Hnusná a zbabělá agrese. Za toleranci zla v nejhorší podobě neseme spoluvinu všichni, zuří čeští politici

Praha - Turecko zahájilo v severosyrské oblasti Afrín 20. ledna operaci proti Kurdům a armáda začala tento týden obléhat stejnojmenné středisko. Někteří čeští politici poukazují, že Turecko jako člen NATO páchá v Sýrii nepředstavitelné hrůzy. Severoatlantická aliace by se podle nich měla s Ankarou nějak vypořádat.

„Když dělá hnusné věci soupeř, jiný tým, prostě někdo, s čím Vás nic nespojuje, tak je to pořád hnusné. Ale můžete si říct, to jsou ti druzí, ti špatní. Ale když stejné věci dělá 'Váš spoluhráč', nemůžete to od sebe jen tak odhodit. Je to Váš tým. Děláte to vlastně tak trochu i Vy. Já jsem zastáncem vojenské spolupráce v rámci NATO. Vždy na senátním výboru pro zahraničí a bezpečnost podporuju spojenecké akce, průjezdy, přelety. Účast českých vojenských sil na společných cvičeních či akcích,“ poznamenal na sociálních sítích senátor Václav Láska.

Právě proto má prý potřebu se vyjádřit. „A tak mi z téhle pozice dovolte říct: 'To co dělá teď Turecko v Sýrii je naprosto odporné.' Boji proti Daesh Turecko fakt moc nedalo. Skoro to na mě působilo, že mu vlastně existence Daesh ani tak moc nevadí. Ale teď, když je Daesh poražen, Turecko vojensky útočí na ty, kteří se s islámskými fanatiky opravdu z oka do oka rvali. Kteří je pomohli porazit. Bombarduje syrské Kurdy, snaží se obsadit jejich města. Způsobuje další exodus, vyrábí další uprchlíky,“ shrnuje situaci na blízkém východě.

Problém podle něj spočívá v tom, že Turecko jedná jako člen NATO. „Nechci podporovat hejtování proti NATO. Nejsem na téhle vlně. Ale o to důrazněji by se mělo NATO a jeho členské státy vyrovnat se současnou tureckou vojenskou aktivitou v Afrínu. Protože to je prostě hnusná a zbabělá vojenská agrese. Já ze své pozice člena zahraničního výboru Senátu zkusím udělat alespoň to minimum, co můžu,“ dodal senátor.

Situaci v Sýrii na půdě Evropského parlamentu komentoval také  český europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. „Turecká armáda obklíčila město Afrin a zahájila jeho obléhání. Zdá se, že se v provincii Afrin bude opakovat situace z Východní Ghúty. Nejdříve je město bombardováno, obklíčeno a blokováno. V Afrinu je stejně jako v Ghútě několik desítek tisíc civilních obyvatel. Jak v Afrinu tak v Ghútě blokáda brání vjezdu humanitárních konvojů. Jak v Afrinu tak v Ghútě byly zabity stovky civilních obyvatel. V obou městech je hlad a nedostatek vody,“ popisoval situaci v úterý 13.3 český politik.

Rozdíl je podle něj v tom, kdo se zločinu na civilních obyvatelích účastní. „V Ghútě to jsou letadla Assáda a ruské armády, Afrin bombarduje armáda turecká. Je turecká armáda, která vraždí civilisty, stále naším spojencem? S každým zemřelým dítětem je trháno mezinárodní humanitární právo na kusy. Za toleranci zla v této nejhorší podobě neseme spoluvinu všichni. Žádné spojenectví nemůže ospravedlnit zabíjení civilistů,“ kritizoval postup Turecka Štětina.

Útok na Afrín podle něj znovu otevřel závažné dilema. „Členský stát NATO, náš vojenský spojenec, se dopouští násilí vůči Kurdům na cizím území, v Sýrii a Iráku. Dilema brzdí nejen řešení blízkovýchodního konfliktu, ale i pokračování konstruktivních vztahů EU s Tureckem. Ohrožuje i migrační dohodu mezi EU a Tureckem o uprchlících,“ upozornil Štětina.

„Vyřešit dilema, kdo je náš spojenec v Afrínu, vyžaduje mnoho diplomatické obratnosti. Vyžaduje však i schopnost odpovědět na otázku, zda je brutální porušování lidských práv ze strany Turecka akceptovatelné za cenu oslabení vojenského spojenectví. Nedávno jsem navštívil Rodžavu i kurdské jednotky YPG. Poznal jsem, jak statečně Kurdové dobyli hlavní město ISIS Rakku, jak statečně začali obnovovat město Kobani zničené organizací ISIS. Jsou to spojenci našich amerických spojenců. Nemůžeme je hodit přes palubu jen pro to, aby byl udržen status quo mezi organizací NATO a Tureckem,“ varoval už v únoru europoslanec.

O tom, co se v Afrínu děje, na sociálních sítích informuje také novinářka s humanitární pracovnice Markéta Kutilová. „Desetitisíce lidí prchají před tureckou armádou, která obsazuje celou provincii Afrín na severu Sýrie - bombardují města, vypalují vesnice a na špinavou práci /třeba mimosoudní popravy civilistů/ si najali bojovníky ISIS, Al kajdy a dalších džihádistických skupin v Sýrii. Stovky zabitých civilistů, desetitisíce na útěku. Utíkají o život - do Aleppa, do Kobaní, kam to jde. Nechávají tam svoje domy, sady, traktory, zvířata. Vše bude kořistí Turecka a jeho žoldáků - džihádistů z Al Kajdy, ISIS a dalších skupin. Paradoxně až do této doby byl Afrín nejvíc bezpečnou částí Sýrie - pod ochranou kurdských jednotek. De facto sledujeme genocidu pod taktovkou Erdogana. A NATO mlčí,“ tvrdí novinářka, která oblast sleduje a v minulosti ji několikrát navštívila.

Související

Muslimská žena

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové

Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný název je Lidové obranné jednotky) před tím, než Afrin napadli Turci v lednu 2018. Změna vedení je nepříjemná pro sekulární Kurdy, protože se objevují tendence je přinutit přijmout islamistická pravidla. Bojí se, že to je jen předzvěst genocidy.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku

Paříž/Ankara - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setkal v Paříži s delegací syrských Kurdů. Posléze vydal Elysejský palác prohlášení, podle kterého se Francie nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF). Ankara návrh nekompromisně odmítla.

Více souvisejících

Afrin (Sýrie) Sýrie Turecká armáda Turecko NATO Jaromír Štětina Václav Láska

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 18 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy