StB žije. Babiš je důkazem. Novinář Kmenta se obul do předsedy hnutí ANO

Praha - Investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta připomíná základní fakta o spolupráci Andreje Babiše s tajnou komunistickou policií StB, která během svého pátrání nashromáždil.

Krajský soud v Bratislavě v úterý zamítl stížnost českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že byl ve svazcích StB oprávněně veden jako agent s krycím jménem Bureš. Rozsudek je pravomocný a nelze se proti němu odvolat. Pokud by chtěl Babiš očistit své jméno, musí žalovat někoho jiného, protože Ústavní soud Slovenské republiky potvrdil, že žalovanou stranou by neměl být slovenský Ústav paměti národa, jenž podle zákona zveřejňuje dokumenty někdejší StB.

Zprávu komentoval na české straně několik politiků s tím, že je to pro Českou republiku ostuda. První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na svém twitterovém účtu uvedla, že jedna věc je přece jenom horší, než že Andrej Babiš spolupracoval s StB, a to, kolika lidem taková skutečnost nevadí. Mezi ně však nepatří investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který v loňském roce před volbami do Poslanecké sněmovny vydal knihu s názvem Boss Babiš, ve které upozornil, že předseda hnutí ANO podle zjištěných informací skutečně spolupracoval s tajnou policií.

Na svém facebookovém profilu Kmenta vypíchl pár bodů ze své knihy, které Babišovu spolupráci s StB zachycují. Od roku 1985 působil Babiš v Maroku, a to s pověřením socialistické republiky, kde dělal obchodního delegáta státního podniku zahraničního obchodu PZO Petrimex. Ačkoliv Babiš členství v KSČ nikdy nepopíral, ale spolupráci s tajnou policií důrazně odmítal, přesto se jeho jméno objevilo v dokumentech slovenského Ústavu paměti národa. Z důvěrníka se později stal agent StB s krycím jménem Bureš. Podepsat se měl v roce 1982, tedy před cestou do Maroka. Jeho řídícím důstojníkem byl Julius Šuman.

Podle dochovaných svazků se měl Babiš s příslušníky StB sejít celkem sedmnáctkrát. Figuruje dokonce ve spisu Oko, kde jeho krycí jméno Bureš bylo zmíněno v souvislosti s autorstvím hlášení určených pro StB, a ve spisu Voják, kde měl vystupovat jako opakovaný návštěvník konspiračního bytu tajné policie. Jeho řídící důstojník Julius Šuman popsal v roce 1982 Babišův vztah k orgánům SNB jako dobrý. Kmenta upozorňuje, že velká část důstojníků odešla po revoluci podnikat a někteří z nich mají stále velký vliv na firmy, politiku a veřejný život.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Jan Lipavský

Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem

Otázka evidence expremiéra Andreje Babiš (ANO) u komunistické Státní bezpečnosti byla tématem nedělního vydání Partie. Slovensko v uplynulých dnech uzavřelo smír s Babišem a uznalo, že byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. Ministr zahraničí Jan Lipavský ale trvá na tom, že Babiš se v minulosti sám přiznal k působení v "hodné" StB. 

Více souvisejících

StB Jaroslav Kmenta KSČ Andrej Babiš Julius Šuman

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 53 minutami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy