Stalin československé historie Klement Gottwald pocházel ze samotného dna společnosti. Nejen, že se k němu nehlásil otec, ale ani matka se o něj nemohla starat. I přes dětství v chudobě se vypracoval mezi politickou elitu a určoval chod dějin. Na druhou stranu dost možná v zanedbané výchově pramenila jeho bezskrupulóznost, která vedla ke zločinům zaplacených životy jeho oponentů.
Památník Klementa Gottwalda v dobách komunistické vlády v Dědicích u Vyškova byl často zaplavován pionýry, straníky a dalšími uctívači mýtického kultu dělnického prezidenta. Historici však dnes pochybují, že se jedná o skutečné Gottwaldovo rodiště, přestože je takto zapsáno v matrice. Až do devíti let byl vychován Gottwald svou tetou a jeho matka si ho vzala k sobě, až po-té co se vdala, ovšem rodinou lásku stran otčíma mladý Klement nikdy nepoznal. Velkým divem však jsou Gottwaldovy školní úspěchy, zpravidla si domů odnášel samé jedničky s výjimkou hudební výchovy. Ve dvanáct letech začal Gottwald chodit do školy ve Vídni, kde se rodina přestěhovala. Podle oficiálních komunistických životopisů Gottwald po celou dobu hrdinně odmítal promluvit německy, přesto ve škole obstál opět s výborným prospěchem. Dnes je skutečně úsměvné, na jak obskurní momenty se komunistická propaganda zaměřovala.
Jedničkář mezi truhláři
Posledním výrazným studijním úspěchem bylo absolvování truhlářského učiliště se samými jedničkami. Profesi se následně věnoval, ovšem na jeho další osud mělo zásadní vliv sekání s jeho budoucí ženou Martou, poznali se pravděpodobně v některé z laciných brněnských náleven, kam Gottwalda dovedla jeho vášeň pro alkohol. Jeho budoucí žena se živila pomocnými pracemi v těchto podnicích, což zahrnovalo i prostituci.
Gottwald utekl na Slovensko před budoucí manželkou
Za nevyjasněných okolností však odjíždí na Slovensko, údajně kvůli své politické angažovanosti a práci ve stranickém tisku, ale proč by se měl stát ze dne na den z truhláře novinář? Podle historika Jana Mlynárika tomu však bylo jinak. Otcovství dítěte s hospodskou posluhovačkou Marií Holubovou (později známou jako Marta Gottwaldová) sice nerozporoval, ale utekl před komplikacemi do tehdy velmi zapadlé Bánské Bystrice. Místní komunista Ondrej Stréž mu podá pomocnou ruku a zaměstná ho ve své truhlářské dílně. Časem si všimne Gottwaldova úhledného rukopisu, ten se hodí pro nadpisy místních komunistických novin, časem se Gottwald naučí psát vlastní články, což mu otevřelo cestu k politické kariéře, která se měla zastavit až na samotném vrcholu československé komunistické diktatury.
Noviny a stranický život se stal pro Gottwalda určující. Listy Pravda, pro ženy určená Proletářka nebo Spartakus, kam Gottwald psal, odcházely ze Slovenska i do komunistických center ve velkých městech jako Ostrava nebo Brno. V tiráži si jeho jména musela povšimnout i jeho budoucí manželka vyrazila za ním do Vrútek u Martina, kde tehdy žil. Gottwald se ji chtěl nemilosrdně zbavit, což se mu napoprvé podařilo, ovšem po druhém příjezdu budoucí paní prezidentové si ji všimla manželka místního stranického funkcionáře a místní vedení strany zasáhlo. Upozornilo Gottwalda, že není v pořádku hlásat, jak kapitalisté opovrhují chudými ženami a následně se chovat podle jejich vzoru.
Problém s pitím i se Stalinem
Je jasné, že již od mládí byl Gottwald chladným kariéristou lačnícím po moci. Svou první příležitost uviděl jako funkcionář Svazu dělnických tělovýchovných jednot (SDTJ), je však jasné, že o tělovýchovu mu zdaleka nešlo.
Gottwald byl nepoučitelným alkoholikem, což bylo určující pro závěr jeho života. Spolu se slepým následováním Stalina, které bylo pragmaticky spojeno se strachem o život z rukou sovětského diktátora a masového vraha. Kvůli nezřízenému pití ho chtěli komunisté nahradit již v Moskevském exilu, ovšem jediná alternativa v podobě charismatického komunisty Švermy skončila jeho smrtí během Slovenského národního povstání.
Stalin nakonec Gottwaldovi asi skutečně způsobil smrt. Československý prezident totiž zemřel krátce po návratu ze Stalinova pohřbu, kdy stres a zátěž z letu zapříčinila prasknutí výduti na Gottwaldově aortě způsobené alkoholismem a v mládí prodělanou syfilidou.
Související
Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili
Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod
historie , Klement Gottwald , Marta Gottwaldová , Josif Stalin , Komunismus
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek