. My vám s tím pomůžeme,“ uvádí projekt.

Nutno podotknout, že web působí relativně nepřehledně. V přehledu kampaní jsou nahrané jednotlivé fotografie od občanů a u nich je uvedené, kdo kterou politickou reklamu zadal. V popisku většinou chybí odůvodnění a laický uživatel nemusí vědět, v čem která strana pochybila. Nejčastější chybou je uvedena „neoznačená kampaň“. Ze zákona je nutné, aby u předvolební inzerce byla uvedena informace o tom, kdo ji objednal. Ať jde o billboard, plakát, leták, stránku v novinách nebo třeba online reklamu, musí vždy obsahovat informaci o zadavateli a zpracovateli. Označená musí být jak inzerce ve prospěch kandidáta, tak v jeho neprospěch.

Na webu je zatím nejčastěji označená jako „neoznačená kampaň“ ta hnutí SPD Tomia Okamury. Lidé na web vyvěsili několik jejich billboardů. Jako neoznačená je také kampaň ODA Pavla Sehnala, ale i plakát KDU-ČSL nebo hnutí ANO.

Související

Více souvisejících

Tomio Okamura Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran Rekonstrukce státu volby 2017 volební kampaň Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní

Předletová kontrola cestujícího letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji a zabilo 179 lidí, neodhalila žádné problémy, uvedla letecká společnost. Podle generálního ředitele Kim Yi-bae nebyly při kontrole zaznamenány žádné abnormality, včetně podvozku letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy