Nová směrnice EU o pracovních podmínkách? Senát nešetřil kritikou

Praha - Senát dnes neodmítl, ovšem také kritizoval novou směrnici EU, která má nahradit stávající pravidla z roku 1991 o povinnosti zaměstnavatele informovat zaměstnance o podmínkách pracovní smlouvy nebo pracovního poměru. Má zavést pro zaměstnavatele nové informační povinnosti vůči zaměstnancům, které by lépe odpovídaly vývoji na pracovním trhu.

Směrnice má mimo jiné omezit délku případné zkušební doby a zavést pravidlo, že pracovníkovi nelze bránit v práci u jiného zaměstnavatele mimo pracovní dobu, řekla senátorům ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO).

Návrh podle ní také umožní zaměstnanci požádat o přechod na jinou, předvídatelnější a jistější formu zaměstnání a prosazuje právo pracovníka na bezplatnou povinnou odbornou přípravu.

Podle ministryně bude třeba směrnici dopracovat a vyjasnit, jednání jsou teprve na začátku. Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) označil návrh za nadbytečný a neurčitý, neschopný naplnit proklamované cíle a vnášející právní nejistotu na trh práce. Odmítnutí směrnice ale neprosadil.

Senátoři místo toho přijali obdobně kritické, ale konkrétnější doporučení svého evropského výboru. Podle něj není jasné, zda se směrnice bude vztahovat i na práce v cizí domácnosti, na osoby samostatně výdělečně činné nebo na osoby pracující na základě dohody o provedení práce. 

Související

Více souvisejících

Senát ČR zaměstnavatelé EU (Evropská unie) Jaroslav Kubera Jaroslava Němcová (ANO) zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy