Zeman u příležitosti vzniku ČSR vyznamená Švehlu, prvorepublikového premiéra

Topoľčianky/Praha - Prezident Miloš Zeman u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR vyznamená někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu (1873-1933). Dnes také řekl, že pozval slovenského prezidenta Andreje Kisku do Prahy na oslavy 28. října.

"Náš milovaný Senát a neméně milovaná Poslanecká sněmovna čistě z roztržitosti Antonína Švehlu mezi svůj návrh na vyznamenání nedaly, ale naštěstí se objevil mezi návrhy od veřejnosti," řekl Zeman po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou, se kterým odpoledne cestoval historickým vlakem z Hodonína do slovenských Topoľčianek.

"Považoval bych za ostudu, kdyby právě při stoletém výročí nezávislého Československa byl jeden z tvůrců československé státnosti opomenut," dodal Zeman.

Připomněl, že první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který do letního prezidentského sídla na zámku v Topoľčiankách jezdil, označil Švehlu za vůdce domácího odboje.

Den vzniku ČSR 28. října 1918 si Slovensko státním svátkem nepřipomíná. Kiska připomněl, že státní vyznamenání hlava slovenského státu předává na začátku ledna u příležitosti svátku výročí samostatného Slovenska.

Kiska také ocenil Masaryka i dalšího spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. "Můžeme poděkovat zakladatelům Československa za to, co v daném období udělali. To období nebylo jednoduché," řekl Kiska. Dodal, že Slovensko bez vzniku ČSR by Slovensko nepochybně neexistovalo v takové podobě, jako je tomu v současnosti.

Zeman pozval Kisku do Prahy na 28. října, naopak o dva dny později by český prezident měl navštívit Slovensko, které si v tento den připomene 100 let od podpisu Martinské deklarace. V ní zástupci Slovenska vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného státu Čechů a Slováků.

Kdo byl Antonín Švehla?

Politicky se začal angažovat v 90. letech 19. století, kdy byl aktivní ve Sdružení českých zemědělců (od roku 1899 přeměněno v Agrární stranu). Politická činnost jej pohltila natolik, že starost o hospodářství připadla z velké části manželce Bohumile, kterou si vzal v roce 1899 a s níž měl dvě děti.

Za první světové války se účastnil mimo jiné činnosti Českého svazu a Maffie a od července 1918 stál v čele Národního výboru. V čele Agrární strany byl již od roku 1909 (až do své smrti v roce 1933). Právě tento hostivařský sedlák učinil z agrárníků nejsilnější předválečnou českou politickou stranu. 

"První ve straně jest Švehla, pak dlouho nepřijde nikdo, než přijdou teprve jiní. Co míní Švehla, co řekne Švehla a jak rozhodne Švehla, na to čeká celá strana jako na evangelium, beze Švehly žádné důležitější otázky se nerozhodne," popsal Švehlovu pozici prvorepublikový ministr financí Cyril Horáček.

Podle původní dohody, kterou učinili domácí a exiloví politici na konci října 1918 v Ženevě, se měl Švehla stát ministrem zemědělství. Nakonec ale pro sebe prosadil mnohem důležitější post ministra vnitra (1918-1920).

Švehla byl architektem tzv. rudo-zelené koalice agrárníků se sociálními demokraty a národními socialisty, která v červenci 1919 vystřídala všenárodní koalici. Významně také ovlivnil podobu prvorepublikové ústavy přijaté v únoru 1920. Švehlovým dítětem se též stala neformální, ale o to důležitější instituce, tzv. Pětka.

Švehla vedl od října 1922 do března 1926 dvě vlády všenárodní koalice a po krátkém intermezzu druhé úřednické vlády Jana Černého od října 1926 do února 1929 vládu tzv. panské koalice, tedy nesocialistických stran, do níž vstoupili i zástupci českých Němců. Od konce roku 1927 byl však Švehla nemocný, a tak vládu fakticky vedl předseda lidové strany Jan Šrámek.

Švehla byl diskrétní politik, na veřejnosti téměř nevystupoval, a to ani během volební kampaně, do novin nepsal a rozhovory až na řídké výjimky neposkytoval. V roce 1927 odmítl kandidovat na funkci prezidenta a podpořil kandidaturu Tomáše Garrigua Masaryka.

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  
Miloš Zeman

Miloš Zeman ve Sněmovně zepsul Fialovu vládu. Poslouchali ho poslanci SPD

Exprezident Miloš Zeman ve středu absolvoval jedno z mála veřejných vystoupení od loňského konce ve funkci hlavy státu. Konkrétně promluvil na sněmovní konferenci, kterou pořádali poslanci opozičního hnutí SPD. Ústředním tématem Zemanovy řeči byla kritika vlády premiéra Petra Fialy (ODS). 

Více souvisejících

Miloš Zeman 100. výročí vzniku Československa státní vyznamenání Antonín Švehla Slovensko Andrej Kiska 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy